Jump to content
Sign in to follow this  
SMB

Zdranganit Ciudat Matiz

Recommended Posts

Masina are 45.000 km.Pana acum nu am auzit zgomotul asta iar de 2 luni nu s-a lucrat pe ea(atunci am facut revizia de 50.000 si am schimbat amortizoarele pe spate).

Am parcat-o dupa un drum obisnuit in oras, fara sa intru in vreo groapa sau sa lovesc ceva.Dupa 2 ore plec, iar pe piatra cubica aud un sunet de ... fier pe tabla , nu pot sa ma exprim altfel :-? ... Se auzea pe fata-dreapta un zanganit ciudat, parca taram o tabla dupa mine.

Bun, ma dau jos cu prietenul cu care eram, miscam de bara stabilizatoare,aparatori de noroi, ne uitam pe la motor, in portbagaj, impingem de ea sa vedem daca nu e de pe la suspensii, etc... ce puteam sa facem pe marginea drumului...

Nu ne-am dat seama ce ar putea fi si plecam.Nu se mai auzea...Am incercat iar pe piatra cubica si nu mai face.

Dupa 1/2 ore de mers se aude din spate o mare pocnitura(drumul era ca in palma), ca si cum ai lua o piatra in parbriz...Dar nu mai zdrangane nimic si masina se comporta normal...Nu stiu daca e vreo legatura intre cele 2 faze, dar e tare ciudat...In 3-4 ani de mers aproape zi de zi cu Matiz-uri n-am vazut asa ceva...

Voua va suna a ceva cunoscut sau sunt SF-uri :) ?

Orice idee e bine-venita.

Edited by SMB

Share this post


Link to post

Foarte probabil sa zdrangane etrierii. Din cauza ca se consuma placutele, etrierii capata un "joc".

 

Incearca sa scoti roata si sa misti putin de etrier sa vezi daca scoate vreun sunet. Nu e o problema majora, mai degraba o problema enervanta :) .

 

Eu am fost la service pentru problema asta, a demomtat roata, a dat cu putina unsoare si a zis ca e gata. M-a tinut chestia asta cateva luni, acu face iar. Poate ne ajuta cineva cu o solutie cum sa scapam de problema aceasta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...