Jump to content
Sign in to follow this  
fracturuptus

Lonjeron Matiz

Recommended Posts

Fratilor am intrat intr-o belea mare de tot! Toate problemele pleaca de la faptul ca am observat eu ca roata fata stanga sta un pic shui si m-am dus la un mecanic sa vad ce are.A dat roara jos,s-a uitat el pe acolo ca la o poza si a urmat...(roata tot nu mi-aspus de ce sta exact aiurea)!?! ...MECANICUL: trebuie schimbate placutele(asta stiam) si trebuie schimbat lonjeronul,este intr-adevar cam ruginit si putin mancat.

Am fost la 2 magazine cu piese daewoo,la unul lonjeronul costa 330 ron iar la altul 430 ron.Am inebunit cand am auzit.Sunt intr-o dilema mare de tot,vreau sa-mi recomande si mie cineva un mecanic bun,care sa arunce o privire si sa-mi spuna si mie sincer ce are masina.Pe langa asta am constatat ca am tamponul de la motor rupt.cel care se afla in fata aproape de filtrul de ulei si planetara stanga care face un pic de figuri.Sunt in pom...cu banii la pamant.Va multumesc frumos pt. rabdarea de care ati dat dovada si ati citit aceste randuri si in cazul in care cineva a inteles ceva din ce am scris eu aici in disperrare,rog un pic de ajutor sau o parere!!!

Share this post


Link to post

Matiz din 2004 lonjeron ruginit si putin mancat :-? ,ori sunt Matizurile din ce in ce mai proaste ori mecanicul ala nu stie ce vorbeste ! Poate ca masina a fost lovita candva inainte de a ajunge la tine ,nu ai specificat daca ai luat-o secnd hand ,tamponul ala se schimba nu este o problema (intre 30-50 Ron ) ,dar iarasi ma intreb cum sa se rupa asa repede ? Nu ai specificat kilometrajul.

Nu trebuie inlocuit neaparat lonjeronul se poate rezolva si cu sudura si ranforsari ,treaba facuta profesional ,ma tem ca daca inlocuiesti lonjeronul sa strici definitiv geometria trenului de rulare ,daca vrei neaparat sa faci asta sunt service-uri care au standuri speciale dedicate acestui scop , s-a mai discutat problema asta pe aici !

PS vad ca esti din Buc. acolo sunt posibilitati foarte multe de rezolvare a problemei tale !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Masina mea este un maty din dec 2003..am schimbat si eu uleiul astazi ( personal ) lonjeroanele par ok adik fara nici un fel de rugina singurul punct de ugina este pe baia de ulei si pe scut ( pe scut a cazut toata vopseaua ) ori mecanicul ala era matol ori daca ai luaat masina sh a suferit un accident mai grav inainte de a intra u in posesia ei.Pare cam ciudat sa se duca lonjeroanele in 3 ani

Share this post


Link to post

Aidi, bre, matiz din 2003 sa aiba lonjeroanele ruginite "da la natura"?! A mea din feb 2003 am dat-o fara gram de rugina (bine, am si avut grija de ea, insa la modul natural, nu ca am imbracat-o in vaselina sau alte prostii). Vezi ca ala de-a avut-o inainte a avut o pocneala. Bag-o la un AUTOTEST sau cum i s-o zice la voi si vezi care e treaba. Si vezi sa nu umble careva cu autogen pe acolo, ca e jale. Sudura MIG scrie pe tine!

Share this post


Link to post

Masina nu a mai fost lovita,o am de la fratele meu!Nici eu nu pot sa concep cum in 7 luni de zile au ruginit in asa hal lonjeroanele!?!Cel mai nasol este cel de pe fata stanga,care are si o gaurica in el(mancat de rugina).

Cit despre tamponul de la motor,cel care se afla exact sub filtrul de ulei,nu-l gasesc...am cautat pe la toate magazinele si nu-l au pe stoc.Este incredibil,asa ceva numai mie mi se poate intampla.Aveti grija baieti,uitativa din cand in cand pe la lonjeroane sa nu ajungeti ca mine!

Daca mai este cineva care a avut probleme cu lonjeroanele si stie un tinichigiu care face treaba buna,ma refer sa le intareasca cumva(lonjeroanele),rog sa-mi dea si mie de stire.Multumesc frumos!

Share this post


Link to post

Pune si tu o poza daca poti, in special la lonjeronul cu pricina.

 

Mi-am adus aminte: Matizul nu are garantie la tabla impotriva coroziunii?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Am sa pun o poza in momentul in care am sa ma duc la un tinichigiu sa vad ce imi face la ele!!!Acum nu are rost sa fac poza pt. ca tre sa dau roata jos,promit!M-ai facut curios in schimb cu acea garantie impotriva coroziunii!?!Nu stiam de asa ceva,poti sa imi dai mai multe detalii te rog!?!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...