Jump to content
Sign in to follow this  
THe viC3roy

Jante Matiz

Recommended Posts

Sunt utilizator nou pe acest forum si asi dorii sa va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare .

Din anunime "motive" trebuie sa imi schimb si eu jantele de la masina si am cautat prin cateva magazine si am gasit unele romanesti care sunt argintii pe la 700.000 si altele care cica sunt aduse din korea la 1.200.000( culoare neagra -mai beton negre , dar nu prea stau asa de bine cu bani acum) Deci ,ce parere aveti , se merita cele la 1.200.000?

multumesc

Share this post


Link to post

Se merita si jantele de 700 mii bucata :) , daca vrei le faci tu negre.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Pe vremea cand 1euro = 4,1 ron, janta vopsita argintiu era vreo +40 lei si cea vopsita, iar cea neagra (mai rezistenta mecanic) costa vreo 56 lei. Stiu ca am cumparat 2 buc cu 1.120.000 lei. Acum, socoteste tu la ce magazin te-ai dus.

Share this post


Link to post

Se merita cele negre, e adevarat ca sunt mai scumpe, dar nu vei cheltui bani si nervi in viitor pentru roluire, echilibrare etc, decat foarte rar.

Eu unul dau in gropi cu ele destul de des, si intr-un an, le-am indreptat o singura data.

 

Bafta !

Share this post


Link to post

La NicuBarbu sunt in jur de 60RON cele negre, deci mai ieftin .

Share this post


Link to post

Ziceti voi ca alea negre sint mai rezistente. Dar de curand, cand am mai cumparat 4 jante, tot argintii ca si alea originale, am observat ca de fapt jantele sint NEGRE, doar fata fiind vopsita cu argintiul ala. De asemenea la magazinele Daewoo pe unde am intrebat cat costa o janta noua, mi-au dat acelasi pret pentru amandoua. Deci, chiar exista vreo diferenta (in afara de argintzeala de pe fata) sau totul e un basm?

Share this post


Link to post

Eu zic ca nu e nici o diferenta intre ele. Astea argintii tot negre sunt, doar fata este argintie.

Share this post


Link to post

Eu am avut si doar argintii si doar negre. Ultimele rezistau bine si la tabla si la vopsea.

Share this post


Link to post

Ok, atunci deduc ca poate pe vremuri exista vreo diferenta, dar acum nu mai e. Oricum, in cele 7 luni ale matizului si cei 7000+ km, jantele nu s-au strambat absolut deloc, desi a mers numai prin bucuresti, cu exceptia unui drum la mare.

Share this post


Link to post

La GL ambele au acelasi pret. Daca erau mai bune cele negre aveau un cost mai ridicat.

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru raspunsuri .

Pana la urma am luat din acelea argintii ,le-am gasit la alt magazin la 590.000 si le-am schimbat pe toate 4. Am peste 65.000 kilometri si nu le schimbasem si erau cam varza toate. La cat am dat pe toate astea argintii cumparam decat 2 din acelea negre .

 

Bafta .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...