Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Patineaza ambreiajul!!!

Recommended Posts

Ano, era sigur ambreiajul flescait cu ulei :lol: ; basca, daca vrei sa-mi spui ca un motor CUPLAT prin lantul cinematic (ambreiaj, cutie, diferential, axe planetare) la ROTI poate sa se accelereze de capul dinsului FARA SA CREASCA VITEZA eu maninc discul de ambreiaj ... il pilesc si il maninc, s-au mai vazut cazuri :lol: :lol:

 

My new problem is an old one, respectiv am tzurtzuri de ulei pe burta cutiei, o sa urmeze in curind patinat ambreiajul ... pe unde mama ciorilor curge? ... s-au schimbat simering planetara stinga si simering de priza la cutie, ce ar mai urma? ... simering planetara dreapta, simering de palier ...

Share this post


Link to post

experiment (testat): legi masina de un stalp, intinzi cablul si incepi sa dai in marsarier incet. un timp masina accelereaza fara sa miste de pe loc si fara sa patineze, pentru ca incearca sa invinga sarcina. dupa care daca mai accelerezi incepe sa patineze.

alt experiment: legi de masina o remorca (grea si preferabil cu franele semi blocate). pentru a atinge aceeasi viteza, turatia e mai mare.

alt experiment. dezumfli cauciucurile. pentru aceeasi viteza turatia e mai mare.

...si in final, cand mergi la deal te chinui mai mult ca sa obtii aceeasi viteza ca la drum drept.

deci, da, se poate ca rotile sa se invarta la fel dar turatia nu. difera sarcina.

Share this post


Link to post

Ca sa invingi sarcina ACCELEREZI si PATINEZI AMBREIAJUL DIN PEDALA!

Doar din acceleratie iti moare motorul!

 

Ce mi s-a intimplat mie a fost ca imi patina ambreiajul fara sa ating pedala de ambreiaj, doar apasam acceleratia! got it?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...