Jump to content
Sign in to follow this  
Buggy

Ceas la Matiz E-Klasse

Recommended Posts

Salut tuturor,

Nu a mai scris nimeni cam de mult.

Dupa ce am citit tot de aici am tras ceva concluzii,dar ptr linistea mea poate cineva sa de masurile stinga/dreapta/sus ptr gaura de ceas (am intelas ca mai la drapta, dar cit?)

 

acum am montat ceasul, luati-va reper prima "aripioara" a grilei de aer din dreapta de sub parbriz ca fiind mijlocul ceasului, iar pe verticala, 20mm de la punctul maxim al "coamei-buzei" de plasic a bordului. acela e punctul maxim al viitorului orificiu, semi oval de 68mm lat si 42 inalt. latimea e importanta, acolo sunt clipsurile, cota de 42 o veti face mai mare pt ca ceasul trebuie sa intre aprox paralel cu solul si nu perpendicular cu plasticul. am folosit masina de gaurit cu burghiu de 3mm si bisturiu (ceva trusa de 2-3 lei de la Metro, Praktiker etc). NU VA GRABITI, O VETI ZGIRIA, ca si mine, cind am zis ca e ok, a sarit bisturiul si sa nu va spun cumau aparut 3 zgirieturi scirboase sub ceas. bafta sa aveti.

Share this post


Link to post

dupa ce am urmarit acest topic am coborat la masina sa vad daca la mine exista asa ceva, dupa ce am demontat torpedoul, am gasit o mufa cu 2 fire care nu stiu de la ce este, dupa o gramada de injuraturi am reusit sa bag mana pe bara de sub bord si am dar de ea, acum imi trebuie ceasul dar mi-se pare cam scump 120 lei in constanta la magazinul daewoo.

Share this post


Link to post

salut

la un matiz din 2005 cu AC aveti ideie daca esxista acea mufa sa nu ma apuc de dezmenbrat degeaba multumesc

Share this post


Link to post

Exista, mi-am montat eu ceas, pe Matiz E/Ac din 2004

Share this post


Link to post

Salutare, pe cati ani s-a intins topicul ... am luat si eu un ceas, primit "de pomana" de la un prieten. Am citit postarile anterioare si in 10 minute ma apuc de treaba. O sa vin cu poze si explicatii clare...

Am pregatit pt. operatiune:

  • minibormasina 12V alimentata din bricheta auto ;
  • cutter semiprofesional
  • sablon carton
  • ceasul ( normal )
  • o bere !

 

Gata treaba, a iesit bine.Cum pot adauga foto ?

Share this post


Link to post

Deschide "More reply options" - Browse la tine dupa poze - Attach this file - Add reply.

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...