Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

cu cit ne cunoastem mai bine cu atit ne putem intelege mai bine.

that's the spirit : :satraiti:

 

noi va cunoastem pe voi, pentru ca suntem mai toti soferi (iarna :P ) ...

fluturas_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@zahei... e cerc vicios si nu am de gand sa continui. parerea mea despre motocilisti am spus-o mai devreme :)

 

auzi, voi sunteti baieti buni, nu? atunci dati o casca in gura celui ce realizeaza "motonustiucum" la TVR2. acolo se arata doar motociclete pe o roata si chestii de genul asta... cum e oare influentat unul care se uita la respectiva emisiune sa se comporte odata ce iese in trafic pe motorul lui?

(sambata asta parca filmau din masina o moto care in plin trafic si cu pasager s-a ridicat pe o roata. daca aveti inregistrarea priviti reactia masinii albe din spatele motorului)

 

stiti ce ar fi frumos? odata pe an, forumurile auto din romania sa isi adune membrii la o manifestare pro respectarea regulilor de circulatie, pro respectarea celorlalti participanti la trafic si pro respectarea regulilor de bun simt. greu de organizat, stiu, dar daca salveaza o viata, merita.

Share this post


Link to post

:mrgreen: Iatama-s vedeta pe forumul motorishtilor... Ce sa mai spun...

Astept cu nerabdare vizita lor cu o cheie franceza in mina... ma gasesc in militari se descurca ei... :rambo: Eu am pus un post in care am ridicat un semnal de alarma care s-a transformat intr-un conflict care mocnea mai demult, observ eu... Am fost facut in toate felurile insa nici unul din ei nu s-a intrebat cu cit mergea tovarasu lor de roti de s-a bagat in fundu meu si de-abia dupa aia au ajuns in dreptu' nostru doua mashini carora nu le-am taiat calea. nici nu se-ntreaba de ce ala cu microbu de la C&I n-a sarit in capu' meu vinovatul total. :?: In nemernicia mea de sofer prost, care am tovarasi motoristi care mi-au dat dreptate, nu pot sa spun decit ca mi-am respectat intotdeauna participantii la trafic indiferent cine au fost vor fi, cu cite roti si ce tractiune vor avea... Am sa scuip insa pe steagul derbedeilor care nu gindesc "dobitocii de motociclisti" si merg ca nebunii fara sa ia seama ca sunt in oras. :wink: Kiseleff cred ca va gidila pe toti centaurii. De asemenea am un cui impotriva celor pe 4 roti care se cred cu coaie, fiindca au mashini tari, shi mai presus de toate politiei romane care este corupta si nedreapta... V-astept pe toti care aveti o problema cu atitudinea mea la un mp sau la un mail pentru o intilnire directa

 

PS: Cit despre emisiunea lui Hesson de pe tvr 2 eu zic ca e destul de buna...

Share this post


Link to post

@Smokey

Foarte frumos pliantul.

As elimina totusi dovezile clare de subiectivism din descrierea accidentelor daca as vrea sa am un impact asupra unui om rational.

Share this post


Link to post
mai sunt si alte pareri ;)

Nu il apar pe kelu si nici pe motociclist dar dupa ce am citit si aici si la voi pe forumuri sa incerc sa-mi spun si parerea mea.

- Culpa comuna= cei implicati in accident incalcasera legea. Nu conteaza care a fost "mai vinovat". In cazul de fata amindoi trebuiau sanctionati

- Foarte multi motociclisi incalca limita de viteza si se mindresc cu chestia asta. Uita-te de exemplu la semnaturile multor useri de pe motociclism.ro.

- Foarte multi soferi se folosesc de avantajul dat de gabaritul masinii sa stinjeneasca in trafic pe unu mai mic. Nesimtziti... ce sa le faci?

Zalmoxis are mare dreptare cind spune: neneeeee orgolii... si asta ne strica pe toti!

 

Acum pe bune nu venitzi intr-o joi in loc de "arc" pina la "palat" sa vedetzi ca nu toti au ceva de impartit cu voi :?:

Share this post


Link to post
@Smokey

Foarte frumos pliantul.

