Jump to content
Sign in to follow this  
DevBreak

Aveo (Elite) Oglinzi Incalzite

Recommended Posts

Salut,

La cumpararea modelului elite se putea monta orice. Dupa o analiza mai atenta am observat ca instalatia electrica este prevazut si pentru oglinzi incalzite.

 

Acuma apar 2 intrebari.

1. Daca sunt cumva doar dezactivate (adica nu sunt legate firele la oglinzi)?

2. Trebuiesc montate alte oglinzi care au circuitul de incalzire

 

Astept raspunsurile voastre pe aceasta tema!

Share this post


Link to post

Pariez pe 2.

Share this post


Link to post

Intrebarea mea ar fi: ce instalatie electrica ai analizat, cea de pe masina sau cea de prin vreun manual?

Te-ai uitat la fire? Ajung fire in carcasa oglinzii? Daca, nu, atunci nu e "prevazuta". Daca ajung, inseamna ca ai dat jos oglinda. Daca ai dat-o, inseamna ca ai fi putut sa observi daca are "papuci" pentru conectarea firelor si fabricantul ala pervers nu le-a conectat. Deci n-ai dat-o jos. Deci n-ai analizat. q.e.d.

Sau poate vrei sa spui ca exista putonul de degivrare care in functie de model poate face si asta. Mda, butonul asta il ai.

Raspunsul meu ar fi:

- foarte probabil vei avea de tras fire suplimentare, de la conectorii din stalpul A de pe partea soferului, la stalpul A de pe partea pasagerului si apoi de la conectorii astia sa-i tragi in usi si in carcasele oglinzilor

- cu siguranta va trebui sa-ti procuri geamuri de oglinzi cu incalzire (din cate imi aduc aminte nu sunt prea scumpe, am scris pe undeva ca mi-au furat una candva) si sa le schimbi pe cele existente

Share this post


Link to post

Salut,

Daca misti oglinda la maxim intro pozitie se vad firele pentru incalzire.

 

P.S. (cum se demonteza fara sa rup nimic luand in calcul ca este destul de frig?)

Share this post


Link to post

Cu grija. Si nu fac misto :)

O reglezi la maxim intr-un colt si apoi tragi foarte usor de ea.

Share this post


Link to post
O reglezi la maxim intr-un colt si apoi tragi foarte usor de ea.

Hai ca o sa incerc... sper sa nu o pun paia de la baie in locul actualei... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Sau poti sa "angajezi" un puradel sa dea peste ea in fuga... sa vezi ce sare de la locul ei... nu-i asa Immo?! :D

Share this post


Link to post

Asa e, asa e, cea mai sigura metoda :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...