Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Jurnal De Calatorie

Recommended Posts

Si a fost ziua intai (1)

Luni, 31 iulie a.c a inceput drumul meu prin Ioropa. Mare surpriza mare, am trecut prin vamile romaneasca si ungureasca in maxim 10 minute, asta la ora 7 dimineata. Doar romanii m-au intrebat unde vreau sa merg, intrebare mai mult de curtoazie ca nu mi-au cerut sa le arat bani sau alte minuni. Drumul prin Ungaria nu m-a incantat in mod deosebit, o nota buna le dau pentru calitatea drumurilor si curatenie. Taxa de autostrada a costat 2500 de forinti pentru 10 zile (aprox. 10 euro). Am traversat Ungaria cam in patru ore, trecerea in Austria durand cam 5 minute cu urarile de drum bun din partea vamesei unguroaice (in limba romana :D ). Taxa de autostrada pentru Austria pentru 10 zile m-a usurat de inca 20 de euro. La 30 de kilometri de vama am fost asteptati de prietenul @satwien (a.k.a. Prigoana) care ne-a condus ca si avantgarda pana in fata hotelului. Intr-o ora am ajuns la Viena unde m-am cazat la hotel Etap. Cazare pentru o noapte cu mic dejun pentru 2 persoane 60 euro. http://www.etaphotel.com/etaphotel/ficheho...che_hotel.shtml

Dupa inca o ora am iesit la plimbare prin oras, ghidati fiind de prietenul Kroky (caruia ii multumesc inca o data pentru amabilitate).

Urmeaza cateva poze din orasel:

th_DSCF0005.jpgth_DSCF0039.jpgth_DSCF0036.jpg

 

th_DSCF0079.jpgth_DSCF0016.jpgth_DSCF0167.jpg

 

th_DSCF0164.jpgth_DSCF0153.jpgth_DSCF0143.jpg

 

th_DSCF0130.jpgth_DSCF0117.jpgth_DSCF0101.jpg

 

Maine sper sa reusesc sa fac cronica zilei urmatoare, adica drumul din Viena la Gatteo a Mare in Italia.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Dupa o plimbare prin centru orasului am plecat spre micuta localitate din imediata apropiere a Vienei in care domiciliaza mr. Kroky impreuna cu stimata doamna (pe care n-am avut ocazia s-o cunosc, fiind plecata la munca) . Da, in Austria lumea mai si lucreaza. O cafeluta, doua beri reci si o cupa de inghetata ne-au ocupat aproape doua ore. Ne-am spalat ochii cu magnifica priveliste oferita de terasa casei. O panorama de invidiat, o gradina plina de flori, ce-ti poti dori mai mult de la viata? (pe langa un salariu generos, binenteles).

 

th_DSCF0211.jpg

 

La ora 19 am plecat din nou spre Viena, mai exact spre cartierul Grinzig, locul de intalnire cu ceilalti doi prieteni. O parte de oras plina de case vechi, localuri dragute, linistite si pline de clienti (in majoritate turisti straini).

 

th_DSCF0255.jpgth_DSCF0247.jpg

th_DSCF0276.jpgth_DSCF0277.jpg

 

Mancarea a fost ceva de vis, ciolanul de porc si salatele aferente provocand poftele perechii de italieni de la masa vecina. Atractia a fost atat de mare incat pentru o seara au renuntat la toate principiile dietei sanatoase si au comandat si ei o portie asemanatoare de ciolan. Doua ore au trecut repede, nici macar n-am simtit trecerea timpului.

 

th_DSCF0279.jpg

 

A urmat un tur al Vienei noaptea, tur care a incununat o zi deosebita din toate punctele de vedere.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Cu excitatie maxima va anunt ca l-am ascultat azi pe Rares la Radio Romania Actualitati vorbind in direct despre calatoria lui in Europa, cu masineta proprie. Reporterita a specificat ca a gasit povestirea pe un site de posesori de permis auto :D

Il asteptam mai departe cu povestea calatoriei !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...