Jump to content
Sign in to follow this  
olimpiu

Revizie + Reparatii TICO Second-Hand

Recommended Posts

Salut tuturor.

 

Am cumparat de curind un tico pe care am dat vreo 2300E din 2000 cu 54.000 Km.

 

Faza e ca nu stiu cum stau cu el. Banuiesc ca are probleme, dar sper sa nu fie prea mari.

Din ceea ce am observat de 2 zile de cind il conduc, e ca se incalzeste motorul prea repede, si ajung cam dupa vreo 10km de mers in bucuresti la limita (adica ajunge pe rosu). Banuiesc ca ar fi o problema de racire (logic). Mi-ar fi de folos daca mi-ati zice cam de la ce poate fi.

Din ce am vazut sigur va trebui sa schimb anvelopele ca-s cam uzate si pe zapada cred ca voi fi ca in saniuta. Stie cineva cam cit ar costa o anvelopa noua? Sau pe unde se gasesc second mai putin uzate?

 

Alta problema mai interesanta e ca nu mi-a intrat intr-a cincea. Are cineva idee care ar fi motivul?

 

In fine ceea ce voiam defapt sa intreb, inainte de toate, este daca imi puteti da un sfat de service OK la pret, dar cu servicii de calitate.

Sincer nu prea ma pricep la motoare si probleme, mai ales de TICO, asa ca pot inghitii multe.

Nu m-ar deranja sa dau un ban dar vreau sa imi zica pe bune si sa repare profesionist.

 

Sincer prefer sa-i dau lui personal ceva mai mult, dar sa nu ma traga in piept cu reparatii ne-necesare sau sa-mi ia dublu pe piese.

 

Stiu ca sint multi de aici care isi repara chiar ei micile probleme, dar sper ca totusi ma veti putea indruma catre un service serios cu servicii de calitate.

 

Va multumesc

Share this post


Link to post

Si mai degraba decat sa speri ca vei gasi un guru care sa le stie pe toate... mai degraba iei fiecare problema in parte si o pui unde ii e locul.

 

Dar nu inainte de a vedea daca nu cumva a mai avut si altul problema respectiva si poate deja s-a rezolvat.

 

Bafta!

Share this post


Link to post
se incalzeste motorul prea repede, si ajung cam dupa vreo 10km de mers in bucuresti la limita (adica ajunge pe rosu)

 

asta n-are voie sa se intample. la tico, vara, in bucuresti, nu tb sa treaca de jumate!. ori nu ai lichid de racire, ori nu intra electroventilatorul.

 

Stie cineva cam cit ar costa o anvelopa noua? Sau pe unde se gasesc second mai putin uzate?  

 

sh-uri gasesti cam pe la orice vulcanizare. de fapt mai corect e "ai sanse sa gasesti", pt ca de tico se gasesc greu, din cauza dimensiunii.

 

noi - intre 1 si 2 milioane. la 1 gasesti ori montane (nu-ti lua!) ori michelin la auto-soft. iti recomand pirelli sau hankook-uri, sunt intre 1.3 si 1.8 mil, depinde de unde le ei.

 

 

la service-uri nu ma pricep, ca n-am (inca) avut ocazia... :wink:

Share this post


Link to post

Eu iti recomand SC Sebastian SRL de pe C-tin Brancoveanu. Este un service mai scump decat restul dar macar fac treaba buna (in cazul meu au facut). Si dau si garantie (pe bune) la pisesele luate si montate de la ei de 1,5 ani. Spor si iti doresc sa nu ai parte de probleme.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...