Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Transfagarasan-sighisoara-sovata-lacul Rosu

Recommended Posts

Avem o ţară foarte frumoasă. Si e atat de frumos sa o vizitezi live, si nu inchis intr-o cusca... e exact diferenta dintre a vedea ceva cu ochii tai si a privi la televizor.

 

post-228-1183999089_thumb.jpg

 

Ziua I: 450km

 

Etapa 1: Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarasan

 

Drumul este cunoscut, fara alte comentarii:

 

post-228-1183991403_thumb.jpgpost-228-1183991436_thumb.jpgpost-228-1183991441_thumb.jpg

post-228-1183991446_thumb.jpgpost-228-1183991517_thumb.jpgpost-228-1183991522_thumb.jpg

post-228-1183991526_thumb.jpgpost-228-1183991542_thumb.jpgpost-228-1183991547_thumb.jpg

post-228-1183991616_thumb.jpgpost-228-1183991623_thumb.jpgpost-228-1183991715_thumb.jpg

post-228-1183991765_thumb.jpg

 

Etapa 2: Cârţişoara-Voila-Agnita-Sighisoara-Sovata

 

Coborand pe de transfagarasan pe partea nordica, am iesit in drumul Sibiu-Fagaras (cel cu semafoare) si am facut dreapta, spre Fagaras. Am vazut foarte multi nesimtiti care se bagau pe rosu si uneori ii fortau pe cei care veneau pe verde sa ii ocoleasca prin "decor". Din fericire, nu am dat nas in nas cu nici un viteaz din asta. La Voila am facut stanga spre Agnita, pe un drum foarte frumos, uitat de lumea moderna. Daca ignoram asfaltul (foarte prost, nu recomand de mers cu masina), era ca si cand in zona aceea "mana civilizatiei n-ar fi pus niciodata piciorul". In fiecare sat era cate o biserica fortificata, pastrata surprinzator de bine si impreuna cu lipsa "modernismului" (adica a buticurilor, gunoaielor de pe jos, daciilor tunate specifice satelor din "Tara Romaneasca"), dadeau o impresie ireala de parca m-as fi "teleportat" cu cateva sute de ani in urma. De la Agnita am facut dreapta spre Sighisoara, pe un drum ceva mai bun.

 

La Sighisoara am vizitat cetatea (nu mai fusesem niciodata acolo) si am ramas surprins cand am vazut ca in varful dealului cetatii (de la cetate urci 100 de trepte printr-un tunel din lemn) se afla un liceu functional, cu listele de la bac in geam.

 

De la Sighisoara am iesit spre Tg-Mures, un drum excelent, si dupa vreo 30km, la Bălăuşeri, am facut dreapta spre Sovata. Drum ok, nici prea prea nici foarte foarte. La Sovata ne-am cazat in statiune, la o pensiune (o camera nu prea frumoasa, dar un pat si un dus fierbinte era tot ce aveam nevoie dupa aproape 12 ore de condus. In Sovata ar mai fi de vizitat un fel de parc cu lacuri, munti de sare, padure etc (presupun ceva similar intr-o oarecare masura cu dumbrava Sibiului), dar noi nu am avut timp.

 

post-228-1183993180_thumb.jpgpost-228-1183993192_thumb.jpgpost-228-1183993239_thumb.jpg

post-228-1183993261_thumb.jpgpost-228-1183993367_thumb.jpg

 

Ziua 2: 420km

 

Etapa 1: Sovata-Pasul Bucin (1273)-Gheorghieni

 

Sovata-Gheorghieni este cel mai frumos drum cu serpentine pe care am mers vreodata. Frumos nu datorita peisajelor - deoarece se merge mare parte prin padure, ci datorita placerii condusului. Asfaltul este excelent, drumul pustiu, iar configuratia curbelor este inedita, sunt multe S-uri puse cap la cap. Nu e traseu de viteza cum e Cheia, ci unul tehnic, care iti permite sa tragi adanc in piept aerul curat al padurii de brazi si sa simti ce frumoasa este viata in timp ce te inclini cu motorul cand pe stanga, cand pe dreapta, ca miscarile unui dans intre doi indragostiti.

 

post-228-1183994571_thumb.jpgpost-228-1183994582_thumb.jpgpost-228-1183994599_thumb.jpg

post-228-1183994607_thumb.jpgpost-228-1183994634_thumb.jpgpost-228-1183994644_thumb.jpg

 

Etapa 2: Gheorghieni-Lacul Rosu-Gheorghieni-Miercurea Ciuc-Tusnad-Sf Gheorghe-Brasov

 

Gheorghieni-Lacul Rosu e un drum prost, gropi multe (a fost intr-un fel socanta diferenta de calitate a asfaltului), aglomerat si neinteresant. La lac am stat doar vreo 2 minute si apoi am plecat.

