Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

radio tico

Recommended Posts

cum se scoate radio-ul din tico?

doar din experienta proprie ,.....va rog

Share this post


Link to post

Bruzli ma chinui de citeva ziel sa-l scot. :(

 

Nu e cum se zicea NUMAI cu cleme (cel putin la TICO-ul meu).

 

E un surub (cap cruce) pus pe sina, strapunge sina si radioul, in partea stinga. Surubul asta la mine este COMPLET inetpenit. Locul este foarte strimt, nu ai acces decit cu o mina.

Daca reusesc iti spun cum am facut.

Vezi ca boxele si antena nu sint prinsa pe mufe, ci pe papuci ca la prizele telefonice vechi.

Share this post


Link to post

Bruce volan,radio,ce ii faci o vinzi pe bucati sau o imbunatatesti?

Share this post


Link to post

va rog frumos inca odata: la obiect.

nu e la misto

Share this post


Link to post

Nu a fost la misto,eram curios ce volan si CD ii montezi.

Share this post


Link to post

vezi daca te ajuta imaginea...

si fi atent la montare... e la limita lungimea pt un cd player.. cam jeneaza mufele din spate

rad-cas_thumb.jpg

Share this post


Link to post

nu cum se monteaza...cum se demonteaza??????????????????

Share this post


Link to post

Drace! ... invers de cum se monteaza! 8)

Share this post


Link to post

desurubezi 2 dintre cele 3 suruburi si ... impingi de el. daca surubul de deasupra este montat ca in imagine, o sa ai probleme. daca nu, experimental - acum 10 minute - l-am gasit pus invers, il scoti imediat.

Share this post


Link to post
vezi daca te ajuta imaginea...

si fi atent la montare... e la limita lungimea pt un cd player.. cam jeneaza mufele din spate

 

unde ai gasit poza asta?

Share this post


Link to post

la pagina 137 parca... din cartea daewoo tico de la ksi

Share this post


Link to post
desurubezi 2 dintre cele 3 suruburi si ... impingi de el. daca surubul de deasupra este montat ca in imagine, o sa ai probleme. daca nu, experimental - acum 10 minute - l-am gasit pus invers, il scoti imediat.

Cred ca e suficient doar cel din stinga. Ma duc si incerc acum ;)

Share this post


Link to post

@aztec:

deci in pdf ul meu cu tico n-am asa ceva.

unde gasesc cartea asta a ta de la ksi?

 

@satori multumescpt. ajutor

Share this post


Link to post

:-D

deabia acum am vazut ca mi-ai dat mesaj ..

eu am cumparat-o anul trecut de la un targ de carte ce s-a tinut la muzeul de istorie de la reprezentantul edituri, prilej cu care am facut si un gisheft' adica am luat-o cu reducere parca cu ocazia targului ..

adresa lor din carte e www.ksi.ro daca lucram saptamana asta ... poate ti-o imprumutam... dar sant liber si nu am treaba prin oras

Share this post


Link to post

joi la intilnire nu ajungi?

Share this post


Link to post

K, deci am reusit partial demontarea:

 

Ambele suruburi sint cap cruce si au floarea indreptata spre stinga.

 

- se scoate surubul din stinga

- se slabeste surubul de deasupra

se trage un pic de radio si se apasa desupra (cu mina bagata pe sub bord), sint 2 cleme. Din exterior se apasa simultan pe cleme (pozitia e incomoda dedesupt si d'asta trebuei ajutor extern)

se trage de radio.

 

Am reusit sa-l scot cam 5 cm deorece ramine agatat intr-un fir foaret scurt (pus pe centrul radioului) , singurul fir care are un matz de protectei ca imbracaminte. Banuiesc ca e alimentarea.

 

FIRUL intra direct in radio, si NU are mufe , nu se intinde etc.

E un surubel mic in apropierea intrarii firului in radio , dar nu l-am scos pt ca nu cred ca il mai puneam pune inapoi.

Celete fire se pot intinde ceva mai mult.

Aici am abandonat.sugestii (exceptind taierea) ?

Share this post


Link to post

NU stiu daca ala e papuc. La mie am vazut doar un cordon de protectei pus deasupra si fara papuc :(

Celelte fire cum s-or scoate?

Share this post


Link to post

:-D :-D :-D :-D

saru' mana domnu'.

m-am chinuit sa dau de ce scrie pe acolo de mi-a iesit parul alb.. asa tradus e mult... mult mai simplu si mai usor..

multumesc mult de traducere..

p.s. si daca reusesti sa tragi siteul... poate il pui pe undeva direct in engleza ca e de ajutor la tot forumul...

Share this post


Link to post

La asta lucrez, dar sint meseriasi rusi, s-au gindit la toate.

Share this post


Link to post

dragii mei...daca nu reusiti sa desfaceti cass-ul de tico, ma ofer eu sa vi-l scot joi la int. Shenk, eu cand am scos ala al meu am fost neviot sa tai firele alea pt ca nu au nici o mufa. singura mufa fiind cea de la antena.

Share this post


Link to post

Mai copii ati luat-o razna, nu se taie nimic. Eu am scos radioul acum 3 ani deci nu mai tin minte decat ca nu am taiat nimic, totul se mufeaza. Mai tin minte insa ca iti trebuie o surubelnita cap cruce scurta si exercitii de yoga. Asta ca sa te bagi pe sub bord stand calare pe scaunele din fata rabatate pe spate. :-D :-D :-D Din cate tin eu minte are 3 suruburi 2 laterale si unul in spate. Are 2 mufe mari, antena si un fir de masa pe care trebuie sa il desprinzi din surub.

Share this post


Link to post
am fost neviot sa tai firele alea pt ca nu au nici o mufa. singura mufa fiind cea de la antena.

Firele alea sint firele de alimentare?

 

@Luc: daca e doar de scos surubelul, mai merge pus la loc?

Share this post


Link to post

merge dar trebuie sa ai o coloana foarte extensibila ca sa te bagi cu fata in sus sub bord

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...