Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Reparare incuietoare blocata Matiz

Recommended Posts

Ieri dimineata ma trezeam cu noaptea-n cap in Regie cu gand sa ajung pana in 2 in iasi la un seminar. Mi-am strans eu sacosa cu putinele bagaje si am coborat la masina. Deschid eu portbagajul si trantesc sacosa acolo. Din cauza jegului acumulat pe masina eu am obiceiul sa tin de cheie cand inchid/deschid portbagajul. Asa am facut si ieri, insa nu mai stiu cum am tinut sau am tras de cheie cand am inchis cam fortat incat m-am trezit ca a ramas portbagajul blocat. asta este, imi zic eu cu gandul sa astept pana in iasi sa am timp sa repar, intrucat mai aveam ceva drumuri prin capitala.

Ajung eu in Iasi, imping din interior pe parghie si desfac portbagajul. Scot tablita care tine butucul pe usa si apoi detasez parghia de butuc. Scot apoi butucul si incep sa ma benoclez la el cautand o alterantiva la cumpararea unui butuc nou. mentionez ca era blocat, nu se misca decat foarte putin. Pana la urma pun mana pe o surubelnita si incep sa ma joc pe la micile bucati metalice ce intra in contact cu cheia si care se misca sus- jos. BINGO ! Una era intepenita. O misc putin si gata. Bag cheia in butuc iar butucul mergea perfect. Montez apoi totul la loc. iata ce inseamna solutiile simple aplicate la masina. simplu de depanat. Cine va desface butucul isi va da seama care e principiul de functionare.

Asadar am scapat intr-un mod destul de simplu de o defectiune. Nu va doresc totusi sa aveti nevoie sa umblati acolo, nu pentru ca ar fi greu ci din principiu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...