Jump to content
Sign in to follow this  
zavatecristian

Se Merita Garantie Extinsa Aveo?

Recommended Posts

Sal!

Tocmai am primit o oferta de la dealerul Chevy pentru garantie extinsa. Voi ce ziceti, se merita?

A. CHEVROLET

 

 

 

Garantia Extinsa + Asistenta Rutiera Extinsa

 

 

CONFORT

 

Preţ cu TVA [Euro]

 

1 an, in limita a 120.000 km

 

2 ani, in limita a 150.000 km

 

Spark / Aveo / Lacetti

 

265

 

515

 

Epica

 

305

 

585

 

Captiva

 

485

 

970

 

 

 

GOLD

 

Preţ cu TVA [Euro]

 

1 an, in limita a 160.000 km

 

2 ani, in limita a 250.000 km

 

Spark / Aveo / Lacetti

 

355

 

650

 

Epica

 

395

 

725

 

Captiva

 

645

 

1.070

 

Ps: este disponibila si pt gama Opel

Share this post


Link to post

Pai in ce consta aceasta garantie extinsa?

Share this post


Link to post

Daca e doar la motor si cutie, nu se merita.

 

Trenul de rulare din cate stiu avea 50.000 de km garantie. Daca nu dau garantie mai mare la ala, mai bine nu ca pe acolo o sa inceapa sa pice una alta. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Ce naiba e garantia asta extinsa? Nu e garantie din bara in bara pe 3 ani?

Share this post


Link to post

1. ACOPERIREA COMFORT

COMPONENTE ANSAMBLU MOTOR

 

Bloc motor, arbore cotit, chiuloasa, garnituri chiuloasa, toate componentele interne ale circuitului de ulei, lant sau curea si role de distributie, radiator de ulei, pompa de ulei, valva de presiune a uleiului, suportul filtrului de ulei, volantasi coroana volantei.

 

COMPONENTE CUTIE DE VITEZE MANUALA/ AUTOMATA

 

Carcasa cutie, toate componentele interne incluzând convertorul de cuplu si sistemele de control pentru cutiile de viteza automate.

 

COMPONENTE ANSAMBLU DIFERENTIAL

 

Carcasa diferentialului (tractiune pe fata si/sau spate) inclusiv toate componentele interne.

 

COMPONENTE ANSAMBLU TRANSMISIE

 

Transmisie planetara incluzând axul transmisiei si articulatiile si din sistemul anti-patinare (de ex. ASR, ASC, EDS,4-MATIC, etc): unitatea electronica de control, unitatea Hidraulica, acumulatori de presiune si pompe.

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE DIRECTIE

 

Caseta de directie mecanica sau servoasistata (hidraulic sau electric) cu toate componentele interne, pompa hidraulica cu toate componentele interne, servomotorul electric si componentele electronice.

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE FRÂNARE

 

Pompa principala de frâna, servofrana, elementele hidropneumatice (acumulator si regulator presiune), pompa de vacuum, cilindri frâna roti, regulatorul de presiune, limitatorul fortei de frânare si din unitatea de control electronica ABS: sistemul electronic de control si unitatea hidraulica;

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE ALIMENTARE

 

Pompa de benzina, pompa de injectie, componentele electronice ale instalatiei de injectie (de ex. unitatea de control, debitmetru aer, senzori), corp clapeta acceleratie si turbocompresor.

 

COMPONENTELE SISTEMULUI ELECTRIC SI ELECTRONIC

 

Alternatorul cu unitatea de control, electromotorul, componentele electronice ale sistemului de aprindere inclusiv fisele de aprindere, cablajul unitatii electronice de injectie, condensatorul, rotoarele si din sistemul electric: cutia de sigurante si relee, calculatorul de bord.

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE RACIRE

 

Radiatorul motorului, radiatorul sistemului de încalzire, termostatul, pompa de apa, radiatorul pentru transmisia automata, ventilatorul, cuplajul ventilatorului si termostatul;

 

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE EVACUARE ( ESAPAMENT )

 

Sonda Lambda, galeria de evacuare si elementele de prindere aflate in conexiune cu inlocuirea sondei Lambda.

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE SIGURANTÂ

 

Sistemul de control pentru airbag si centuri de siguranta pretensionate (cu exceptia cazurilor de accident sau impact).

 

COMPONENTELE SISTEMULUI DE AER CONDITIONAT

 

Compresor, vaporizator si condensor cu ventilator

 

2. ACOPERIREA GOLD

TOATE COMPONENTELE MECANICE SI ELECTRICE MONTATE IN FABRICA

 

Sunt astfel despagubite toate defectiunile mecanice si electrice ce apar in aceasta perioada de garantie (incluzând manopera de reparatie), daca se îndeplinesc termenii si conditiile acestui Caiet de Garantie Extinsa.

