Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Paypal

Recommended Posts

Pentru cei interesati va anunt ca incepand de azi Paypal accepta inscrieri si din Romania. :osanale: E-bay, veniiiiiiiimmmmmmmm.

Share this post


Link to post

Adique? Pai am cunostinte care au demult cont paypal. Care e noutatea?

Share this post


Link to post

Pana acum nu se puteau face conturi pe Romania...Probabil prietenii tai aveau pe adrese din afara facute conturi dar la noi de cativa ani nu mergea.

Share this post


Link to post

Haleluia! De cand asteptam momentul asta.

Share this post


Link to post

Ma bucur ca in sfarsit au pus Romania pe harta si astia de la paypal :)

Aveti grija numa' sa nu deveniti dependenti de ebay...

Share this post


Link to post

gata mi-am făcut cont - aştept acum să apară acel număr în extrasul de cont ca să termin enrollmentul

Share this post


Link to post
Aveti grija numa' sa nu deveniti dependenti de ebay...

 

Tot de-asta mi-e si mie frica. Si nu atat de mine, cat de nevasta-mea. :mrgreen:

 

Din ce am inteles eu, trimisul banilor e FREE. Corect?

 

Eu mi-am facut con Premium. Voi ce-ati ales?

Share this post


Link to post

Transferurile bancare sunt gratuite, asa e. Se percepe parca ceva taxa de schimb valutar, dar e neglijabila. Acum 3 ani am cumparat un televizor 32" TFT din Taiwan, a costat $1,870 si am platit parca $2.50 pentru schimbl valutar.

Cont premium? Nu stiu ce e. Stiu de cont verificat, care-ti permite sa faci plati de peste US$500.

Share this post


Link to post

La SignUp vedeti tipurile de conturi. La Personal Account nu sunt acceptate cardurile de credit sau debit. La Premium sunt acceptate.

Share this post


Link to post

Am ales Preminum - să vedem, aştept să vină codul ăla şi pe urmă: Go shopping!

Share this post


Link to post

Eu inca nu sunt lamurit daca se pot primi bani.

Share this post


Link to post

Cand primesti, iti ia si PayPal ceva banuti. Da clic pe linkul dat de mine si ai sa te edifici.

Share this post


Link to post

Nu e vorba de asta, eu nu stiu inca daca se pot scoate bani din cont paypal spre un cont de banca din Romania.

La Withdraw zice:

 

PayPal accounts opened in this country or region currently cannot withdraw funds. We regret any inconvenience this may cause you.
Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Aaa, aia nu stiu. Cel putin deocamdata, nici nu ma intereseaza. ;)

Share this post


Link to post

Mie la Personal Account mi-au acceptat cardul de credit, de ce zici ca nu accepta ?

 

La SignUp vedeti tipurile de conturi. La Personal Account nu sunt acceptate cardurile de credit sau debit. La Premium sunt acceptate.

Share this post


Link to post

E vorba de sens, contul Premier e pentru vanzatori care trebuie sa ACCEPTE plati, nu sa faca plati.

Share this post


Link to post

O veste si mai buna:

 

www.ebay.ro

Share this post


Link to post

Un serviciu mult asteptat. Ce sa faci, incet incet intram in lumea buna, in ciuda cresterii numarului de hackeri cu cas la gura in Romania!

 

Ca sa fim totusi 'de centru' sa punem si reversul PayPal Horror Stories . Bineinteles facut de concurenta.

 

Documentatie buna: Understanding PayPal

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Asta da stire. Acum tre' sa ma apuc de cetit, sa vad daca merita sa fac trecerea de la ikobo la paypal...

 

LE: pfft, ce folos daca nu pot retrage bani :(

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi, paypal face milioane de tranzactii pe zi, normal ca se mai intampla mici accidente. Eu unul n-am decat cuvinte de lauda pentru ei. Mi-am deschis contul acum 4 ani si fac zeci de tranzactii pe an.

In august 2005 am cumparat un ecran tft de 32" din Taiwan, de pe ebay. Vanzatorul a intarziat expedierea cateva zile dupa ce platisem. Motivul era o furtuna foarte serioasa care tocmai lovea insula. Din pacate pentru ei, nu citisem stirile si eram furios ca nu-mi vine minunea pe care platisem aproape $1,900. Am depus o plangere la paypal iar acestia au blocat contul furnizorului. Asta inseamna ca nu mai puteau face nici o tranzactie pe ebay, deci nu isi mai castigau pita cat contul era blocat. Saracii, imi trimiteau e-mail la fiecare ora, rugandu-ma sa-mi retrag plangerea, asigurandu-ma ca televizorul a fost expediat. Doua zile mai tarziu am primit marfa, mi-am retras plangerea si toata lumea a fost fericita. :)

Dupa parerea mea, daca esti mocofan si te arunci la marfa de $1,000 sa zicem care se vinde la $100 de cineva care si-a deschis contul ebay alaltaieri, well, ti-o cauti cu lumanarea. Cascati ochii la ce platiti pe ebay, asigurati-va ca vanzatorul e de cativa ani activ si cititi ce cred alti cumparatori despre felul in care au decurs tranzactiile cu el(ea). Succes!

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Salut,vreau sa trimit 1000 de euro prin paypal unui tip din Franta, dupa care el imi va trimite un pachet. Imi explica si mie cineva cum ma protejeaza paypal de vreo eventuala teapa, tinand cont ca ii trimit banii si el imi pune pachetul dupa 2 aptamani dupa ce primeste banii? Nu am reusit sa ma lamuresc nici din "help" nici cand le-am trimis mail cu aceasta intrebare.Multumesc...

Share this post


Link to post

In cazul asta nu te protejeaza deloc. Doar daca faci o cumparatura prin ebay sau alt site de genul asta care are relatii de parteneriat cu Paypal.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...