Jump to content
Sign in to follow this  
tarabostes

Unde gasesc si eu ulei pt Matiz la un pret bun?

Recommended Posts

tre sa fac revizia de 10k, maine, si as vrea sa=mi cumpar eu uleiiul ca la Autonet e cam scump. Dati-mi o idee de unde?

Nu gasesc havoline 5w30, peste tot 5w40.

Share this post


Link to post

Ma intreb si eu... cu cit poa' sa fie mai scump la Autonet decat in alta parte? Diferentza o s-o dai pe benzina pina acolo si inapoi! Parerea mea! Baska trafic, transpiratie, nervi.

 

Eu bag numai Mobil 10W40 (tu vad ca bagi Texaco, asa ca nu stiu de unde ai putea sa-l iei la pret mai bun).

Mobil am luat de pe Mihai Bravu, pe linga magazinul cu piese de origine Dacia. Cam 270.000 lei/litru (parca) - vezi ca am scris pe la Revizii 10.000 Matiz) http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=588

Alta data am luat de pe linga cinema Cotroceni (sunt vreo 2 magazine cu piese si uleiuri prin zona, cum urci spre Leu). Acolo parca a fost vreo 300k litru ! (vezi Revizie 20.000 Matiz) http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=194

 

Aaaa... si parca prima oara (la revizia de 1000) am luat de la service (Rad. Militari)... habar n-am cit a fost, vezi ca am scris tot la Revizii!

http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=587

Share this post


Link to post

La autonet pun 5w40, 5w30 nu au ca ei nu pun asa ceva, pretul este 390.000, iar la Selgros e 285.000 ( nici acolo nu au 5w30 )

Probabil o sa pun 5w40 si la 1500 tot Texaco am pus.

Share this post


Link to post
la Selgros e 285.000 ( nici acolo nu au 5w30 )

Acum vro 2 saptamini aveu Aral 5W40 si Aral 10W40

La Selgrosul din Berceni.

Share this post


Link to post

am tot citit azi topicurile referitoare la uleiuri si revizii, dar sincer nu m-am lamurit care e uleiul indicat sau macar care este cel mai folosit.

O sa ma hotarasc astazi daca pun Texaco sau Aral.

Share this post


Link to post
...dar sincer nu m-am lamurit care e uleiul indicat sau macar care este cel mai folosit.

Off-topic: :roll: Matiz, Cielo, Tico, etc... (chiar si Dacia!)

 

 

On-topic: Eu as merge pe Texaco, sau Mobil.

Cei de la service Rad. Militari mi-au recomandat sa NU pun Aral, ca cica au avut nush ce probleme cu niste motoare in care au pus Aral.

Share this post


Link to post
sa NU pun Aral, ca cica au avut nush ce probleme cu niste motoare in care au pus Aral.

:mda: Si acu aflu si eu, la 2 saptamani si 200 km dupa ce am pus la revizia la 30 k km ulei dintr-asta? :mda:

Share this post


Link to post

Laurentziu, nu-ti bate capul. Aral este un superulei, indiferent de ce o sa spuna un nespalat de mecanic. Nu ai de ce sa-ti faci griji.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Deblocheaza bre Caps Lock-ul ala, ca te intelegem mai bine.

Share this post


Link to post

Incearca aici.

Azi am facut prima revizie si am pus tot 5W30, dar Valvoline. M-a ajutat cineva si m-a dus direct unde trebuie :) .

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...