As elimina totusi dovezile clare de subiectivism din descrierea accidentelor daca as vrea sa am un impact asupra unui om rational.

suntem deschisi la sugestii, mai ales ca targetul sunt soferii.

 

chiar simbata am participat la o alta actiune in Tmisoara

 

si sambata trecuta la o inmormantare :(

Share this post


Link to post

@keluboss:

Eu te consider vinovat clar pentru producerea accidentului. Indiferent ca motociclistul avea sau nu viteza, tu nu i-ai dat prioritate, desi l-ai vazut ca vine. Punct. Deci chestiunea e foarte clara, si militienii au avut dreptate ca ti-au luat permisul, fara suparare. Ma bucur ca nu l-ai omorit pe motociclist si sper ca ai reusit sa inveti ceva din isprava ta.

Restul postarii tale n-o comentez, poate o vor face colegii tai :( .

Share this post


Link to post
salut pe toti forumistii!

in primul rand linia e extrasa dintr-un context, si are cu totul alt inteles in forma asta. ceea ce am vrut sa spun in postul meu era discutiile de pe acest subiect reflecta la scara mica situatia din romania, cu tot ce inseamna ea: respectul pentru cel din jur, interpretarea legilor, aplicarea lor, etc.

 

Era vorba, in primul rand, de modul de exprimare! Atata vreme cat gura si mana scriu "kkturi", nici gandirea nu va fi mai departe... Puytem oricand dezbate acest subiect, am ceva cunostinte adanci de psihologie umana... Nu-mi spuneti mie ca motoristii din Bucuresti (de ce oare in special ei???) nu sunt grupati in gasti, etc... Noi, astia mai dobitoci, cu kkturile noastre de masini, nu umblam in gasca pe strada si nu facem teribilisme! Una peste alta, cartea voastra de vizita pentru mine ramane semnata cu citatul ales de mine...

Share this post


Link to post

deviem de la subiect, de ce incerci sa o dai pe probleme psihologice? nu cred ca exprimarea mea (sau a altcuiva) reflecta parearea unei comunitati de sute de oameni. cum am mai spus, si eu conduc un 'kkt' de masina, atunci cand trebuie. pentru mine masina este o scula folositoare la carat de ici-colo cand nu merg cu motocicleta.

 

inca o data, fraza se referea la o anumita categorie, nu la tine sau la cei din daewoo club.

 

salut pe toti forumistii!

in primul rand linia e extrasa dintr-un context, si are cu totul alt inteles in forma asta. ceea ce am vrut sa spun in postul meu era discutiile de pe acest subiect reflecta la scara mica situatia din romania, cu tot ce inseamna ea: respectul pentru cel din jur, interpretarea legilor, aplicarea lor, etc.

 

Era vorba, in primul rand, de modul de exprimare! Atata vreme cat gura si mana scriu "kkturi", nici gandirea nu va fi mai departe... Puytem oricand dezbate acest subiect, am ceva cunostinte adanci de psihologie umana... Nu-mi spuneti mie ca motoristii din Bucuresti (de ce oare in special ei???) nu sunt grupati in gasti, etc... Noi, astia mai dobitoci, cu kkturile noastre de masini, nu umblam in gasca pe strada si nu facem teribilisme! Una peste alta, cartea voastra de vizita pentru mine ramane semnata cu citatul ales de mine...

Share this post


Link to post

Despre pliant:

* taie inconstient... da un ton subiectiv foarte puternic.

* la descrierea accidentelor limiteaza-te la una de tip "militian". suna foarte bine sa fie cat mai oficiala.

 

In final, spune ca incerci sa educi si motocilistii (sper ca faci asta!?) pentru ca nu poti sa ceri fara sa dai. Si atrage atentia oamenilor, mie mi se pare o problema VITALA, asupra dificultatii aprecierii vitezei unui motociclist. Eu am reununtat de mult sa mai incerc asta... acum stau pur si simplu pana trec chiar daca par foarte departe.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

