Jump to content
Sign in to follow this  
Leutzu

Masina Noua...

Recommended Posts

Se apropie ziua in care voi scapa de tico si imi voi cumpara o masina noua (eu incerc sa mai tin tico-ul pana prin noi-dec insa ai mei vor sa-l dau mai repede) si incerc sa aflu si eu care ar fi cea mai buna varianta :)

 

Pana acum am gasit 3 masini care s-ar incadra in buget (14.000E):

 

Ford Focus Ambiente sau Trend cu motor de 1.6 TDCI cu 90CP. (PRET CIP : 12,587 EUR)

Suzuki Swift DDiS motor 1.25 DDiS de 69CP (PRET CU TVA: 12.318 €)

Kia RIo Motor 1.6 de 90CP - din pacate nu le mergea configuratorul de pe site.

 

Alte masini care s-ar incadra in buget dar contin un "dar..."

Suzuki Ignis DDiS motor 1.25 DDiS de 69CP (PRET CU TVA: 12.264 €) - este un model destul de vechi si mi se pare cam mare masinuta.

Ford FIesta motor 1.6 TDCI cu 90CP (PRET CIP : 12,543 EUR) - este cam mult si mai mine iau fratele mai mare :)

 

 

Daca voi stiti si altceva la "banii astia" care ar merita putina atentie spuneti-mi si mie. Dintre cele 3 de sus care ar merita cel mai mult. Stiu ca Swiftul are un consum urban dat de ei de 5.7l/100. la kia stiu ca e undeva pe la 6-7, cat consuma ford-ul?

Share this post


Link to post

Sincer gasisem si eu cateva masini interesante in banii astia si destul de sportive insa vreau ceva diesel si cu un consum bunicel. Sincer vreau o masina care sa imi si permita sa merg cu ea nu doar sa o am si sa o tin in parcare sau daca nu o tin sa nu mai pot sa-mi iau si eu un suc pentru ca trebuie sa bag benzina in ea.

Share this post


Link to post
Sincer vreau o masina care sa imi si permita sa merg cu ea .

 

Matiz GPL

Share this post


Link to post

Corect, conteaza pentru ce vrei sa-l folosesti.

Din primele 3 enumerate eu as alege focusul.

Te-ai gandit totusi si la un Fiesta 1.4tdci?

Share this post


Link to post

Focusul sare bine de 14.000 cu toate taxele

Share this post


Link to post

Daca as fi in situatia ta as alege Skoda Octavia Tour,la banii astia este destul de echipata.

Share this post


Link to post

Ocatvia Tour 1,9 TDI la bani astia are dublu airbag,abs ,cb si cam atat.Nu neg ca e o masina excelenta dar vad ca lumea prefera sa aibe o lista intreaga de dotari.

Share this post


Link to post

Focusul pe care l-am ales eu are doar strictul ncedesar...ABS+EBD, airbag-uri (fata+lateral si cortina) si AC. Cat despre preturile pe care le-am pus eu sunt preturile DDP (includ tva si taxe). Iar octavia este cam mare pentru mine si in plus de asta intr-o Octavia parca mai bine vad un familist imbracat in costum decat un pusti de 23 de ani in blugi si tricou...consider ca octavia se adreseaza altui grn de oamnei...deh am si eu piticii mei :D

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Eu m-as feri de Rio dar as lua in calcul Cee'd-ul. Daca tii neaparat la diesel s-ar putea sa te coste ceva mai mult de 14.000 cu toate taxele. In ceea ce priveste site-ul kia si configuratorul... lasa-l, uita-te la showroom/model/preturi.

 

Criteriile enumerate de tine mi se par lejere, ai putea sa fii ceva mai specific: cilindree min/max, putere min(/max), volum portbagaj, dimensiuni masina, airbaguri minim, abs/ebd/tcs/esp/..etc, discuri fata/spate, computer bord etc...

 

Eu asa am analizat piata utima oara si am fost surprins de ceea ce am gasit.

Share this post


Link to post

De asemenea m-a tentat destul de mult si accentul insa am auzit niste pareri nu f bune de 1.5-ul lor diesel.

 

Nu am niste criterii de cilindree max/min sau altceva. Sigur ca mi-ar palcea ceva cu mai multi CP insa depaseste bugetul meu. Pentru mine prioritatea este consumul si apoi restul - m-am descurcat eu pana acum cu TICO 47CP si GPL deci nu ar fi un imperdiment atat de mare ca are 60CP diesel :D

Share this post


Link to post

Parintii mei au facut de curand o comanda pentru un Fiat Punto Clasic - cu motorul turbodiesel 1.3 Multijet 16v. Pretul este 10900Euro cu tot cu TVA iar ca dotatri... daca pui toti banii pomeniti in calcul il iei full...