 

Exceptand portiunea de intoarcere spre Gheorghieni, drumul in continuare a fost ok (mai o groapa, mai un damb, dar in linii mari ok), dar nu mai e nimic interesant. Doar Tusnadul (unde am mancat) este o "pata de culoare" pe monotonia drumului, fiind o statiune mai "montana".

 

post-228-1183997009_thumb.jpgpost-228-1183997018_thumb.jpg

post-228-1183997025_thumb.jpgpost-228-1183997069_thumb.jpg

 

 

Etapa 3: Brasov-Valea Prahovei-Bucuresti

 

Nimic de zis, in afara "socului" termic cand am ajuns la campie. Trecerea de la ~20 de grade la cat statusem in ultimele 36 de ore la ~35 a fost singurul lucru care mi-a ramas in cap de pe acest tronson.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Ai ajuns la Lacul Rosu si nu ai facut Cheile Bicazului?

Share this post


Link to post

Nu e incomod cu rucsacul in spate pe motocicleta ?

Share this post


Link to post

Da-ne si noua "legenda" de la bisericile fortificate din poze...De unde sunt !?!?

Share this post


Link to post

@esperatul: nu am fost pe cheile Bicazului, deoarece:

1. mai fusesem, si scopul calatoriei a fost sa vad cat mai multe locuri noi

2. nu mai aveam timp

 

@adrian_r5: din poze pare foarte incomod, dar in rucsac aveam doar cateva haine, asa ca nu prea se simtea. Cel mai incomod lucru a fost saua, la intoarcere ma ridicam in picioare pe scarite din 5 in 5 minute, ca nu mai puteam de fund. Dar oricum, tine de obisnuinta. Data asta a fost mult mai bine ca data trecuta :) .

 

@zalmoxis: vezi textul de deasupra lor: drumul Voila-Agnita-Sighisoara. Din pacate nu stiu istoria lor. La a doua biserica era un text scris cu explicatii, dar nu l-am citit :> . Primele doua sunt sigur inainte de Agnita. La a treia biserica am ajuns vazand in semn cu "basilica-nu-stiu-cum" (scria cu litere gotice si nu se intelegea bine) care arata stanga. Am ajuns la ea intreband, pentru ca pe urma nu mai era nici un indicator, si se putea si vizita (era deschisa, si in interior era o tanti pe un scaun), dar n-am intrat, pentru ca nu mai aveam timp. Ultima biserica, cea mica din lemn negru, e din Sovata.

Share this post


Link to post

Superbe locuri ai vizitat, super poze ai facut, si asa cum ai spus avem o tara deosebit de frumoasa! Esti un norocos ca ai ocazia sa vezi locurile astea de pe motor! :thumbl:

Share this post


Link to post

Bravo. Am eu doua harti (una cu cetatile din jurul brasovului si cealalta cu cetatile din jurul sighisoarei). Unele din ele sunt formidabile. Daca nu credeti duceti-va la PREJMER (10-15 km de brasov drumul spre intorsura buzaului).

Share this post


Link to post

@Vlad: Ai putea te rog sa pozezi/scanezi hartile si sa le pui pe forum?

 

Eu unul ma pregatesc de transalpina! Tot cu motorul evident, cu masina nu sunt sanse.

Share this post


Link to post

Sa postezi si tu niste poze de pe transalpina cu locurile cele mai nasoale de traversat (cu masina) daca tot ajungi pe acolo. Si eu i-am pus gand rau, dar ma gandeam sa o fac cu Dacia lui tata sau la anu cu spark-ul sotiei (mai intai trebuie sa-l cumpar). :mrgreen:

Share this post


Link to post

@zeu: Cu privire la bisericile fortificate, am mai gasit o poza cu explicatiile de la a doua biserica (cea cu ziduri albe):post-228-1184664064_thumb.jpg

 

Astfel mi-am amintit si numele satului: Dealul Frumos. Gugălind putin, am gasit si o pagina foarte interesanta, dedicata acestei biserici: http://www.samaelwings.com/biserici/dealulfrumos.html. Am gasit si explicatia pentru care mi se pareau atat de ciudate bisericile 2 si 3 (pe prima nu am vazut-o de aproape): de fapt sunt basilici romane! Cea de-a treia biserica chiar si asa se numea, basilica nu-stiu-cum (imi pare rau ca n-am retinut numele).

 

Apropo de transalpina, sper sa reusesc in weekendul 27-28 iulie. Pare fereastra perfecta in programul meu, si vremea se anunta secetoasa pana atunci ceea ce imi convine pentru ca nu am cauciucuri de noroi. Daca nu pot atunci, nu cred ca o sa mai pot anul acesta, in august o sa fiu plecat din tara iar in septembrie o sa se strice vremea. Oricum, nu cred ca e drum pt spark.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...