ALO EU DEJAQ INCEP SA SIMT CUM INCET INCET NE TRENSFORMAM SI NE DEPARTAM DE HOMO SAPIENS !!!...Mai baietzi somnul ratziuni naaste monstrii..Pleacti si voi mereu de la premi9sa ca omul e SUBEICTIV prin defionitie in cazul accidentului care uite a declansat o polemica - miosto daca ramane la stadiul de idei - din CARE TREBUIE SA AVEM TOTI CEVA DE INVATZAT NOI CEI CU MASINI SA AVEM GRIJA SA_ I FERIM PE MOTO EI SA AIBA GRIJA SI SA SE FEREASCA CAT POT ADICA SA NU MAI TREACA IN PUII MEI CU MOTOATELE PE LANGA NOI RAZANT DECAT DACA MASINA AIA TSA PE LOC ..Una pestye alta cel mai NASPAS LUCRU PE CARE_L FACETI T O T I ESTE CA V_ATI APRINS PREA TARE ..ALO TOLERANTZA UNDE ESTI!?!?!>...Mai zau asa haidetzi sa ne cunostem problemele de comunicare si socializatre si cunostere nu pot sa duca la ceva rau !.UIte eu propun sa dea Keluboss o bere ca a ratat cedeaza trecerea aia si sa de asi motociclsitul o bere daca avea peste 60 la ora HAI AUD!?!?CUM SUNA !!....Bai DECUI DACA AVEA PESTE 60km/h cred ca era si el de vina nu !?!?!?..Pana la urma legea a incalcat-o si el ..Sa fim corecti pana la capat daca avea 59 atunci da Keluboss 2 randuri !?!?...

Bai da' kilotzii jos adica suntem sinceri OK!?!?!

Share this post


Link to post

Fluturasul nu-mi apartine, la el au contribuit cu idei foarte multi.

 

In primavara vom demara mai multe actiuni.

 

Multumim oricum pentru sugestii. :wink:

Despre pliant:

* taie inconstient... da un ton subiectiv foarte puternic.

* la descrierea accidentelor limiteaza-te la una de tip "militian". suna foarte bine sa fie cat mai oficiala.

 

In final, spune ca incerci sa educi si motocilistii (sper ca faci asta!?) pentru ca nu poti sa ceri fara sa dai. Si atrage atentia oamenilor, mie mi se pare o problema VITALA, asupra dificultatii aprecierii vitezei unui motociclist. Eu am reununtat de mult sa mai incerc asta... acum stau pur si simplu pana trec chiar daca par foarte departe.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Exista o categorie de motociclisti de care trebuie sigur sa va feriti : cei cu bmw-uri albe si au geci cu "Militia" :roll:

Oricum am ajuns sa conduc privind mai tot timpul in spate in oglinzi decat in directia inainte; mai conteaza un pic de atentie suplimentara indreptata asupra specimenelor pe 2 roti ?

Share this post


Link to post
:mrgreen:  Am fost facut in toate felurile insa nici unul din ei nu s-a intrebat cu cit mergea tovarasu lor de roti de s-a bagat in fundu meu si

 

..Ia stai putzin ca uite ce descopar !!..CUM ADICA S_A BAGAT IN FUNDUL TAU CE TE_A LOVIT DE LA SPATE!?!?!

Share this post


Link to post

am constatat ca in ultimii 2 ani nu am mai avut nici un fel de incident mergand pe moto datorita faptului ca sunt civilizat si-mi respect partenerii de trafic, las de la mine daca vreunul greseste (si majoritatea astora isi cer scuze ulterior !) nu sarjez, nu ma lamentez, imi pastrez ekilibrul. plus un lucru foarte bun: nu-mi mai tocesc nervii.

 

cestiunea e deosebit de simpla:

cine-i dobitoc o pateste, indiferent daca merge pe moto ori conduce o masina.

 

Doamne ajuta !

Share this post


Link to post

da dupa cum am scris de la primul post m-am trezit cu motoru' in spate - dauna mea este stop drepta spate spart , aripa spate pe colt infundata shi spoilerul zgiriat, precis a incercat sa ma evite prin interior si n-a mai apucat

Share this post


Link to post

COANE STAI O TZRA CA NU PEA E CLAR DECI DACA ESTI LOVIT IN LATERAL ESTI DE VINA DACA ESTI LOVIT IN SPATE EL ESTE DE VINA!!!!....CLAR!!

