Jump to content
Sign in to follow this  
AZH

Hayon Tico Blocat

Recommended Posts

De cateva zile ma confrunt cu urmatoarea problema: cu toate ca incuietoarea declanseaza nu pot sa deschid hayonul de nici o culoare(nici fortat).Mentionez ca odata cu declansarea incuietoarei, hayonul se departeaza aprox 0.5 cm dupa care se loveste de ecva care nu ii da voie sa se deschida.

Daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema, va rog, help me.

Share this post


Link to post

Incearca sa-l deschizi prin interior, din portbagaj, asta daca problema este iala, dar daca spui ca se misca nu cred ca ar fi defecta..

pentru deschiderea din interior este o mica parghie ce trebuie acctionata, insa nu pot sa-ti arat o poza acum...

Share this post


Link to post

Am actionat si parghia din interior,dar probema nu este ca ar fi incuietoarea blocat, ea saraca deblocheaza hayonul.Dupa ce "scapa" de incuietoare, se "intepeneste" in nu stiu ce dracu, si nu imi mai da voi sa il deschid.Mentionez ca am lasat-o si pe plan drept, sa exclud posibilitatea torsionarii caroseriei.

Share this post


Link to post

Incearca sa privesti din interior daca este centrat hayonul, nu ar trebui sa apara peste noapte probleme daca nu a patit ceva, si oricat de inclinat ar fi pnanul, nu am avut probleme cu deschisul.. decat cu inchisul si al meu a si fost lovit putin in colt...

Si la jocul mic care in alre, vezi daca freaca pe undeva.. dar cred ca problema este zavorul.. sau a apucat ecva cand l-ai inchis (material, punga..)

Share this post


Link to post

Mai are cineva vreo idee, de cum as putea deschide hayonul, pt ca nu reusesc.

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

[mai bine treci pe la un sevice innainte sa strici ceva..sau mai rau sa indoi sau sa o blochezi definitiv..

Share this post


Link to post

poate s-a slabit un surub de la incuietoare. Haionul cand este inchis are joc?

Share this post


Link to post

@Pedala.Nu are nici un pic de joc atunci cand este inchis.Nu mai stiu ce dracu sa ii fac.O sa merg la service saptamana asta, cred, si... sper as nu am vreo pana.

Share this post


Link to post

Poti lasa bancheta jos si sa te uiti daca se vede ceva care blocheaza hayonul. Ceva cazut intre hayon si rama sa...

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema.Am si eu acces acum la roata de rezerva si altele.Cat de usurat sunt...!

Problema era urmatoarea:"ciocul" acela care tine hayonul inchis, nu se mai desfacea de tot.El este actionat de un arculet care il deschide la maxim, acel arculet fiind scapat.M-a ajutat un coleg de munca si de forum @simplu.

Multumesc tuturor pentru sprijin.

Share this post


Link to post

Dat fiind faptul ca problema a fost rezolvata, rog moderatorii sa inchida topicul.

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...