Jump to content
Sign in to follow this  
Partizan

Cielo,treapta 1

Recommended Posts

Salutare,

Azi am achizitionat un cielo,si am constatat ca din mers nu pot sa bag intr-a 1a(imi caraie oribil),pot sa evit treapta 1,nu am probleme,as vrea totusi sa stiu care e problema,daca a mai patit cineva,normal.

Share this post


Link to post

Si la mine e la fel, iar din ce stiu e normal.

Edited by andy

Share this post


Link to post
Si la mine e la fel, iar din ce stiu e normal.

 

 

n-am mai intalnit pe alte masini "problema" asta,de asta ma miram .

Merci pentru raspuns.

Edited by Partizan

Share this post


Link to post

Este normal. La toate masinile este imposibila introducerea in treapta 1 peste o anumita viteza (10-15km/h)

Share this post


Link to post

Nu este normal! Chiar daca masina se afla in miscare, 10 - 15 km/h, trebuie sa intre si in prima treapta de viteze. In functie de conceptia tehnica (a cutiei de viteze) a raporturilor si a uzurii in special a sincroanelor, aceste marje pot fi mai mari sau mai mici. Nu este recomandat - asta este altceva. Doar in marsarier nu intra cand masina este in mers, chiar cu spatele, pt. ca nu are sincron. In concluzie problema cu cuplarea in trapta intai este datorata uzurii sincronului (cel de la prima treapta se uzeaza si cel mai repede - este foarte des folosit).

Caz real: S-a dorit frana de motor, din 4 in 3, din greseala si cu putin "elan" a intrat in 1, a debraiat si a spart blocul motor. O dacie 1300 (1900 toamna) cu cutie frantuzeasca 4 trepte. Conducea o doamna.

Edited by papie

Share this post


Link to post

E normal! ;) La unele intra, la majoritatea nu! Oricum peste 16 km/h nu se recomanda retrogradarea in treapta 1. Si de asemenea e recomandat sa o folosesti doar la plecarea de pe loc! :)

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

multumesc pentru raspunsuri inca o data,folosim a 2a mai mult,nu e panica :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...