Jump to content
Sign in to follow this  
LYM

Cum Scap De Mirosul De Odorizant Auto?

Recommended Posts

Am cumparat o masina sh si fostul proprietar avea 3-4 dracii din alea mirositoare in masina. Eu nu le suport, ma doare capul de la ele. Le-am aruncat dar mirosul persista.

 

Cum sa fac sa scap de miros?!

Share this post


Link to post

Doar spaland materialul textil existent in masina. Dar e bine sa te informezi cum s-o faci.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Păi... fumează 2-3 zile în maşină şi e ca şi rezolvat. :dizzy:

Share this post


Link to post

Poti manca fasole! :D

Share this post


Link to post

Pietena are un mirositor d'ala cu rezerva lichida de lamaie de cate ori conduce. Cred ca a cumparat 200 si le tine ascunse. Mie imi dispare lamaia puternica in 3-4 zile prin fumat si eventual geam crapat. Parerea mea e sa astepti.

Share this post


Link to post

Eu zic sa aplici metoda "cui pe cui se scoate". Trebuie sa fie un miros care sa-ti placa si tie. Baga-l!

Share this post


Link to post

Te duci si-ti speli tapiteria, si sa-ti iei cu tine si un sac de plastic, ca sa poti sa te intorci cu masina.

Da sa treci inainte pe la o spalatorie sa-ti faci programare, sa te duci direct la ora fixata sa nu astepti.

Nu mai stiu preturile de acum, ca de vreo luna s-au marit, cred ca te duce intre 120 - 150.

Lucrul asta era bine de facut vara, cand e cald afara. Acum cred ca se usuca destul de greu.

Share this post


Link to post

@LYM

 

Crezi tu ca ai aruncat odorizantele. Eu la mine am descoperit odorizante sub mocheta, sub bancheta din spate, deasupra motorului-sub parbriz ( acolo unde se strang frunzele ) , in gurile de ventilare ( bucati de braduti infipti acolo ), sub scaunele din fata, in torpedou, in portbagaj, aproape peste tot unde se puteau pune. Mai cauta, sigur mai ai cateva pe undeva.

 

Solutia simpla dupa ce le scoti pe toate este sa lasi masina cu usile deschise la soare. Cum acum nu e soare, poti sa faci o mica excursie de 10 km pe autostrada cu toate geamurile deschise ( daca rezisti ) si se va aerisii masina. Spalarea tapiteriei este ultima solutie, cea mai scumpa si mai dificila.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

La fel am patit si eu vechiul proprietar fuma in masina plus odorizantele pe care le agrea simtul olfactiv al sau, dar am scapat de el cam intr-o luna , cum : am spalat tapiteria si bordul , am dat cu aspiratorul foarte bine mochetele , la spalare bord am demontat inclusiv ajutajele aveau praf cu silicon care miroseau si ele , am folosit Axion si Mr.Propers, dupa care in fiecare seara am lasat geamurile toate crapate , vezi husele de pe scaune eu am cumparat altele noi ( au un miros specific de NOU ), dupa care vre-o doua saptamani n-am folosit nici-un odorizant ca sa-mi pot da seama daca a disparut sau nu mirosul bineinteles ca la un moment dat te obisnuiesti cu el si nu-l mai simti atat de puternic dar intrebam si pe cel care se urca in masina , ar bine daca ai avea paravanturi la portiere pt. ca ai putea sa le lasi deschise mai jos geamurile, dupa care am cumperi un odorizant cu mirosul care-ti place dar vezi sa nu-l scoti de tot din tipla ci numai putin pt. ca am avut surpriza sa nu mai pot respira in masina mai ales cand bate soarele il legi frumusel de manerul de la portiera spate stanga , si cam asta-i ...dar va trebui sa ai un pic de rabdare.toate bune! :thumbl:

Share this post


Link to post

In masina zic mersi ca nu s-a fumat, macar. Intr-adevar, am mai descoperit inca 2-3 braduti mirositori prin masina.

 

Acum parca a inceput sa scada in intensitate mirosul; ma mai deranjeaza doar cand ma urc in masina - atunci il simt - dar dupa 5min. ma obisnuiesc cu el, cred. Oricum, cand am vazut masina inainte s-o cumpar, dupa ce am mers 10-15min cu toate prostiile alea mirosind aproape ca mi-a venit rau.

 

Sper sa se duca definitiv mirosul. Eu nu sunt adeptul chestiilor mirositoare in masina, asa ca n-o sa mai pun nimic de genul asta.

 

PS: @Cumnatu - o sa mai caut si prin locurile mentionate de tine, cine stie :) )

Edited by LYM

Share this post


Link to post
Eu zic sa aplici metoda "cui pe cui se scoate". Trebuie sa fie un miros care sa-ti placa si tie. Baga-l!

Da ramane gaura... :dizzy:

 

Ia aprinde o tigara proasta, cat mai tare, ia inca vreo 3 sa faca la fel. Efect garantat. Eu ma chinuide ani de zile sa imprim un miros frumos in masina si nu reusesc.

Share this post


Link to post

Ia uite mah, io ma chinui sa fac sa dureze bradutul cit mai mult... si altii nu stiu cum sa scape de el :) )

 

E drept ca nu pun niciodata mai mult de un bradut... dar dupa citeva zile nici nu-l mai simt! :( Mi-ar place un miros constant in intensitate.

Share this post


Link to post

Ai incercat cu Bio-Carpet? Face minuni... Daca nu face minuni, se incearca cu tigari (desi eu fumam destul in Matiz, NU se simtea miros de tigara, aveam un amarat de odorizant- asata cand aveam bani- si lasam si geamul deschis, sa iasa fumul). De aici te poti inspira ce sa faci (dar o aerisire e recomandata, ca n-aor fi deodorante de top sa nu dispara mirosul)...

Share this post


Link to post
Te duci si-ti speli tapiteria, si sa-ti iei cu tine si un sac de plastic, ca sa poti sa te intorci cu masina.

 

NU recomand sa speli tapiteria iarna, se usuca foarte greu si risti sa ai dupa aia un miros de umed si chiar de mucegai! Pentru spalat tapiteria trebuie sa fie vara ca sa se usuce repede si sa stea masina vreo doua nopti intr-un garaj cu usile deschise.

Ai incercat cu Bio-Carpet? Face minuni...

Daca nu ai aspirator cu spalare bio-carpet nu face decat sa acopere temporar mizeria si mirosul.

Share this post


Link to post

Este prima data cand aud asa ceva. Toata lumea (in special fumatorii), cauta ceva sa miroasa si sa acopere mirosul de fum. Eu personal am tot cautat ceva sa acopere mirosul urat de scrum uitat in scrumiera seara si am gasit cws miroase misto, in schimb, dimineata tot se simte mirosul ala nasol de la scrumiera.

Am cumparat chestia de mai jos si sunt foarte multumit de ea.

http://www.tehnoelectric.ro/home.html?page...category_id=154

Share this post


Link to post

ESti glumet rau matale, e topic de acu' 3 ani =))

Dar ideea cu ionizatorul nu e rea, chiar functioneaza?

Share this post


Link to post

Si totusi chiar daca era vechi (topicul), ai gasit de bun ionizatorul ... :D

Share this post


Link to post

Si functioneaza, ai cumparat din ala? A mai auzit/cumparat cineva pe aici?

Share this post


Link to post

Eu l-am cumparat acum 2 luni si sunt foarte multumit de el.

Exista un singur incovenient trebuie sa stea tot timpul in bricheta.

Edited by claz
nu mai cita inutil postul anterior

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...