Jump to content
Sign in to follow this  
dsasorin

Antena La Aveo

Recommended Posts

Salut.

Vreau sa va intreb ceva in legatura cu antena masinii. Stiu ca antena de fapt este inclusa in grilajul de incalzire al lunetei. (apropos, prinde super posturile) BUN. Dar cand este frig afara si sunt nevoit sa incalzesc in masina, se abureste evident luneta. Dau sa dezaburesc, se dezabureste, dar nu toata luneta. Partile de sus (4cm) si de jos(5cm) nu se dezaburesc. Jos e logic, nu e grilaj :) . dar sus ? M-am uitat cu atentie, si am observat ca cei 4 cm nu sunt in legatura directa cu tot grilajul. Au circuit separat, parca asa am observat in partea stanga cum te uiti din interior.

Am 2 intrebari :

1. Antena reprezinta intregul grilaj, sau doar partea de sus? (4 cm) Ca atunci inteleg de ce nu se dezabureste acolo... :P Aia e antena...

2. Am o intrerupere cumva la grilaj sus ? la acel circuit separat ?

Share this post


Link to post
1. Antena reprezinta intregul grilaj, sau doar partea de sus? (4 cm) Ca atunci inteleg de ce nu se dezabureste acolo... :P Aia e antena...

Raspunsul, la intrebarile tale, e unul singur...primul pct.

Share this post


Link to post

Antena e in partea de sus a lunetei.

Share this post


Link to post

Pey si atunci bariile verticale ce mai reprezinta...fac parte din circuitul pentru dezaburire? Acelasi lucru patesc si eu...si nu stiu daca e normal sau e intrerupt circuitul.

Share this post


Link to post

Hmm ... nu aveti cumva un autocolant acolo ? .. Eu am ceva lipit - publicitate Rucom - ( peste 2 linii paralele) si nu se mai dezabureste zona aceea ( partea de 2 unde sunt cele 2 linii )..

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Uh , ce bine ca aia e antena...gata , nu ma mai deranjeaza acum cand vad ca nu se dezabureste acolo. ><' Multumesc.

 

Si partea verticala a barelor se incalzeste (e un circuit continuu, din momente ce e in legatura cu cele orizontale) Adevarul e ca atunci cand se incalzeste grilajul, mai intai se observa ca se dezabureste pe orizontala...poate d-aia iti da impresia ca pe verticala nu se incalzeste si ar avea un alt rol barele pe verticala.

 

PS: si nu am niciun abtibild lipit pe luneta :banana:

Share this post


Link to post
PS: si nu am niciun abtibild lipit pe luneta :banana:

nor I either...or not anymore... ;)

Share this post


Link to post

"Barele" verticale nici nu prea au rol de incalzire. Ele se incalzesc practic de la cele orizontale, prin conductie termica. Gaselnita cu ele este ca, daca se itrerupe undeva o orizontala, nu mai e afectata toata ci numai intre verticale, adica 1/3. Evident, s-ar putea argumenta si ca luneta e mai... rezistenta :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...