Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Statistica Probleme Discuri De Frana La Aveo

Recommended Posts

Am schimbat dscurile la 10k si ceva! Am AVEO 1.4 platinium! le-am schimbat inainte de revizia de un an pentru ca-mi trepida volanul! Si pe testul de franare la ei a esti ca sunt ovale!

Share this post


Link to post

Parca era o lege (protectia consumatorului) cu privire la o reparatie de cel putin 3 ori datorita aceleiasi defectiuni. In cazul ala iti poti cere banii inapoi.

Share this post


Link to post

Salutare , nu stiu dar ...cum dar imi ramane roata stanga blocata , am dat jos roata , am invartit-o si am observat ca trebuie sa depun foarte mult efort sa o rotesc . + imi trage un pic in stranga cand merg in linie dreapta .

 

Aveti idee de ce ??? Ce as putea sa fac s-o remediez ??

Share this post


Link to post
Nu incerca sa rezolvi o problema de garantie semnalata de tine la revizie, se compromit ambele faze.

 

Pai si ce sa fac? Sa ma duc cu ea inainte de revizie? dupa revizie? acum?

Cam cat dureaza constatarea si schimbarea discurilor?

Share this post


Link to post

Dureaza 5-10 min. constatarea.

La mine era standul de frana ocupat si a facut testul la drum... :D

A bagat-o in service au dat roitle jos, au vazut discurile, au trecut la schimbarea lor.

Avand 22.000km atunci am zis sa schimb si placutele. Nu era neaparat nevoie dar le-am schimbat si pe alea ca nu erau f. scumpe (~1mil.). La km. tai nu ai motiv sa schimbi si placutele.

Iar pentru garantie nu te duce odata cu revizia. La garantie te prezinti cand apar simtomele, iar la revizie la o perioada x.

Share this post


Link to post
... Pai si ce sa fac? Sa ma duc cu ea inainte de revizie? dupa revizie?

La garantie te duci cand ai tu probleme, iar la revizie te duci pana la data inscrisa in zona reviziilor, adica cand au ei nevoie de banii tai.

Share this post


Link to post

1. 14500km

2. astept programare service Radacini Motors pt reparatie in garantie.

Share this post


Link to post

Aveo Sedan 2008

Motor 1.4/ 16V - 92cai

Km parcursi (de toti): cca. 13.000

 

Probleme cu vibratiile in volan, de nu-l puteam tine in mana, au aparut la

 

Nr. Km la care au aparut vibratiile: 10.000 km

 

Rezolvare problema:

Autoglobus2000, Timisoara, Dealer autorizat Chevy: schimbat discurile pe garantie si placutele de frana pe bani, 220RON :(

 

Am franat de multe ori violent, uneori si dupa ploi torentiale, cand ma grabeam, deci nu ma mir :)

Share this post


Link to post
1. 14500km

2. astept programare service Radacini Motors pt reparatie in garantie.

 

Reparat la 14980km, discuri ovlizate.

Share this post


Link to post

Colega !.Cum ti-ai dat seama ca ai probleme cu franele (discuri etc)?E bine de stiut. :)

Share this post


Link to post

Unul dintre semne: cand apesi pedala de frana constant franeaza in "valuri".

Share this post


Link to post
Colega !.Cum ti-ai dat seama ca ai probleme cu franele (discuri etc)?E bine de stiut. :)

La viteza de peste 100 km cand puneam frana vibra violent volanul. La viteza mica nu se simtea absolut nimic. Am facut programare la Radacini Motors si au bagat-o la tester de frane si acolo au constatat si le-au schimbat pe garantie, altfel cred ca reparatia ar costa in jur de 10 milioane.

Share this post


Link to post

Poate costa la reprezentanta 10 mil. La orice alt service o sa vezi ca pretul este mai mic de jumate. M-am interesat cat ma costa (manopera) la un service sa schimb filtrele si ce mai trebuie pentru revizie. Mi s-a raspuns ca 30 RON. :o

Share this post


Link to post

Pai da .dar nu putem sa mergem la alt service pentru revizie .Si baieti ne incarca bine de tot .Varianta de a iesi mai ieftin a fost sa cumpar eu consumabilele .Vad pretul pe 2-07-08 prima revizie de 1 an 8500km

Share this post


Link to post

Te astept cu detalii.

Revizia mea o sa fie undeva pe la sfarsitul lui iulie.

Share this post


Link to post
Te astept cu detalii.

Revizia mea o sa fie undeva pe la sfarsitul lui iulie.

Revizia la a mea a costat 7 milioane la Radacini Motors din care 4 L ulei GM 5 W30 a fost 2 milioane iar de restul filtrele si uleiul de curatat franele.

Share this post


Link to post

Pentru intrebari si raspunsuri offtopic exista posta personala (PM).

Share this post


Link to post

chevrolet aveo sedan platinum iunie 2007, 9400km, discuri de frana inlocuite astazi la revizia de 1 an. vibratiile au aparut cu 2 saptamani in urma.

