Jump to content
Sign in to follow this  
Dolfin

De Unde Provine Acest Surub La Tico?

Recommended Posts

De cateva zile ma dispera o scartaiala undeva in dreapta pe langa usa sau in bord, n-am reusit sa-l localizez exact.

Se aude ca si cum o piesa de metal nu este stransa bine si joaca in locasul in care trebuie sa stea prinsa.

Usa si inauntru ei nu scartaie, nu joaca in cadru ca sa scartaie chederul, bordul nu joaca, etc...

 

Ieri la o inspectie atenta am gasit surubul din imagini sub scaunul din dreapta, dar, dupa cat m-am uitat eu nu lipseste nimic de la prinderile scaunului, nu lipseste nimic de la bord, sau chiar de sub el.

post-942-1181395753_thumb.jpgpost-942-1181395795_thumb.jpg

post-942-1181395830_thumb.jpgpost-942-1181395868_thumb.jpg

post-942-1181395878_thumb.jpg

 

Am fost la un service Daewoo, n-au stiut nici mecanicii respectivi, in concluzie va intreb pe voi, cei pasionati, poate imi puteti spune de unde este acest surub.

 

Merci,

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

De la... un şurub, că e piuliţă!

Share this post


Link to post

Dupa aspect seamana cu piulitele de prindere de la centurile de siguranta!

Share this post


Link to post

Verifica prinderile de la aeroterma. Scaunul parca mai are niste piulite sub sezut pe lanaga sinele de culisare (nu ma refer lapiulitele de prindere la podea)

Share this post


Link to post

Da, imi cer scuze, e piulita, nu surub, dar ati inteles voi ideea.

 

M-am uitat minute bune sub bord cu lanterna si n-am vazut nimic lipsa, sub scaun nu parea sa fie nimic lipsa.

 

...Dar nu m-am uitat la centura, cobor acum si ma uit.

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Asteptam marele raspuns. :mrgreen:

Share this post


Link to post

M-am uitat la centura si am vazut ca n-are prinderi care sa necesite piulita din foto, in schimb ruloul pe care este bobinata centura nu este prins si-n partea superioara, a avut un surub care a sarit intre timp, deci de aici cred ca este zgomotul, la o miscare fina fier pe fier cred ca-l recunosc...

 

Maine pun surub, ca astazi era deja seara si nu mai vedeam.

 

Ramane intrebarea, de unde este piulita?

Share this post


Link to post

Poate nu e de la tico..ai masina de mult?

Share this post


Link to post

Am pus surubul lipsa de la partea superioara a mosorului cu centura, acum nu se mai aude nici un zgomot, problema rezolvata.

 

N-am gasit de unde lipseste piulita.

Am gasit totusi o piulita lipsa la protectia de plastic a coloanei de directie, in zona pedalelor, sub bord. Totusi cealalta piulita nu seamana cu cea din poze.

 

Masina o am de 2 ani si ceva.

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Nu cred ca e piesa originala Tico, pare a fi o piulita banala, de la magazin. E posibil sa fie in masina de la fostul proprietar. Daca ai verificat suruburile scaunelor, poti sa o pui in torpedou si sa uiti de ea.

Share this post


Link to post

Farurile sunt prinse in asest gen de piulite, iar reperul este foarte intalnit in masinile Daewoo.

Share this post


Link to post

Habar n-am pe unde foloseste Daewoo o astfel de piulita, dar e una cu "anti-insurubare", folosita mai ales acolo unde poate fi nevoie ca piulita sa nu se miste atunci cand invartesti surubul. De exemplu, la Nova am asa ceva la "manivela" de fixare a coloanei volanului (reglajul pe inaltime). De retinut ca in mod normal nu se foloseste ca piulita "mobila", ci ca una "fixa" de unde si "desenul" de pe... fund, care nu-i permite sa se roteasca in sensul in care da-i de surub ca sa-l strangi.

Share this post


Link to post

De cat este piulita? Centurile de siguranta sunt cu 17 si restul piulitelor din habitaclul de la tico sunt de 12 (stiu ca am desfacut cam tot interiorul de la tico si nu tin minte sa fi vazut o astfel de piulita).

Share this post


Link to post

Ar fi trebuit sa indice de la inceput de cat este...ca sa nu ne mai dam atata cu presupusul. Daca este de 12, este o piulita folosita intr-o gramada de locuri, chiar si la fixarea ansamblului arc-amortizor de oalele din compartimentul motor. Asiaticilor le plac marimile...pare :D

Share this post


Link to post

Incredibil, aseara am auzit din nou zgomotul acela de la care am plecat cu cautarile, gasind si piulita.

 

Reamintesc ca am pus surubul lipsa de la mosorul centurei de siguranta si credeam ca am rezolvat scartaielile acelea.

 

Cred ca de 12 este piulita, ma uit acasa si va spun.

Am gasit-o sub scaun deci este de la o componenta din masina.

 

Trebuie sa reiau pentru a identifica scartaiala, de unde vine. Mentionez ca atunci cand este umiditate afara, sau e proaspat spala nu se mai aude acel zgomot.

Share this post


Link to post

Ce-ar fi sa punem pariu ca e totusi de la chedere :) Cand e pe loc, masina pare "beton". In miscare insa, se mai... misca.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Mie mi-a cazut o piulita asemanatoare. Era de la polita de sub bord, partea dinspre sofer.

Share this post


Link to post

Piulita este de 10!

 

Mai departe, am eliminat toate zgomotele interioare deranjante.

Scartaitul era de la surubul care prinde bordul, in partea dreapta pe stalpul usii, era slabit si aici juca si facea zgomot. Am strans toate suruburile bordului!

 

Mai aveam un zgomot in usa spate, am desfacut fata si era un surub cu cap cruce, pe la mijlocul usii, ce prindea ceva pe acolo, l-am strans.

 

Acum e liniste!

 

Am scartaiala de chedere, dar pe aia o cunosc si nu am de gand s-o scot.

 

Totusi, de unde e pilita de 10?

Share this post


Link to post

Acest topic mi se pare halucinant...

 

:o fftopic:

Cred ca exista cel putin 10 milioane de romani care ar dori sa isi spuna parerea in legatura cu aceast surub care este o piulita!

Daca este asa, propun sa facem un site separat. Merita!

 

Si ca sa imi dau si eu cu parerea, eu cred ca este Piulita Generala.

Adica, piulita aia, care, daca o atingi din greseala sau, fereasca Dumnezeu, lipseste, se desface toata masina, ca o coaja de portocala.

 

Stiu eu, am vazut intr-un film la emisiunea: "Cascadorii Rasului"....

 

Numa' bine! :wallbanger:

Share this post


Link to post

La fel de off-topic:

@-) Domnu... a-ti :drinkers:

Share this post


Link to post

La un forum cu moderare asa stricta m-as astepta ca asemenea reply-uri sa nu reziste decat cateva minute si sa aibe si repercursiuni.

 

In fond eu am luat 40% warn pentru 2 bump-uri la Bursa, pentru ca celelalte 2 nu erau dar au fost interpretate in sensul asta.

 

Eu nu pot sa-mi corectez titlul thread-ului, pentru ca daca puteam as fi facut-o demult, de asemenea ma asteptam ca moderatorii sa faca acest lucru...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...