Jump to content
Sign in to follow this  
recordpcs

Tico - problema maneta selectie aer

Recommended Posts

Buna ziua!

Sunt posesorul unui Tico si de cateva zile intampin o problema cu maneta de selectie a locului prin care aerul intra in habitaclu (direct, pe la picioare etc): anume ca maxim stanga (direct) si maxim dreapta (pe parbriz) nu mai pot fi selectate, maneta opunand o mare rezistenta.

 

Un alt lucru pe care l-am mai observat este ca debitul cel mai mare de aer iese continuu pe la picioare, opritoarele de aer de acolo parand a fi intepenite.

 

Inca un lucru de interes probabil: asta vara mi-a cazut intre parbriz si bord o moneda care probabil acum s-a proptit pe undeva.

 

M-am uitat pe sub bord si am vazut o mare cutie neagra care are o parghie exterioara actionata de maneta; daca o misc pe aceasta direct cu mana pot ajunge la echivalentul a maxim stanga si dreapta. Concluzia pe care am tras-o este ca problema este in cutie si ca aceasta trebuie desfacuta.

 

Stiti cumva o modalitate simpla prin care sa fac acest lucru sau, mai corect, cum asi putea remedia aceasta problema, mai ales ca vine iarna si am nevoie de ventilatie sa functioneze bine pentru dezaburire.

 

Orice sugestie este bine-venita. Multumesc

Share this post


Link to post

Uita-te pe sub bord (mai exact in spatele selectorului de temperatura) si vezi daca nu e iesit cablul din lacasurile in care trebuie sa stea. Exact aceeasi problema am avut si eu sapt trecuta si am bagat cablul in respectivul lacas si acu mere ca nou. Ca sa ai acces mai usor la el sa vezi despre ce e vorba, incearca sa dai jos scrumiera (suportul ei), care e prinsa in 2 suruburi.

Share this post


Link to post

Am si eu exact aceeasi problema.

Pentru maxim stinga/dreapta am gasit ca e cablul de otel strimbat, pentru ca daca ma duc manual pe partea stinga a cutiei negre si misc de ea, se pot selecta ambele pozitii.

Dar problema mai deranjanta este ca indiferent in ce pozitie este maneta (sau pe ce pozitie pun eu manual pina schimb cablul de otel), cel mai mult aer baga pe jos pe la picioare. Nu ar fi asa mare deranjul, dar am observat ca baga foarte anemic in fata sus, si mai ales la parbriz, chiar daca selectez respectivele pozitii (care se intimpla sa fie chiar extremele). M-am uitat la cutie, sub scrumiere si in spate, nu vad nici un ghidaj de cablu, si v-am zis ca am eliminat cablul din ecuatie, dau cu mina. CE poate sa fie? Cum ajung totusi in cutie? E greu de schimbat cutia cu totul? (Pot sa fac rost de una de la un prieten cu tico darimat)

Share this post


Link to post

Chiar n-a mai avut nimeni de-a face cu ventilarea de la tico? Cutia aia neagra etc...

Share this post


Link to post

Cel mai probabil s-au dereglat parghiile care comanda climatizarea. Gasesti in manualul de reparatii procedura de reglaj. Daca nu il ai posteaza aici si iti pun eu paginile respective

Share this post


Link to post

OK, ma dau batut :( In sensul ca nu reusesc sa ma prind cum s-ar putea macar deschide cutia aia ca sa umblu la eventualele pirghii dinauntru. Oricum, am vazut care e problema: paleta care inchide/deschide aerisirea pe la picioare nu mai inchide deloc, sta tot timpul deschisa si se misca doar un pic cind actionez selectorul. Asa ca am mare rugaminte pentru paginile din manual care descriu reparatia acestui sistem de ventilare care imi face zile negre.

 

 

O a doua varianta, pe care cred ca o prefer, este sa schimb bordul complet, desi nu stiu daca sistemul de ventilare face parte din bord sau daca este necesara demontarea bordului pentru schimbarea macar a sistemului de ventilare. In orice caz, ma intereseaza FOARTE tare cum se monteaza/demonteaza bordul sau doar climatizarea asta la tico. Va rog eu mult, daca ati facut operatiunea asta vreodata sau macar daca ati vazut, sau daca aveti un link, orice, sa-mi dati si mie un ajutor. Sint disperat! Si mai spuneti-mi daca stiti cit poate sa fie un bord de la dezmembrari.

 

Multumesc in avans.

Share this post


Link to post

Nu ai nici un motiv sa te complici sa dai bordul jos sau sa schimbi ceva. Daca spui ca se misca doar un pic cand misti selectorul este clar ca s-au miscat cablurile de comanda.

Aici este adresa FTP-ului unde gasesti manual de reparatii pentru TICO.

 

ftp://217.156.78.147

 

Te duci la pagina 26 si gasesti acolo procedura de reglaj a cablurilor de comanda pentru climatizare.

Succes

Share this post


Link to post

Problema nu e de la parghiile care actioneaza paleta,ci de la drumul pe care il face mecanismul paletei cand actionam parghia.Eu am vazut asta cand am demontat bordul.Solutie: se pileste un pic drumul mecanismului unde observati ca e tocit astfel rotita actionata de parghie va putea sa urce pana la capat si sa inchida(deschida,nu mai stiu ce rol are la capat sus) .Am pus si o poza ,nu va speriati de talentul meu :P .Din cauza ca rotita actionata de parghie se blocheaza unde drumul acesteia este tocit si noi tot insistam se poate stramba si parghia(cablul)

 

post-3934-1169319749_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...