Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Hirijiit la bracare totala stinga/dreapta... Matiz

Recommended Posts

In acest w/e am facut testul suprem: am suspendat axa fata a masinii, am pus-o pe capre, am dat drumul la motor, am bagat in viteza ... rotile au inceput sa se invirta, am bracat maxim stinga/dreapta, nici un zgomot ... probabil cind e sarcina pe roti, la pivotarea amortizorului, placutele de frina se aseaza oarecum ciudat pe disc si freaca usor; parerea mea e ca nu-i nici o problema, m-am ambalat dejaba, dar macar m-am linistit ... "asa face toate".

Am observat insa ceva: daca blochez o roata si trag de ea sa pivoteze stinga/dreapta rezulta un mic zgomot ca o huruiala din diferential, numai la capete de cursa ... s-ar putea si asta sa fie explicatia, avind in vedere ca in viraje rotile parcurg drumuri de lingimi diferite, diferentialul "lucreaza" din plin.

Share this post


Link to post

flex prietene...ce mult te iubesc!!! si eu care credeam ca numai a mea face asa...

 

adevarul e ca inainte s-o indoi nu tin minte sa fi facut asa...ma rog,la mine se aude la bracare maxima ori stanga ori dreapta dar se aude din partea rotii din dreapta zgomotul asta de parca n-as avea bucse si s-ar freca metal pe metal...ma trec toti fiorii cand o aud cum geme..si vorba ta,pe drum drept,virat maxim si plecat de pe loc,fara fortari sau alte alea...sa-ti spun ca am totul nou pe fata?Nu cred ca mai e cazul..nu stiu,enigmatica treaba,dar nici n-am stat sa ma bag sub ea...ori o fi din bucse,ori e din pivotii aia ai ei..in rest nu ma duce capul...

Share this post


Link to post

Si eu am patit faza cu acest harjait! Am observat ca patesc in curbe si doar la viteze mici. Am observat ca se mai intampla si la viteze mai mare cand sunt in curba si franez. De aici m-am gandit ca e de la placutele de frana. Nu prea cred ca e de la aparatoare pt. ca zgomotul pare a fi metalic! Cand ma duc in mai la revizia de un an i-o spun mecanicului si pe asta pe langa alte probleme deja comentate pe aici: cutie viteze, zgomot pedala acceleratie, vibratie pe partea dreapta fata , etc ...

Share this post


Link to post

Mdea... cu durere in suflet, va anunt ca am testat si si-a mea face la fel... si pe stinga si pe dreapta. Pina ieri nu observasem...sau poate ca n-a facut de la inceput... se pare ca e din capitolul "asa face toate".

Maine la service, ii pun sa se uite si la chestia asta!

Share this post


Link to post

A mea nu mai face ... o fi de la vreme, de la faptul ca am alergat-o pe afara ... draq stie!

Share this post


Link to post

Pai vedeti baieti,masinile noastre au probleme care se rezolva de la sine.

Share this post


Link to post

Ovidiu, pe mine astea ma pun pe ginduri cel mai mult ...

Share this post


Link to post

asa fac toate cred. Uite, a mea are 4200 km si la fel face cand tragi stanga didreapta maxim si mergi cu viteza fff mika. Akum cand am citit ca si voi aveti aceeasi problema, m-am linistit!

Share this post


Link to post

zgomotul, din cate mi-a explicat zilele trecute un mecanic de la City Center dorobanti, e numai la modelele cu servo. Cand brachezi stg-dr maxim pompa baga in continuare presiune si din caseta refuleaza..in vas probabil. Zgomotul asta il face si la statul pe loc!

Share this post


Link to post

Pai noi n-avem nici unul din noi servo-directie!!!!!

Share this post


Link to post

asta mi-a spus mecanicul... se pare ca nu e tocmai asa... daca la altii nu face deloc zgomot...si au si servo...

Share this post


Link to post

...la mine nu haraie... poate ca urc borduri in fiecare zi si s-a obisnuit :D

Share this post


Link to post

S-a spus anterior ca face numai in bracare maxima. Eu cred ca nu e neaparat de la directie ci de la un rulment (sau ambii) care este uzat (nu f tare ca altfel ar face si pe drept).

In momentul in care tu mergi cu volanul bracat, forta centrifuga imprima masinii tale o deplasare laterala care este impiedicata de forta de frecare a rotii. Una dintre piesele cel mai solicitate in acest caz este rulmentul.

Intr-o alta ordine de idei, confirm ca (scuzati cacofonia) cauciucul rotii din exteriorul curbei derapeaza/este solicitat muuult mai tare decat celalalt. Se poate observa daca brachezi maxim pe nisip/pamant si mergi usor se observa cu ochiul liber. Chiar si urma pe care o lasa e mai mare decat a celuilalt (e mai lata).

Share this post


Link to post

Am doua obiectii la post-ul de mai sus:

1. Nu cred ca e vorba de uzura, cei cu Tico (deci masini mai vechi) nu s-u plins, in schimb cei cu Matizuri care au maxim 20000km (relativ noi) se tot pling.

2. Zgomotul se face auzit NUMAI la viteza mica, cind forta centrifuga nu cred ca are foarte mare efect.

Share this post


Link to post

Salutare! Am 5500 km cu matizelul meu. De o saptamana am aceleasi simptome. Sunetul e similar cu cel al placutelor de frana care se freaca de disc. Ieri am observat o "inrautatire". Sunetul a inceput sa fie insotit de un foarte usor "scartait", ca si cum ceva zimtat ar agata o lamela. Sa ma alarmez sau nu? (Mai ales ca am ceva drumuri Brasov-Pitesti de facut). E ceva particular sau e din categoria "asa face toate"? Precizez ca simptomele astea apar doar la viraj MAXIM stanga-dreapta, si e sesizabil doar la viteza EXTREM de mica.

Share this post


Link to post
Sunetul e similar cu cel al placutelor de frana care se freaca de disc. Precizez ca simptomele astea apar doar la viraj MAXIM stanga-dreapta, si e sesizabil doar la viteza EXTREM de mica.

 

Aceiasi problema am avut-o si eu s-a rezolvat cu schimbarea unui pivot (pe garantie). Eu banuiam un rulment.

Acum numai face.

Oricum du-o la doctor.

Edited by SmartTony

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...