Jump to content
Sign in to follow this  
Lucas

Vopsire Spoilere

Recommended Posts

Salutare. Vreau sa-mi vopsesc spoilerele fata si spate de la Tico. Nu in totalitate fiindca nu`mi place cum arata vopsite in totalitate. Doar o parte din spoiler. Acuma ce vreau sa va intreb este : 1. Exista vopsea speciala pentru spoilere ? sau ceva vopsea rezistenta la zgarieturi, intemperii, fluctuatii de temperatura ? rezistenta la temperaturi foarte mari si foarte mici ? Ca nu as dori sa imi puste dupa 3 luni de la caldura sau de la rece , sau sa mi se cojeasca, sau din cauza unei pietricele sa imi puste vopseaua.

2. Care este procesul de vopsire ? Trebuie sa smirgheluiesc spoilerul putin ca sa aibe aderenta vopseaua ? Inainte de vopsire trebuie sa dau cu ceva degresant ? Sau cu ceva solutie speciala ?

Va intreb toate astea fiindca doar din auzite am mai prins una alta dar nimic concret.

Multumesc mult anticipat si sa ne traiasca bijuteriile.

Share this post


Link to post

Inainte de vopsire degresezi bine spoilerele, nu necesita smirgheluire , dar inainte de a vopsi dai cu primer , daca vrei sa te tina vopseaua . eu am spoilerele vopsite de 3 ani si inca nu s-au cojit !

 

vopsea rezistenta la intemperii exista , dar nu cred ca exista aceeasi nuanta de culoare , cum e masina ta !

Share this post


Link to post

hmmmz...ms frumos... dar ziceai ca nu exista vopsea cu aceeasi nuanta cu a masinii mele...dar vad ca tu ai spoilerele vopsite si sunt aceeasi nuanta cu a masinii tale...sau asa se vede in poza si de fapt in realitate sunt de alta nuanta ?

Share this post


Link to post

num-ai inteles...ziceam ca nu exista aceeasi nuanta de vopsea CARE SA REZISTE SI LA CALDURA MARE !! cum se da pe tamburi .

ce culoare e masina ta ?

Share this post


Link to post

Eu le-am chituit cu un strat subtire, sa iasa suprafata neteda ca si restul masinii. Primer si apoi vopsea (eu am vopsit-o pe toata).

Share this post


Link to post

Tu esti tare mai...ce naiba, cine se compara ce maestra "Picasso"..... :P

Share this post


Link to post

Asa ca o intamplare. In fata blocului la mine este o vecina care are un Matiz SE, de culoare rosu, din 2000. Cu timpul si-a julit spoilerul spate in colt binenteles si se vedea urat, unde s-a dus vopseaua de pe spoiler, pe o suprafata de 10x10 cmp.

A mers cu ea la service si i-a vopsit tot spoilerul spate cu aceeasi culoare. Binenteles ca i-a vopsit si bandoul acela negru din mijocul spoilerului (arata dubios). Si desi au folosit acelasi cod de culoare, spoilerul pare de un rosu mai aprins.

De aici nu poti decat sa tragi 2 concluzii:

- nu poti nimeri exact culoarea pe spoiler ca si a caroseriei, vorbesc de baietii din service-urile noastre din oras.

- daca l-ai zgariat arata urat negrul in contrast cu restul spoilerului.

Share this post


Link to post

Gresesti culoarea spoilerului acum este identica cu culoarea masinii cand a iesit din fabrica, masina acum dupa ani de stat in sopare s-a mai decolorat nitel.

un polish face minuni

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...