Jump to content
Sign in to follow this  
gmT**

Tico Media Center

Recommended Posts

Deci, sa incep asa cum ii place romanului sa inceapa ... DECI ... sunt un proaspat posesor al unui Tico din `99 si doresc sa investesc ceva banuti in masina asta. Am de gand, cum poate v`ati dat seama din descrierea subiectului, sa pun (montez) un calculator in masina pe care sa`l folosesc pentru a asculta muzica, a viziona filme, a naviga pe internet, si, de ce nu, pentru a ma juca... Caut sfaturi, pareri, opinii ... Incerc sa dezvalui in cateva randuri ceea ce vreau sa fac:

 

- Alimentarea calculatorului - sursa ATX modificata si alimentata la 12v cu stabilizatoare de tensiune (stie mai bine electronistul care ma va ajuta) ... ... Sau ... invertor de tensiune - 12v -> 110v/220v

- Amplasarea calculatorului si a eventualei statii de amplificare - Sub cele doua scaune din fata; calculatorul in cutie de lemn, prinsa in podea (antifurt), izolata, imbracata in mocheta, hard disk`ul in aceeasi cutie sustinut de 4 arcuri pentru a rezista socurilor. . . tot intr`o cutie ca aceasta si statia de amplificare.

- Monitor - Un LCD micutz ... 7 inch - pozitionat in dreapta ceasurilor de bord

- periferice - mouse - ceva de genul acestuia, sau chiar ceva mai simplu, incorporat intr`o cotiera cumparata din bazar si adaptata lui Tico :dizzy:

- tastatura - una din acele tastaturi carora le "lipseste" blocul numeric ... aici m`ati prins .. nu m`am gandit unde s`o bag si p`asta

 

Cea mai mare problema pe care o intampin este alimentarea ... acest princhindel acumulator de 35 de amperi (parca atatia are ..) nu cred ca va rezista ...

 

Schimb acumulatorul ?

Risc sa ard instalatia electrica daca folosesc o baterie mai puternica ?

Sa cumpar o alta baterie s`o pun in portbagaj ?

Cum incarc bateria din portbagaj ?

Unde pozitionez un eventual alternator care sa incarce bateria din portbagaj?

Sa las totul balta .. si sa`mi cumpar un mp3 player si 2 boxe ?

 

Sfaturi, pareri, opinii ? Sigur aveti ...

Va multumesc !

Edited by gmT**

Share this post


Link to post

Cred ca o sa iti fie de folos.

 

www.mp3car.com

 

Au forum, magazin online, galerii cu poze etc.

Share this post


Link to post

Daca tot pui un calculator, de ce naiba nu pui un 15", eu cred ca e mai ieftin decat un 7" de masina, pe care habar nu am cu ce interfata il conectezi la pc... Sa nu mai mentionez efectul vizual al unui monitor de 15" si faptul ca daca tu vezi sa navighezi pe un 7" inseamna ca ai ochi de vultur...

Cea mai mare problema o sa fie HDD care nu stiu cat o sa reziste si montarea componentelor in masina cat mai estetic a.k.a "sa nu para tzaranism de prost gust" pentru ca e o linie fina ce le desparte si totul depinde de solutiile pe care le gasest...i

Share this post


Link to post
Daca tot pui un calculator, de ce naiba nu pui un 15", eu cred ca e mai ieftin decat un 7" de masina, pe care habar nu am cu ce interfata il conectezi la pc... Sa nu mai mentionez efectul vizual al unui monitor de 15" si faptul ca daca tu vezi sa navighezi pe un 7" inseamna ca ai ochi de vultur...

Cea mai mare problema o sa fie HDD care nu stiu cat o sa reziste si montarea componentelor in masina cat mai estetic a.k.a "sa nu para tzaranism de prost gust" pentru ca e o linie fina ce le desparte si totul depinde de solutiile pe care le gasest...i

 

monitorul de 15 inch nu vad unde as putea sa`l bag in tico .. pe bord, cu coborare din plafon .. nu cred ca reusesc ... cel de 7" as putea sa`l folosesc cu o rezolutie de 640x480 ... si fonturile mari in playlist`u winamp`ului

 

si .. atata` timp cat monitorul de 7 inch are intrare video .. si placile video au iesiri video ... DVI .. tv out ... sigur exista o solutie

 

Nu mai scrie in limbaj IRC, foloseste majuscula la inceput de fraza/propozitie, schimba avatarul. Multumesc

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

E mai aratos ala de 15 si mai usor de gasit si montat decat de 7" si se poate monta flip-down din plafon cu unele modificari. Si monitorul de 7" unde il pui? daca il pui cu picior pe bord e deja semi-tzaranism sa nu mai zic de cat de "impractic" este si usor de subtilizat...

