Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Triunghiuri, trusa medicala, extinctor ... unde le punem?

Recommended Posts

P.S. Dupa ce folosesti stingatoru pe masina ta poti sa arunci masina ca deja e fier moale, mai bine o lasi sa arda sa iti dea asigurarea banii pe ea (daca ai asa ceva)

Si daca-s pe camp la Cucuiata-n deal? :lol: Macar sa ajung acasa si acolo termin treaba. :lol:

Share this post


Link to post

:o fftopic: pai in cazul asta trebuie sa vorbim de locul unde tinem telefonul mobil in masina sa chemam taxiul ;) . Oricum asta e mai simplu de tinut ca parca incape in torpedou' de Matiz ( care fie vorba intre noi e cam de kko , la maica-mea trebuie trantit bine ca sa se inchida)

Share this post


Link to post
... la maica-mea trebuie trantit bine ca sa se inchida...

S-a mai scris da n-am gasit. Demonteaza incuietoarea din cele doua suruburi si monteaz-o la loc, eventual strange mai tare suruburile.

Oricum asta e mai simplu de tinut ca parca incape in torpedou' de Matiz

Da ce caramida de telefon ai frate ? :shock:

La mine incape in suportul de pahare, bine ca am suport special.

Share this post


Link to post

:o fftopic: eu am sesizat treaba vezi pe www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=1011&highlight=

Eu am ajuns la concluzia ca are o pozitie speciala, trebuie sa apesi usor pe buton cind il inchizi si nu are nici o treaba

Share this post


Link to post

Am incercat azi in parcare: NU INCAPE TRUSA MEDICALA IN ROATA DE REZERVA. Asadar luati-va gandul de a o infige acolo si de a modifica agatatoarea rotii. Am incercat cu trusa medicala de la Dacia lui taica-miu, ca sa va faceti o idee de dimensiune (vesta investment). Triunghiul l-am inghesuit in dreapta rotii de rezerva. Daca misti la maxim in stanga roata (fixata in surub) incape acolo foarte bine, desi un pic fortat. Trusa de scule am inghesuit-o in spatele rotii, in dreptul suruburilor de la centuri. Am facut putina ordine in ea. Trusa medicala incape foarte bine in spatiul pentru airbag, trebuie doar scos torpedoul si dat la o parte cablul de actionare al recircularii. Nu am montat-o acolo pentru ca mai trebuie sa o si fixez intr-un fel si ma gandesc la caldura care se degaja in zona aia. Poti sa te trezesti cu ea topita precum inghetata pri torpedou. Deocamdata o tin sub scaun. Nu am facut probe cu extinctorul, se afla deocamdata la magazin, dar cred ca ar incapea prins langa scaun in dreptul centurilor.

Share this post


Link to post
Trusa medicala incape foarte bine in spatiul pentru airbag, trebuie doar scos torpedoul si dat la o parte cablul de actionare al recircularii. .

 

Si in caz de accident ii astepti pe aia de la descarcerare sa iti scoata trusa din bord :lollol:

Share this post


Link to post
Am incercat azi in parcare: NU INCAPE TRUSA MEDICALA IN ROATA DE REZERVA. Asadar luati-va gandul de a o infige acolo si de a modifica agatatoarea rotii.

Eu ziceam ca in roata de rezerva (intoarsa) sa pui o tavitza in care sa stii ceva scule. Oltcitarii stie!

 

...si ma gandesc la caldura care se degaja in zona aia. Poti sa te trezesti cu ea topita precum inghetata pri torpedou.

Greu de crezut... pai cam aceeasi temperatura e si in torpedou... si nu mi s-a topit nimic pina acum. Daca ar fi asa... nu ar trebui sa se topeasca ci bordul? :roll:

Share this post


Link to post

as vrea sa am si io atata loc la tico,

 

io am instinctoru in portbagaj

Share this post


Link to post

Apropo de cat de mare ar trebui sa fie un extinctor, in urma cu cativa ani, cand se lansase o noua generatie de Land Rover Discovery, acesta era prezentat intr-o revista auto. Pe usa de la portbagaj, intr-un "buzunar" special era si extinctorul. Acesta era de dimensiuni destul de mari (vreo 15 cm diametru si vreo 30 cm inaltime) :!:

Share this post


Link to post
Si in caz de accident ii astepti pe aia de la descarcerare sa iti scoata trusa din bord :lollol:

Oricum la o masina facuta una cu copacul nu mai stai sa ii cauti trusa de scule. Am vazut un accident azi noapte pe faleza in care un taximetrist cu o DSN a derapat (ploua torential, la fel cum ploua si acum) la vreo 100 la ora si a intrat CU SPATELE intr-un stalp de iluminat. Nu mai ramasesera intregi decat scaunele din fata. Cine mai putea atunci sa scoata ceva din portbagaj? Masina au scos-o de acolo de-abia pe la 4 si jumatate dimineata din stalp si s-au chinuit ceva; am trecut pe acolo si la dus si la intors, cam vreo 2 ore diferenta. Unul din pasageri, probabil cel din spate era intins pe asfalt acoperit complet cu o patura. Erau veniti si pompierii cu descarcerarea. In concluzie, chiar si in manualul trusei scrie: trusa se foloseste pentru altii. Inca ceva: e bine sa se tina minte toate instructiunile de resuscitare scrise acolo, desi e si mai bine sa nu fie nevoie.

Eu ziceam ca in roata de rezerva (intoarsa) sa pui o tavitza in care sa stii ceva scule. Oltcitarii stie!

E buna si ideea asta, dar eu oricum imi tin setul de chei, cheia de bujii, surubelnitele, sarme etc impreuna cu cricul. Imi amintesc de tavita lui taica-miu de la Oltcit plina cu toate kkt-urile (bujii, platini, sarme, etc defecte toate) in afara de ceea ce iti trebuia. Se mai gaseste oare tavita aia? Noi am maritat Oltcit-ul prin februarie inainte de a-mi veni ideea asta.

Greu de crezut... pai cam aceeasi temperatura e si in torpedou... si nu mi s-a topit nimic pina acum. Daca ar fi asa... nu ar trebui sa se topeasca ci bordul?   :roll:

Am bagat intr-o zi caniculara mana pe-acolo si am atins teava de deasupra ventilatorului. Cred ca avea peste 50 de grade, oricum, bine nu mi-a fost. Asa ca...

Share this post


Link to post

Asa e. Se foloseste pt altii, dar iti ia ceva timp sa o scoti de sub capacul de la air bag.

 

Si mi-am adus aminte de inca ceva. In Germania daca ai extinctor esti obligat sa il folosesti altfel asigurarea nu iti da banii pe reparatii. Daca nu ai nu-i bai, iti da banii inapoi. Totul e ca daca ai extinctor trebuie sa il folosesti. Chestia e dupa cum am mai zis daca ai asigurare si ti-a luat foc masina mai bine o lasi sa arda (chiar si daca esti in camp, te descurci tu cum sa pleci de acolo; mai bine decat sa ai o masina care a ars si a fost reparata).

Share this post


Link to post

Mare scofala sa golesti extinctorul, cel putin astea de masina nu cred ca tin mai mult decat sa-ti stingi propriile haine arse.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...