Jump to content
Sign in to follow this  
Lao

Sot Decedat.cum Poate Sotia Sa Vanda Masina?

Recommended Posts

Cred că am fost destul de bine înţeles încă din titlu. Unei vecine i-a murit soţul. Maşina, un Matiz, era pe numele dânsului. Femeia vrea să vândă maşina, pentru că nu are permis şi nu ştie cum trebuie procedat. Numele de familie e acelaşi cu al soţului.

 

Are careva idee?

Share this post


Link to post

In principiu, isi scoate certificat de mostenitor de la un notar, ii va fi folositor in toate cazurile. Un jucator cu legile, poate sa-ti arate o scurtatura, ca in RO este posibil orice.

Share this post


Link to post

Trebuie facuta intai succesiunea, la un notar si dupa aceea se poate vinde.

Share this post


Link to post

Mda, intai succesiunea. Asa am si eu Lada de pe care nu pot sa o dau la remat din aceleasi motive, nu mai vorbesc ca ma costa mai mult taxele notariale decat masina in sine.

Share this post


Link to post

Sa intrebe un notar daca certificatul de mostenitor nu ar fi suficinet. Din cate stiu eu, asta se poate scoate independent de deschiderea succesiunii. Dar e bine sa deschida sucesiunea oricum.

Share this post


Link to post

Deci ideea e să meargă la un notar oricum, pentru că-i va folosi şi mai târziu. Corect?

Share this post


Link to post

Am trecut prin asta. Trebuie facuta 'masa succesorala' adica ce a ramas de pe urma defunctului se imparte. Aici intra si masina. Acuma nu stiu daca masina se poate trece pe numele sotiei separat sau nu de masa succesorala.

 

Taxele platite la notar pot fi mari, asa ca trebuie sa gasesti un notar care nu e pungas (mai greu, ca toti sint pungasi) Ideea este ca trebuie pusa masina la notar cu valoare cit mai mica ca sa nu platesti taxe mari.

Share this post


Link to post

Iti scoti un certificat de mostenitor (sau calitate de mostenitor) apoi trebuie facuta succesiunea. Am fost in situatia aceasta cu o casa. Toate bunurile defunctului formeaza masa succesorala care se imparte dupa cotele legale. Nu ma bag in amanunte ca nu sunt de specialitate spun doar din cele patite.

 

Certificatul de mostenitor a costat inmartie 130 RON la un notariat de prin centru.

Share this post


Link to post

Si daca are si copii va fi mult mai greu pentru ca mostenirea se imparte intre sotie si copii daca nu ma insel eu.

Share this post


Link to post

Nu aveau copii. Nu ştiu in momentul ăsta dacă soţul o mai fi fost căsătorit şi să fi avut copii din prima căsătorie. Am să-i spun femeii ce s-a scris aici. Mulţumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...