Nu stiu daca te incanta dar e o idee...

 

Tot asa o alta idee este noua fabia care la 12500de euro cu tot cu TVA este un diesel...cu cele mai importante dotari.

Share this post


Link to post

La Astra te-ai gandit :scarpin:

Share this post


Link to post

Cine nu stie... am aflat din surse "nedezvaluibile" ca de la 1 ianuarie pa pa astra Clasic... si adio pret de revanzare...

Share this post


Link to post

Fabia nu-mi place deloc cat despre astra am fost la un concesionar si cam difera preturile destul de mult fata de ce au ei pe site...

Share this post


Link to post

Te-ai urcat de curand intr-o Fabia? Ma refer aici la noua fabia...

PS

Iei in calcul si FIAT? Te intreb pentru ca de curand am iesit de doua ori in drive test cu:

Grande punto 1,4/70 cp in 5 usi si este extraordinar.(aproximativ 12600 cu tot cu tva si ceva optionale)

Si pentru un buget mai mic un Punto Clasic... diesel... este masina pe care eu am intrevazut-o dupa descrierea ta... in 12000euro ii pui tot pe ea si e beton.

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Noul opel Corsa - mergi să-l vezi, eu cred că îţi va plăcea maşinuţa!

Share this post


Link to post

Daca te-ai multumit cu interiorul de tico ia un accent crdi. Motorul este fenomenal. Nimic in gama lui nu suporta comparatie.

Share this post


Link to post

Focusul de 12.000 e chel, pe cand Fiesta la aceiasi bani e full. E o mare diferenta, in conditiile in care motorul este acelasi. Insa, daca vrei parerea mea, motorul de 1.6 pe Fiesta nu merge. De exemplu la Romcar am inteles ca nu au vandut nici macar o singura masina cu motorul asta. Asta pe langa faptul ca astepti de ti se lungesc urechile, in jur de 3 luni. Consumul la Focusul de 1.6, dar cu 110 CP este de 5.5% extra si 7% mixt. Consum urban nu pot sa-ti dau, pentru ca masina nu a mers decat rareori prin oras. Consumul de la Fiesta de 1.4 este de 4.5% extra, in jur de 5,2-5,5 mixt si 6,5 urban.

Insa avand in vedere faptul ca Fiesta se va produce (se pare) la Craiova, eu nu as mai lua Fiesta. Acesta este si motivul pentru care imi voi vinde actuala masina, chiar mi-e frica de devalorizarea masiva care o paste. Romanul nu va tine cont ca asta e facuta in Germania, el va vedea ca poate sa-si ia cu 9.000 de euro una noua, de ce si-ar lua un second la aceiasi bani?

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Noul Corsa zic şi eu.

1.3 CDTI (90 CP) e de la 12.000 la 14.250 DDP. Asta dacă nu cumva vrei 1.7 CDTI 16v (125 CP) la 15.850...

Maşina e absolut superbă... Păcat că se aşteaptă câteva luni livrarea.

Share this post


Link to post

De fiat cam fug relativ pentru ca am auzit ca sta cam prost la articulatii cu toiate ca motoarele sunt fenomenale, iar preturile la service sunt enorme (ma refer la revizii).

 

Alx...nu ma deranjeaza un bord mai spartan...o sa ma interesez mai mult de accent, insa cum ziceam am inteles ca inca sufera de bolile copilariei.

 

Rm.popa...sincer nu as da 16000E pe o corsa :)

Cat despre fabia...sincer nu imi place cum arata...nu conteaza ca in ea te simti perfect...parerea mea e ca inca este hidoasa :D

 

Hmmm...atatea masini...atatea optiuni...

Share this post


Link to post

Păi nici nu trebuie să dai 16.000. Aia e versiunea cea mai "tare" (prea tare, aş zice...). 14.000 ar fi absolut suficient.

Oricare ar fi alegerea ta, sper să o faci cât mai repede şi mai bine pentru tine şi să te bucuri de ea cât mai curând!

Share this post


Link to post
De asemenea m-a tentat destul de mult si accentul insa am auzit niste pareri nu f bune de 1.5-ul lor diesel.

 

Io cred ca ai citit prea mult "Romaximus" pe softpedia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...