Share this post


Link to post

ba e si vina mea c-am iesit de pe o strada cu cedeaza... eu chiar am facut cam 30 de m pe kiseleff pina sa ma agatze

Share this post


Link to post
deviem de la subiect, de ce incerci sa o dai pe probleme psihologice? nu cred ca exprimarea mea (sau a altcuiva) reflecta parearea unei comunitati de sute de oameni. cum am mai spus, si eu conduc un 'kkt' de masina, atunci cand trebuie. pentru mine masina este o scula folositoare la carat de ici-colo cand nu merg cu motocicleta.  

 

inca o data, fraza se referea la o anumita categorie, nu la tine sau la cei din daewoo club.

 

Smokey, suntem intr-un fel colegi, adica moderatori. Si, parerea mea, avem mai multe obligatii fata de cei ce scriu pe forumurile pe care le pastorim. Dar daca din start eu, moderatorul (pentru unii un fel de guru!) scriu si zic anumite treburi cu un limbaj sub-cultural, atunci ceilalti se vor lua dupa mine... O dau pe probleme psihologice pentru ca in RO, si in Bucuresti in special, bunul-simt, prudenta, respectul, sunt cuvinte aruncate la gunoi... Te faci "de kkt" daca lasi pe altul sa treaca in fata ta... "Tovarasii" te privesc ca pe un "kkt" daca nu faci dude pe sosea, indiferent cate roti are vehicolul pe care il conduci... Asta e, din pacate, gandirea "de cartier" din Bucuresti... Nu e nimic personal de fapt, e o stare de lucruri de care ma lovesc zilnic! E atmosfera "de kkt" in care copilul meu de 2 ani jumate creste, invata, se dezvolta... Poate ca aveti dreptate pana la urma: totul e "de kkt".....

 

Mi-e sila...

Share this post


Link to post

Oh! am ajuns sa ne fie frica unii de altii (nu vorbesc de casti in gura :lol: :lol: :lol: ); lui moto i-e frica de mine, ca poate nu-l vad sau poate cred ca am timp chiar daca-l vad, mie mi-e frica de moto ca o iau in basca dpdv. legal ...

 

Am citit cite ceva pe cele 2 forumuri moto, ma bucura faptul ca discutia de aici e apreciata ca echilibrata, dar am si eu o pasarica: asa cum UNII automobilisti nu sint constienti ca motocicleta e un vehicul, UNII motociclisti nu inteleg ca motocicleta lor e tot un vehicul si TREBUIE sa se supuna regulilor de circulatie pentru vehicule, in oras sau in afara orasului.

Share this post


Link to post

Stiu de problema voastra ... in Timisoara nu avem probleme de genul asta. Pe de alta parte pe motociclism.ro majoritatea ne cunoastem, si nu ne prea formalizam. Utilizatorii noi de obicei sunt tot motociclisti, ca moderator nu trebuie decat un mesaj privat si totul se rezolva.

 

Ca sa revenim on topic: se pare ca va vom "vizita".

 

Friendly :wink:

Share this post


Link to post

Hehe! hai, ca nu doare! ce mi-ar fi placut sa vii cu moto!

 

Veniti mai multi? sa chemam intariri :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

ideea lui Zalmoxis e in regula tb neaparat sa-mi iau o joie liber ca am de dat la BRRC-i de nu pot sa numar, oricum eu acum ma pot inneca :heavydrinker: fiindca pina pe 4 nov sunt pieton

Share this post


Link to post

Voi fi neaparat prezent, mai mult, ma voi prezenta personal celor cu 2 roti, sigur macar unuia nu i-a picat bine ce am scris. Singura rugaminte inainte de "vizita" si de "casca in cap" e sa ma lasati sa-mi dau jos ochelarii ca abia mi-am pus lentile noi (apropos, cati dintre soferi conduc inconstient cu vederea varza si nu-si fac ochelari ca se fac de cacao???), antireflexie, etc...

Share this post


Link to post
Voi fi neaparat prezent, mai mult, ma voi prezenta personal celor cu 2 roti, sigur macar unuia nu i-a picat bine ce am scris. Singura rugaminte inainte de "vizita" si de "casca in cap" e sa ma lasati sa-mi dau jos ochelarii ca abia mi-am pus lentile noi

grija mare la marcela :lollol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...