 

MATERIALE DE LUCRU (CONSUMABILE)

 

Materialele consumabile precum uleiurile, filtrele, lichidul de racire sunt cu titlu gratuit daca inlocuirea lor este necesara ca rezultat direct al unei defectiuni mecanice a unei piese acoperite de aceasta garantie.

 

SIMERINGURI SI GARNITURI

 

Sunt acoperite toate simeringurile si garniturile ce apartin motorului, cutiei de viteze sau ansamblului diferential, daca dezasamblarea acestora este necesara pentru efectuarea unei reparatii acoperite de garantia extinsa.

 

EXCEPTII SPECIFICE (NU SUNT ACOPERITE)

 

Caroserie (inclusiv coroziunea si perforarea), vopsea, ornamente exterioare, geamuri, oglinzi, tapiterie, mânere portiere, sistemele de comunicare si cele audio, echipamentul de navigatie, structura scaune si culise.

Becuri si suport de becuri, lamele si brate stergatoare, bateria, sistemul de esapament, convertorul catalitic, ansamblu airbag (sac si capsula), telecomanda sistemului de inchidere centralizata, centurile de siguranta (numai banda), anvelope si jante.

Uzura normala a pieselor, incluzând, dar fara a se limita la: bujii, cabluri, fisele de bujii, materiale de frictiune de la frâne sau ambreiaj, lamele stergator, cabluri, conducte, furtune, conectori, cablaje si curele (curelele de distributie sunt acoperite atâta timp cât ele au fost schimbate conform recomandarilor producatorului)

TERMENII SI CONDITIILE GARANTIEI EXTINSE Nu exista nici o limita a frecventei sesizarilor pe care le puteti face în Garantia Extinsa. Exista totusi câteva conditii ce trebuie respectate: În cadrul garantiei extinse autoturismul

dumneavoastra trebuie verificat de catre un Reparator Autorizat Chevrolet, conform recomandarilor producatorului, fara a depasi cu 1500 km sau 30 de zile calendaristice intervalele de revizii recomandate de producator pentru autovehiculul dumneavoastra. Evidenta lucrarilor de service trebuie stampilatasi actualizata la fiecare revizie in Caietul de Service.

 

 

 

 

 

Cu alte cuvinte putem prelungi garantie standard de 3 ani cu inca 1 sau 2 ani, in 2 variante, confort si Gold. Eu unul zic ca astia nu s-ar arunca sa ne garanteze masinile daca nu ar fi o chestie sigura ca nu prea sa se strica...si atunci de ce sa ne facem garantie extinsa? E cu doua taisuri! Dar scump!

Share this post


Link to post

Aaaaa, acu' am priceput...

E bun pt cei care o iau de noua. Insa ~300 euro nu mi se pare mult (e rata mea pe 2 luni). Pt cei care merg mult- merita.

Share this post


Link to post

Mai, sincer, citind atent ce contine garantia aia, merita numai pentru caseta de directie sa o iei. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Cand cumperi o masina, cel mai bine este ca masina (cu motorul pe care il vrei) sa fie deja pe piata de 2 ani de zile. Astfel vor fi exista deja clienti care au sarit de suta de mii de km cu masina aia si se va sti in mare cam ce pica de pe ea. In functie de asta se face alegerea daca merita masina respectiva sau nu. La fel e rationamentul si la garantia extinsa. Daca pe lista de repere acoperite de garantia extinsa exista si unul despre care se stie ca poate pica, si acesta depaseste ca valoare cei 300 de euro sau cat costa extinderea, atunci merita garantia extinsa. Daca e o masina fiabila la care tot ce pica vine de la trenul de rulare (pe care se feresc dealerii romani ca draku de tamaie sa-l includa in garantie, desi din experienta mea proprie de om care nu fereste gropile, am dedus ca nu ajuta prea mult feritul lor, elementele de la suspensie pica cam la fel la orice masina si costurile de reparatie nu cresc cu mult la un stil mai agresiv), atunci nu merita.

Share this post


Link to post

Mie mi-au spus astaia ca tot ce tine de trenul de rulare,schimba doar o singura data!Indiferent ca e vorba de garantie clasica sau extinsa!Ceea ce sincer...mi se pare aberant!Pt ca daca se defecteaza caseta de directie...nu cred ca e vina mea...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...