Jump to content
Sign in to follow this  
vasiledintomis

Reparare Maneta Semnalizare Tico

Recommended Posts

Cele necesare:

 

- poxipol sau Super Epox ,cateva bete de chibrit pentru preparat si aplicat

-letcon

-2 ace de cusut ,bricheta pentru inrosit

-2 patente sau spituri pentru indoit si taiat acele

 

Blocul se demonteaza foarte usor ,este prins in 2 suruburi de cadrul volanului si o mufa mare sub bord . Aveti grija cand trageti de volan,iese greu si e foarte probabil sa sa sara in fata daca il smuciti prea tare (fapt probat si foarte dureros :) ... recomand sa-l tineti cu o mana si sa-l loviti cu podul palmei de o parte si de alta.

 

Se demonteaza placuta de tabla ce e tinuta de un surub si trageti in sus de tot ansamblul.Se scoate reperul 1 (foto) si se scoate usor maneta avand grija sa nu pierdeti tamburusele(2) care sunt impinse de arcuri.Pentru a va asigura ca maneta nu se rupe din nou (la mine s-a rupt deoarece comuta foarte greu pe faza lunga) va recomand sa schimbati acele arcuri cu altele mai moi.

Aveti grija de reperul 3, este o bila de metal care este tinuta de arc(si sare cand desfaceti tot ansamblul), daca va semnalizeaza greu e recomandat sa-l schimbati si pe acesta cu unul putin mai moale.

Din cele 2 ace de cusut se fac 4 "copci" care se prind pe maneta.Se inrosesc acele ce urmeaza a fi indoite pentru ca altfel se rup.

Cu letconul faceti 4 santuri dupa dimensiunile copcilor pentru a putea sa le integrati in prasticul manetei.

Dupa ce ati potrivit copcile le fixati acolo cu putin plastic topit de pe marginea santurilor .

Se prepara Super Epox (e de preferat fiind incolor) .Eu am pus in mod egal din ambele tuburi,A si B ,le-am amestecat si apoi am dat pe maneta facand ca un fel de colier peste ruptura si copci.

Am lasat sa se usuce timp de vreo 10 ore.

 

Cand montati la loc tot ,aveti grija ca tamburusurile(5) sa fie in drept cu gaurile de sub ele si reperul 6 sa fie pe mijloc.

 

Spor la treaba si va stau la dispozitie pt neclaritati!

post-3934-1190747135_thumb.jpg

Edited by vasiledintomis

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...