Jump to content
Sign in to follow this  
fun4cristi

Bec Ceata Matiz Se...

Recommended Posts

Salut,

 

am cautat pe forum si din cate am vazut, fix detaliul dorit de mine nu era mentionat nicaieri :mrgreen:

 

Stie cineva ce becuri de ceata (pe fata) sunt puse pe Matizul SE?

Mentionez ca habar n-am ce fel de becuri sunt, asa ca daca aveti bunavointa sa fiti SUPER EXPLICITI,

v-as fi pe deplin recunoscator :osanale:

 

(nu ezitati sa recomandati si becuri mai puternice, daca stiti ca sunt potrivite...ca astea originale, cand mergeau, nu mi se pareau extraordinare...adica doar asa...mediocre....)

Share this post


Link to post

Becurile din proiectoare sunt tip "H3" si se gasesc la benzinarii sau prin hipermarket-uri. Sunt cam greu de schimbat... Trebuie demontate vreo 8 suruburi ca sa schimbi un bec... Becurile normale sunt de 55W... Se gasesc intr-adevar si becuri de 100W dar nu sunt legale...

Share this post


Link to post

Mersi mult de tot! Maine ma duc si cumpar!

 

Dar e chiar asa greu schimbatul? Ma streseaza ca nu scrie in cartea masinii nimic despre existenta (macar) a acestor proiectoare de ceata...

 

Ar putea cineva sa ma ghideze putin? Adica, ma gandesc ca fac toata operatiunea pe sub bucliera...sau? #-o

Share this post


Link to post

Eu am o problema cu becul de ceata din spate stanga. Nu se aprinde de nici o culoare...nu e ars...la siguranta mam uitat si e ok, nici becul din bord care apartine de asta nu se aprinde deloc...si butonul pare ok ...solutii ceva ? :) (in afara de a vinde matizul si a lua altul la care becul ala merge :P )

Share this post


Link to post

Ai aprins faza scurta cand ai apasat pe buton?

Share this post


Link to post

Nu sunt chiar asa batut in cap :) ... am incercat si cu contactul pus...nu vrea si nu vrea :) ...si asa cred ca ajung in curand la service ca vajaie ca nebunu buburuzu ... ii pun pe ei sa isi mai bata capul :P

Share this post


Link to post

Pai daca esti in garantie nu inteleg de ce nu te duci in service. :)

Share this post


Link to post

uita-te sub bord in partea stanga a volanului si ai sa vezi acolo un releu mare (de obicei portocaliu) infige-l bine pt ca in timp mai sare de la gropi...eu asa am patit si pana nu mi-a cazut releul ala pe picioare nu mi-am dat seama ce are

Share this post


Link to post

Sa stii ca de la ala s-ar putea sa fi fost :) ca imi cazuse mai demult...oricum sa rezolvat astazi la service si beculetul si faptul ca ramanea turata. Merci :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...