Jump to content
Sign in to follow this  
corbu33

Casco Cielo Gle 1995 ? Se Poate ?

Recommended Posts

Salut ! E primul meu post !

 

Tatal meu isi ia o masina noua, iar Cielo lui mi-l da mie care i-l dau sotiei!

 

INTREBARE: Masina este din 1995, pot sa-i mai fac CASCO si daca da, UNDE pot sa-i fac, cei care aveti casco la cielo din 95 va rog frumos sa-mi spuneti?

 

Multumesc frumos !

Share this post


Link to post

Ii poti face, dar valoarea asigurata va fi destul de mica. Se calculeaza in functie de vechimea autoturismului. Cred ca la orice societate de asigurari.

Share this post


Link to post

m-am interesat la un broker , cei drept am intrebat doar de GENERALI, si ala mi-a spus ca el nu prea stie sa asigure cineva masini mai vechi de 10 ani !

 

ideea era nu daca o sa cada pomu pe ea, dar si asa e bine sa-mi dea ceva pe ea decat sa nu mai iau nimik, ci daca o buleste in trafic si tre sa schimbe un amortizor , o aripa si inca ceva care costa 5000 RON, sa zicem, asta as fi vrut sa stiu? - CINE stie exact si la ce societate pot sa-mi fac CASCO?

Share this post


Link to post

Asirom, stiu eu. Dar de ce nu suni sa intrebi?!

Posibil si Omniasig. In general de-astea mai ieftine/necunoscute, poate-poate si Asiban.

Oricum la Generali si Allianz e clar ca nu.

Share this post


Link to post

mersi frumos !

 

ma crezi ori ba chiar nu am avut timp - cu brokeru asta am vorbit pe fuga pentru masina tatalui meu ! corect am sa sun sa ma interesez dar am zis sa apelez direct la voi la sursa, care mai aveti cielo de prin 1995 si poate aveti deja CASCO facut si ma ajutati mai repede !!!

Edited by corbu33

Share this post


Link to post

Nu stiu daca te incalzeste cu ceva dar la Tiriac Asigurari mi s-a spus ca pentru Cielo-ul meu din 1997 valoare de asigurare CASCO este 1200 de euro. Din cate stiu, exista ceva lege care le permite firmelor de asigurarari sa se joace cum vor ele in cazul masinilor mai vechi de 10 ani.

Share this post


Link to post

Cielo-ul prietenului meu (tot '95) este asigurat la 2400 eur la Asirom, cu tot cu GPL. Problema cea mare la masinile mai vechi de 10 ani vine de la RCA, cand ai ghinionul sa lovesti o astfel de masina.

Share this post


Link to post

ok 2400 EUR, pe mine ma intereseaza alta treaba = daca eu lovesc sa zicem un opel corsa nou :) ): si Cielo sufer pagube de 1500 EUR, imi da ceva CASCO sau cum se procedeaza? aveti idee?

Share this post


Link to post
Problema cea mare la masinile mai vechi de 10 ani vine de la RCA, cand ai ghinionul sa lovesti o astfel de masina.

 

De ce ? Dezvolta , te rog. Ma intereseaza ( si nu cred ca doar eu am placerea de a detine o vechitura...).

Te referi la ghinion pentru posesorul batraioarei sau pentru cel (cea) care o loveste (presupunand ca are masina mai noua?). S-a schimbat ceva in legislatie, nu se mai deconteaza toata paguba de catre asigurator, in orice situatie (pt. RCA) ?

Share this post


Link to post

De cand e Omniasig firma necunoscuta?

Share this post


Link to post
De ce ? Dezvolta , te rog. Ma intereseaza ( si nu cred ca doar eu am placerea de a detine o vechitura...).

Te referi la ghinion pentru posesorul batraioarei sau pentru cel (cea) care o loveste (presupunand ca are masina mai noua?). S-a schimbat ceva in legislatie, nu se mai deconteaza toata paguba de catre asigurator, in orice situatie (pt. RCA) ?

 

Daca lovesti o masina mai veche de 10 ani ii dai RCA-ul, asiguratorul nu il despagubeste cu mai mult de 330 de dolari pe respectivul sau ceva de genul ... nu stiu exact. Logica e foarte simpla ... unele piese nu se gasesc, trebuie comandate din afara si se ajunge la o factura de zeci de milioane (nu ma refer la Cielo).

 

 

 

@Corbu:

Nu vreau sa fiu carcotas ... dar de ce nu intri mataluta pe un site de asigurari sa citesti conditiile contractuale?

 

Omniasig nu e firma necunoscuta. International Leasing face prin ei casco.

 

Asirom, stiu eu. Dar de ce nu suni sa intrebi?!

Posibil si Omniasig. In general de-astea mai ieftine/necunoscute, poate-poate si Asiban.

Oricum la Generali si Allianz e clar ca nu.

 

De ce nu la Allianz? Majoritatea masinilor de la firma sunt asigurate la Allianz si n-a fost niciodata nici o problema ... :)

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

pai pe site la allianz zice ca totu e in regula dar de fapt cand intrebi , " stati asa ca nu e asa" si vroiam sa stiu din gura unora (posesori de cielo mai vezhi) care si-au facut deja si stiu la sigur - atata tot !!!

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca nu are nimeni casco pe un cielo din 1995 ?

Share this post


Link to post

Se poate si pt. masini mai vechi, la Omniasig cel putin.

Share this post


Link to post

Eu am asigurare casco la Omniasig,cu suma asigurata de 2323 euro,cota de prima 5,58%,prima de asigurare152 euro pe trimestru si platesc 38euro+7,5 ron ,la un cielo 1995 noiembrie.In plus asigurarea are inclusa si o polita de asigurare a locuintei pt incendii,trasnet,explozie,caderi de corpuri (asa scrie pe polita) :mrgreen: .

Share this post


Link to post
m-am interesat la un broker , cei drept am intrebat doar de GENERALI, si ala mi-a spus ca el nu prea stie sa asigure cineva masini mai vechi de 10 ani !

 

ideea era nu daca o sa cada pomu pe ea, dar si asa e bine sa-mi dea ceva pe ea decat sa nu mai iau nimik, ci daca o buleste in trafic si tre sa schimbe un amortizor , o aripa si inca ceva care costa 5000 RON, sa zicem, asta as fi vrut sa stiu? - CINE stie exact si la ce societate pot sa-mi fac CASCO?

Poi cu 5000 ron eu mi-am schimbat asea:capota , faruri , electromotor , amortizoare , rulmenti , grila fatza , si traversa aia de care se prinde capota .Tot in banii astia a intrat vopseaua si manopera

In legatura cu CASCO incearca si la carpatik , a mea e din 97 si mi-a evaluat-o la 3500

Share this post


Link to post

Pentru cine mai este interesat de un Casco pentru masini "atat de vechi", Omniasigul este singurul care mai face astfel de asigurari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...