Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Cotiera pentru Matiz

Recommended Posts

Am vazut in Selgros cotiere. Pe instructiuni scria ca se recomanda ca distanta intre scaune sa fie de minim 14 cm (sper ca-mi aduc bine aminte). Cei care si-au montat poate ne spun si noua ce latime au cotierele lor.

 

 intrebarea mea e urmatoarea.. ok cu distanta m-am lamurit... e ok.. dar  ai loc sa tragi  frana de mana si mai ales sa  umblii la geamuri? ptr la  a mea ( Cielo ) are butoanele de geamuri intre scune :-?

Share this post


Link to post

Nu ar fi fost bine sa intrebi pe cei care au Cielo?!

Si totusi ca sa iti raspund exista cotiere care se ridica si ai acces usor la botane/frana de mana...

Share this post


Link to post

pe Tico se poate monta o astfel de cotiera?

oare incape intre scaune?

ce latime are cotiera?

Share this post


Link to post

La Matiz merge o cotiera de 10-11 cm latime, asa ca probabil la tico s-ar potrivi ceva asemenator, desi...cred ca ar trebui sa masori cu o linie inainte si sa vezi exact distanta dintre scaune. Eu unul, la Matiz am avut si cotiera de Logan dar am dat-o jos pentru ca nu puteam sa ii deschid capacul datorita distantei prea mici dintre scaune.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Am fo azi la Plus, de unde am cumparat cu 27 ron minunatia asta :) Am inceput concediul, deci am timp berechet sa o montez.

post-13903-1249225658_thumb.jpg

post-13903-1249225675_thumb.jpg

post-13903-1249225701_thumb.jpg

post-13903-1249225716_thumb.jpg

post-13903-1249225738_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din cauza de suporti prea scurti, au aparut altii care au urcat cotiera la 27 cm de la podea: plastroane de tablou electric :D Urmeaza sa-i vopsesc, da' sa fac rost de un spray intai. Iote inca un spatiu in plus de folosit, sub cotiera, plus ca in partea din spate am sa adaptez ceva ramasite de la o cotiera veche si distrusa, sa beneficieze si pasagerii de spatiu de depozitare.

post-13903-1249362447_thumb.jpg

post-13903-1249362458_thumb.jpg

post-13903-1249362468_thumb.jpg

post-13903-1249362481_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ma intereseaza o cotiera pe usa sofer, pt ca de obicei conduc cu cotul pe marginea de sub geam, si-mi cam amorteste bratul(inervatii etc.).Ceva linkuri , poze, ca pe net n-am gasit nik edificator.Daca nu se gaseste , se construieste :D

Share this post


Link to post

Solutia corecta ar fi schimbarea fetei de usa cu fata de SE sau Matiz II; solutie alternativa: cauti pe la dezmembrari o cotiera potrivita, care sa poata fi aplicata pe fata de usa "normala".

Iar la capitolul cotiera centrala, asteptam cu interes pozele lui Guru, caruia nu i-a ajuns o singura cotiera, abia cu doua se considera multumit.

P.S.: l-am avertizat deja ca va fi criticat de veterani pentru efectuarea unui tuning de confort pe o masina "sport". :tongue:

Share this post


Link to post

Solutia ieftina ar fi realizarea unui soi de "pad" cu mocheta-piele ceva si lipirea lui in zona in care si-a gasit culcus cotu' meu..saracutu de el. Suprafata actuala e rece si dura, dar e la locul potrivit, inaltimea potrivita .Nu se merita fete de usi noi pt un petec moale :D

Share this post


Link to post

Iaka :D

 

ceva de genul asta am vazut in Auchan , dar are dezavantajul ca deformeaza chederul (sistemul de prindere fiind intre geam si cheder).Totusi cred ca o sa-mi cumpar una sa vad cat ar fi de comfortabil.Era in jur de 10 lei.

Share this post


Link to post

sal escu-imi place cotiera ta-de unde ai luat-o cat ai dat pe ea?

 

Salutare

Ce ziceti de varianta aceasta universala : este rabatabila , culisabila cu spatiu de depozitare si are suportul de prindere universal adica cu mai multe gauri pt a putea fi repede adaptata + pret rezonabil 115 lei

 

DSC07841.jpg

Share this post


Link to post

Ca tot vorbim de spatiu, mi-am pus cotiera!

Are un capac sub care poti sa bagi diverse (casete, mobil), un suport de pahar care se deschide spre schimbator si inca un suport pt doua pahare care se deschide spre bancheta din spate!

Intra un pic fortat intre scaunele de Matiz :( ... si se prinde de suportul de la frina de mina. In mod normal are 6 suruburi, dar eu l-am prins numa in 2 ca e o pozitie imposibila pe sub scaun.

E gri si parca "e de acolo" :)

E luata din Vitan si a costat 420 de mii!

 

PS. Am pastrat si cutia sa v-o arat la intalnire sa stiti cum arata, in caz ca va intereseaza.

 

mai esti pe aici ca ma intereseaza si pe mine o cotiera din aia

Share this post


Link to post

mai esti pe aici ca ma intereseaza si pe mine o cotiera din aia

 

Salut ...sunt . te pot ajuta cu ceva ?

Share this post


Link to post

Am montat si eu un model asemanator, numai ca nu e atat de adanca. Partea de sus a capacului poate culisa fata-spate si cotiera se poate rabata

Cea din poza aratata de takoda nu stiu daca nu impiedica ridicarea franei de mana. Eu am prins-o in toate cele 4 suruburi, dar pentru asta a trebuit sa demontez masca franei de mana, sa prind pe ea cotiera si apoi sa montez tot ansamblul la loc. Inainte de a demonta masca franei trebuie sa faci semne unde sa dai gaurile, astfel incat sa nu o montezi prea in spate sau sa jeneze frana de mana.

Si sa ai grija sa nu smulgi firul de la senzorul franei. Bafta

post-5090-127861827658_thumb.jpg

post-5090-127861828813_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Va salut, as dori sa cumpar o cotiera pt matiz, imi poate recomanda cineva un model pe care sa-l gasesc in Vitan, compatibil cu matizul, si la un pret rezonabil? A cumparat cineva de curand ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...