Jump to content
Sign in to follow this  
nicolaemuntean

Ajutor - Bascula Fata Tico

Recommended Posts

am fost lovit de un neatent in roata din fata stanga, si in urma acestui accident cand roata din dreapta este

dreapta cea din stanga este virata in inspre dreapta. Am constatat ca locul din caroserie unde se prinde bascula este deplasat in interior. ma puteti ajuta cu un sfat la ce servis sa ma duc, banuiesc ca este nevoie de ceva prese speciale.

Share this post


Link to post

Ai lonjeronul stramb,deplasat trebuie musai sa mergi intr-un service Daewoo ,pt ca ei au mai lucrat asa ceva si au toate datele necesare ,trebuiesc facute masurtori foarte precise se folosesc niste prese ,stiu ca mai exista niste standuri speciale de indreptat caroserii ,sa te uiti atent ca lonjeronul sa nu fie fisurat cumva , oricum se poate face .

Despre service in zona ta nu stiu !

Share this post


Link to post

Salut!

Am avut o problema cu rulmentul fata la ticolino si cand l-am schimbat, mecanicul mi-a zis ca am probleme si cu boltul de la bascula (pe dreapta), ca nu e fix si ca se misca -nu foarte tare- si mi-a recomandat sa-mi schimb bascula cu totul! Eu nu ma prea pricep asa ca apelez la cunostintele voastre: trebuie schimbata bascula cu totul? si cat de grav este daca mai fac zilele astea cativa km pana o schimb (pana la Bucuresti si inapoi :) )?

Edited by marian1983

Share this post


Link to post

Mecanicul ti-a zis prost sau n-ai inteles bine! Este vorba despre bucsa de bascula inferioara ! In mod normal ar trebui sa schimbi bucsa ,dar n-ai sa o gasesti separat , de aceia ti-a zis mecanicul ca trebuie schimbata bascula cu totul !

Ai mare grija ce bascula pui in loc ,caci sunt unele foarte ieftine noname care pot provoca mari neplaceri in cazul in care vei monta asa ceva ! Mai bine zis se poate smulge pivotul din bascula ,si nu cred ca vrei sa ti se intample asa ceva, indiferent la ce viteza consecintele pot fi grave

Asa ca eu iti recomand sa-ti pui bascula piesa de origine GM care costa cam 150 RON si cauta sa faci operatia in service ca sa ai garantie la lucrare !

Crede-ma ca stiu ce zic !

Share this post


Link to post

Pe autodaewoo.ro am vazut bascula la 59 Ron, doar ca nu zice daca e inferioara. Este acelasi tip de bascula? Ms

Share this post


Link to post

Da este una singura ,cea inferioara ,sa cauti neaparat (scuze ca ma repet ) PIESA DE ORIGINE GM ! Nu iti recomand un magazin (ca sunt destule in Cta )daca ceri vanzatorului stie ce sa-ti dea !

Ma tem cea de 59 ron nu este GM !

Share this post


Link to post

Pe mine m-a costat o bascula 110 RON (GM), recomand sa le schimbi pe ambele odata...

Share this post


Link to post
Pe mine m-a costat o bascula 110 RON (GM), recomand sa le schimbi pe ambele odata...

Le stie Leutziu' :) Asa e nene trebuiesc ambele schimbate sau vei observa diferente.

Share this post


Link to post

Poate ne dati si niste explicatii ,de ce trebuie sa schimbam ambele bascule ? :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...