Share this post


Link to post

aveo sedan mai 2007.discuri si placute schimbate ieri.la peste 90 km/h vibra volanu rau.schimbat discuri pe garantie,placutele cu tot cu montaj au fost 320 ron.acuma franeaza bine masina

Share this post


Link to post

320 RON??? :o

 

Enorm de mult.

Pai la hotii astia de aici de la TM mi-or luat prima data Placute+Manopera 220 RON.

Si a doua oara, cand am schimbat, m-am certat cu ei, ca ce dracu de masina e asta sa schimbi discurile in 13000 km de doua ori si nu mi-au mai luat manopera deloc. M-o costat cred ca sub 150 RON.

 

Alta data cearta-te cu ei sa nu-ti bage manopera, ca oricum da jos etrierul cand schimba discurile.

 

Sa bagi o surubelnita acolo ca sa scoti placutele nu rupe mana la nimeni, zic eu.

Share this post


Link to post

Aveo 1.4 sedan 2007 al cumnatului, programat astazi la G&P Iasi pentru tremurat volan la franare puternica, rechemat peste 10 zile lucratoare pentru inlocuirea discurilor de frana. Masina are 23000km.

Share this post


Link to post

Din cate am aflat si din service, din cate se spune si pe aici (de ambele parti :) ) rezulta ca e o problema combinata intre:

- stilul de condus (ma refer la stilul de... franare)

- calitatea materialelor (poate si a fabricatiei)

- tipul traficului predominant (legat de prima chestie)

 

Stiu ca exista oameni care n-au probleme cu Kalos/Aveo (eu am, dar nu ma plang :D ), dupa cum exista oameni care n-au probleme cu alte masini Daewoo/Chevorlet sau altele. Si... viceversa.

Stiu de asemenea ca s-au strecurat printre posturi si sfaturi despre cum sa evitam "ovalizarea". Pentru o recapitulare propun:

 

- sa se posteze numai propuneri

- sa nu se "combata" deocamdata propunerile

- sa respectam chestia asta macar pana la inceputul weekend-ului

- un moderator binevoitor si harnic sa stearga toate posturile "contra" celor de mai sus

- la sfarsit, putem asambla un "tutoriale, tips & tricks" si poate maine lumea va fi mai... buna :)

 

Hai sa ne straduim!

Share this post


Link to post

Model: Chevrolet aveo B4LA554 (Sedan)

An : 2008

Motorizare: 1,2 L 72 CP.

 

Km parursi: 5021.

 

Probleme: Inca nici o problema. Doar ca timp de vreo 300 Km (pe la vreo 4500) , scartaia urat de tot la franare. Problema a disparut de la sine. Acum merge bine. Cred ca era mizerie pe discuri. De franat franeaza de te da cu nasul in volan.Insa la viteze mari (peste 80 - 100 Km/h) , prefer ( si caut pe cat posibil sa respect acest lucru) sa reduc prin frana de motor apoi prin frana de serviciu.

 

In cazul in care am probleme cu discurile de frana , acestea se inlocuiesc garantie sau intra la categoria consumabile? ca nu stiu ce e in creierii celor de la radacini motors - am avut clinciuri deja cu ei.

Share this post


Link to post

In cazul in care am probleme cu discurile de frana , acestea se inlocuiesc garantie sau intra la categoria consumabile? ca nu stiu ce e in creierii celor de la radacini motors - am avut clinciuri deja cu ei.

 

 

Cum ai observat din postarile ,colegiilor .La unii le-au schimbat discurile (ovalizate )in garantie .Sfatul meu pe viitor dute la alt service chevrolet .Si eu am avut` tamponari cu cei de la Victoria .I-am schimbat cu cel de la Radacini motors .Eu unul ma feresc sa pun frana brusc la peste 80 km/ora .Toate cele bune.

Edited by puchi

Share this post


Link to post
Eu unul ma feresc sa pun frana brusc la peste 80 km/ora .Toate cele bune.

 

Problema este ca discurile nu se duc daca franezi brutal, etc. pe uscat. Ele se duc in primul si in primul rand cand sunt super incalzite, daca e ploaie, sau daca dai in baltoace. Povesteam eu tot pe undeva pe aici, ca totul a fost frumos, nici o problema cu discurile, cat timp am mers pe uscat, franam si violent de multe multe ori, dar cum m-am prins o ploaie torentiala, pe autostrada la unguri, si eu tot asa mergeam, numai depasiri, si bagari inapoi pe frane violente, dupa o zi, am fost cu ele in service sa mi le schimbe.

 

Nu stiu de ce, dar mi se pare ca se incalzesc exagerat de tare atat jantele, cat si discurile, indiferent daca merg lejer cu ea, si franez din timp, si daca ii dau frane la greu. La Aveo mi-am parlit de multe ori pielea de pe degete cand verificam cat de tare s-au incalzit, dar la alte masini fenomenul se intampla dupa multe sute de km.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...