Jump to content
Sign in to follow this  
balky

Inchiriere Masina

Recommended Posts

Urmeaza sa plec in Italia in perioada 21 dec-02 ian.Plec cu avionul pana la Milano-Bergamo.Eu trebuie sa ajung in Udine.Am inteles ca mai sunt in jur de 300-400 km.Intrebarea ar fi urmatoarea : cat costa sa inchiriezi o masina si cum se procedeaza - se plateste si o garantie - sau platesc doar inchirierea pe aceasta perioada ?Se poate plati cu cardul sau numai cash ?Bafta

Share this post


Link to post

Vezi www.hertz.com sau www.lastminutetravel.com.

Gasesti cam toate informatiile de care ai nevoie. Hertz sunt foarte mari, au birouri in toata lumea si sunt seriosi.

Share this post


Link to post

Maine urmeaza sa plec, si am vorbit cu cineva in Italia si mi-a spus ca garantia ar fi in jur de 2000 de euro si ca banii pe garantie ii primesti inapoi dupa o saptamana .A inchiriat cineva masini din Italia sau din alta tara sa-mi spuna si mie care e adevarul?

Share this post


Link to post

Care garantie??!?!? :shock:

Eu am inchiriat in Spania, Grecia si Turcia, (in GR chiar prin Hertz) si nu mi-au cerut nici o garantie. Banul pe cite zile o vroiam si ... valea!

Share this post


Link to post

Si eu stiam ca se lasa garantie (de fapt iti blocheaza o suma pe card care ti-o deblocheaza la vreo cateva saptamani dupa ce le returnezi masina).

 

Pe deasupra, a incercat cineva in romania sa inchirieze o masina 4x4 si nu a reusit deoarece nu se poate decat cu card de credit (nu debit, credit neaparat).

Share this post


Link to post

@ balky: din cate stiu eu prin alte tari nu prea se opreste garantie, iar in cazul in care se opreste trebuie restituita clientului in momentul in care acesta aduce masina inapoi.

@hawkeye: acel cineva de care vorbesti tu nu a cautat suficient de bine, pentru ca sunt multe firme(in Romania) care iti inchiriaza 4X4 si daca nu ai card de credit. :P

Share this post


Link to post
(de fapt iti blocheaza o suma pe card care ti-o deblocheaza la vreo cateva saptamani

Uite ca daca platesti cu card-ul nu stiu exact cum e... ca a platit unul din prietenii cu care eram (strimbau din nas la Visa, vroiau numai Mastercard) ... dar nu sa plins de nimic (asta a fost cind am fost in Gr si compania era Hertz), dar in Spania si-n Turcia am platit cu banul jos si n-au zis nimic de vreo garantie!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...