Share this post


Link to post

Fara touch-screen este dificil de folosit..

Cred ca mai simplu este de folosit un laptop... demontat

oricum, trebuie ascunse bine firaraiele

Share this post


Link to post

O sa fie cam inghesuiala pe acolo !!! :scarpin:

Share this post


Link to post

Se gasesc Car-PC gata de montat, foarte mic special pentru masina, dar costa, cam 60 de milioane si e cu touchscreen.

Share this post


Link to post

Exista hdd-uri speciale pentru aplicatia ta care merg in calculatoare normale ca cele pe care le avem in casa. Ideea este interesanta si nu e greu de realizat, mai greu si mai costisitor o sa fie sa arate bine!

Share this post


Link to post

@SORAN: m`am interesat si am gasit ieftin .. un hdd de laptop 20gb ... caruia ii fac in cutia de lemn un pat de burete ... sau ceva care sa absoarba vibratiile

 

@bad_mf .. nu` mi`as permite sa dau 60 milioane pe un carpc ... am dat 90 pe masina . n`oi fi nebun :P

si, daca ma gandesc mai bine, nu l`as cumpara nici daca ar costa 2 milioane ... vreau sa fac totul cu mana mea (bineinteles cu putin ajutor de mecanica si electronica)

 

@aztec : multumesc, am citit, suna interesant .. sper sa pot sa o duc la capat

: se poate si fara touch screen ... cu o tastatura modificata, de fapt o tastatura taiata si folosit doar blocul numeric pentru shortcuturile softului ... MEdiacar parca se numea ... scrisese cineva mai demult de un carpc software SI, evident, un mouse ... cum am zis la inceputul topicului

 

@TopSer ESTI TARE FRATE ! ... ti`am citit toate posturile si am salvat toate pozele! ... super!

 

@TicoRS - daca iau unul de 15 ... sau poate unul dintr`un laptop mai vechi .. (12" parca) il montez in flip-down ... dar .. in locul oglinzii retrovizoare ... suspend oglinda si pun un webcam wide-angle performant pe luneta ... (legaturi, mufe, etc); as prefera ca lcd`ul sa fie in format 16:9 .. si .. semnalul video ce vine de la webcam "always on top"

 

mi`am mai tacanit o idee`n cap, de fapt mai multe.

si cred ca nu sunt singurul de aici care viseaza cu ochii deskisi.

1. Laptop webcam`uri in bara spate -> cu directie spre ldc`ul din plafon (senzori de parcare)

2. Inlaturarea definitiva a manerelor/clantelor/clapetelor astupat cu tabla, fibra de sticla, kit, vopsea ...

3. alarma cu inchidere centralizata, geamuri electrice ... si cu buton de coborare a geamului pe telecomanda alarmei

Share this post


Link to post

Punctele 2 si 3 se rezolva fara prea mari probleme tehnice daca faci rost de instalatia pentru geamuri electrice.

Eu iti urez succese!

Share this post


Link to post

Cu punctele 2si 3 sunt de accord poate colaboram ,te ateptam la intalniri !!! :-?

Share this post


Link to post

DECI... CatalinC poti sa ne indrumi putin? Ce a reusit sa faca omul acela pe Megane si ai vrea tu pe Tico? Vrei un Negane pe post de subwoofer sau...???

Share this post


Link to post

Pesteimputit are un sistem audio mult superior celui de pe Megane, tot cu PC pe post de sursa audio. Tinand cont ca a castigat ceva cupe cu acest sistem inseamna ca este cel mai bun sistem audio cu PC din RO.

Share this post


Link to post

nu am zis ca e cel mai super da asa cum a reusit el sa bage in magane atatea dysplaie etc desi e mai amre ,ptr initator vroiam sa sublienz ca nu e greu de facut asa ceva.doar ca trebuie o carutza de bani :D

Share this post


Link to post

Citronel C4 este mai mic decit M2 Sedane, deci se poate. Si eu vroiam sa-mi pun un PC in bord dar am renuntat la idee, este mult mai comod un sistem multimedia ALL IN ONE decit un PC, eu pe al meu am si car kit, chestie care este destul de greu de implementat pe un PC. Iar pe net nu stau in masina, deci PC-ul cade ...din nou :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...