Jump to content
Sign in to follow this  
dadu1976

Vreau Cateva Zile La Munte

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Tocmai m-am intors luni , 07.05.2007, dintr-un minuscul "concediu" de 4 zile pe care l-am petrecut in zona Moeciu de Jos unde am stat la Vila Niculina(recomandata chiar aici pe forum de catre altcineva).

Rezervarea am facut-o prin telefon dupa ceva corespondenta purtata pe mail. La toate mesajele trimise de mine mi s-a raspuns prompt si cu detalii, lucru care pe langa cele aflate din site-ul lor de prezentare , m-a facut sa-i aleg si nu regret aceasta alegere.

Am stat intr-o camera tripla (am fost si cu baietelul nostru de 5 1/2 ani) spatioasa , curata , avand baia dotata cu dus cu panou de hidromasaj.In camera aveam televizor cu televiziune prin cablu (cred) inclusiv cu HBO, insa nu prea am avut timp sa ne uitam.

Gazdele au fost atente si amabile, oferindu-ne raspunsuri la toate intrebarile noastre legate de zona si de obiectivele de vizitat .

Unul din lucrurile care mi-au placut mult a fost curtea (gradina) vilei care cred eu ca depasea 2 ha. si in care aveai teren de mini fotbal , teren de minibaschet , tenis de masa , foisor , 2 gratare mari , hamace , loc de joaca pentru copii, leagane de diverse forme si marimi , biciclete la dispozitie etc. plus o livada frumoasa etc.

La acestea s-au adaugat pentru copii plimbari cu calul, vazut cum se mulge vaca (cei care au copii de bloc stiu despre ce vorbesc), plimbari cu un fel de mini telescaun, etc.

Acestea plus faptul ca odata cu noi au mai fost niste familii cu copii au facut ca baietelul nostru sa se simta foarte , foarte bine, practic nici nu ne-a mai bagat in seama , lasandu-ne sa ne savuram si noi linistiti cafeaua sau spritul. :drinkers:

Mesele au fost bogate(nu am reusit niciodata sa terminam tot ce ni s-a dat) , variate si preparate din produse in marea lor majoritate din gospodaria gazdelor.

Nu stiu daca pretul de 100 RON/noapte/tripla este mai mare decat la alte vile, insa conditiiile sunt (comparand cu ce am vazut la alte vile/pensiuni pe net) superioare : cabina de dus( nu cortina sau mai rau fara, cum am mai vazut),apa calda si caldura la discretie, plus , lucru important pentru mine(fost lucrator in hoteluri de 4 si 5 stele)curatenie, iar toata lenjeria era spalata cu Ariel(nu cu fulgi de sapun etc.) ceea ce mi-a aratat ca gazdele nu faceau rabat de la calitate.

Am intalnit acolo o alta famile, tot din Bucuresti ,care venea la aceasta pensiune de 11 ani(cred ca acest fapt spune multe).

Singurele lucruri unde s-ar mai putea umbla ar fi :

- dotarea fiecarei camere cu cate un mic frigider;

- angajarea mai multor lucratori cu experienta care sa ajute prin gospodarie, astfel incat sa le dea gazdelor posibilitatea de a petrece mai mult timp printre musafiri insa, probabil si astea vor veni cu timpul

Tinand cont de toate cele pe care vi le-am prezentat recomand cu caldura aceasta pensiune, Vila Niculina, tuturor celor care vor sa petreaca cateva zile linistite intr-o zona frumoasa, sa manance f. bine si sa nu le lipseasca nici confortul de acasa.

Va urez tuturor zile insorite si Vacante nesfarsite !!! :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...