Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Imprimări tricouri personalizate

Recommended Posts

inseamna ca daca printez ceva pe o folie din-aia smechera pot sa-mi gac un imprimeu dupa aceea?...suna interesant...Viper, poti dezvolta un pic subiectul, te rog muuuuult?

Share this post


Link to post

De ce prevad oare niste tricouri cu Daewoo Club .ro ? :scarpin:

Share this post


Link to post

Hehehehehe... Iezact!!! Sa vedeti tricou facut de je cu Jordan F1... Zici ca e de la muma lui...

Share this post


Link to post

Pai ia baga si tu niste preturi, sa vedem la cit ne scoate un imprimeu d-asta, caci cu tricourile venim d-acasa!

 

Care n-are tricou i-l punem direct pe piele! :P

Share this post


Link to post
inseamna ca daca printez ceva pe o folie din-aia smechera pot sa-mi gac un imprimeu dupa aceea?...suna interesant...Viper, poti dezvolta un pic subiectul, te rog muuuuult?

 

...si ne povestesti si noua cum se face, viper-ule?... :oops: ...pliz

Share this post


Link to post

Nene, e banal, zau... O coala costa de obicei 20-30-40.000 lei... Faci un banal document Word sau ce vrei tu (Corel, etc...) pe care pui pozele pe care le vrei... Apoi intervine softul imprimantei... Daca e din ultimii ani (eu am facut cu una din 2000...), e OK... Ii dai la Tipul hartiei: Iron-on transfer... Si automat iti intoarce pagina in oglinda si ti-o printeaza... Nu fiti zgarciti la culori!!! Rezolutie maxima, best, etc!!! Apoi se decupeaza pozele cat mai pe contur (!!!), iar daca e text, la fel, eventual daca se poate se scot si interioarele de la A, D, O, etc... Daca nu si aveti tricou altfel decat alb, o sa iasa aiurea zonele necolorate... Se pune poza cu fata colorata in jos, spre tricou (care ar trebui sa stea pe ceva fff tare, masa de calcat, etc...), se seteaza fierul (daca stie) pe ceva mai fin, dar nu foarte, sa nu incinga nici prea tare, nici prea putin (pe bumbac...). Se pune neaparat o batista, ceva, peste poza, si se incep trecerile cu fierul. Se poate poposi cu fierul cateva secunde si pe poza, dar nu mai mult de cateva secunde... Se lasa NEAPARAT sa se raceasca hartia!!!!!!!!! Daca nu se raceste si incercati sa o dezlipiti, o sa iasa un fel de guma-muci... Dupa ce s-a racit se indeparteaza hartia si... surpriza, poza e superlucioasa si supercolorata!!!

 

BAFTA!!!

 

P.S. pentru cei ce se vor pune pe treaba: nu beau bere, doar suc... :lol:

Share this post


Link to post
Se lasa NEAPARAT sa se raceasca hartia!!!!!!!!! Daca nu se raceste si incercati sa o dezlipiti, o sa iasa un fel de guma-muci... Dupa ce s-a racit se indeparteaza hartia si... surpriza, poza e superlucioasa si supercolorata!!!

 

Uite ce zic neni aia din link-ul pus de mine:

 

Hârtie pentru transfer de imagini imprimate digital cu ajutorul copiatoarelor color, pe materiale textile albe sau culori deschise, din bumbac, poliester si amestecuri ale acestora, din nylon netratat si a materialelor tip doc.

Sunt recomandate copiatoarele color care folosesc uleiuri siliconice.

Imprimarea se face în oglinda. Dupa imprimare si uscare (naturala, cel putin 30 min.) se face transferul termic pe material.

Transferul se face cu ajutorul propriului suport si este recomandat sa fie facut cu presa de transfer termic.

- Temperatura de transfer: 170 - 190 grade.

- Timp de transfer: 8 - 10 secunde.

- Presiunea: medie.

Atentie! Dupa transferul termic hârtia suport trebuie îndepartata imediat, la cald, altfel, daca se raceste se îndeparteaza foarte greu.

Daca, dupa transferul termic, se mai face o presare cu o hartie siliconata timp de 3 secunde, se obtine o suprafata moale, matasoasa.

Materialul textil astfel imprimat trebuie lasat cel putin o zi, înainte de spalare.

- Temperatura de spalare: maxim 60 grade.

 

Share this post


Link to post

Asa o fi la ei, cu hartia lor, eu spun cum am facut cu hartie de care se gaseste la magazinele normale, care e pentru INK-JET!!! Am printat-o si am trecut la fapte, si in rest EXACT cum am zis! Cine vrea poate sa faca si probe cu bucatele mici pe dosul tricoului... Si, tot cine vrea, poate sa vada tricou facut de mine in 2001 cu un Lexmark 3200... Arata superOK si azi, dupa multe spalari!

Share this post


Link to post

Sfat de la mine:

 

Aveti grija ca se vede naspa daca scoate-ti pe tricou colorat poza facuta pe foaie speciala pentru tricouri albe.

Nu va uitati la Viper la poza "DSC00002.jpg". El are fondul masinii tot galben si a decupat perfect pe linga masina.

Pe tricou alb nu e nevoie sa mai si decupezi pentru ca si fundalul este alb.

Eu in majoritatea lor am scos poze unde am avut foarte multe nuante care puse pe un tricou colorat se schimba total.

Asa am stricat un tricou si o coala A4 :oops: .

aa... si am mai stricat-o si altfel... am facut un tricou cu text si am uitat sa il printez in oglinda... mare grija..

 

Sint hirtii total diferite cele pentru tricouri albe si cele pentru tricouri colorate.

 

Nu am luat de la ei dar la-m gasit pe NET:

http://www.printmania.ro/

 

Asta este un site foarte fain din afara cu tot felul de sloganuri si idei haioase.

http://www.tshirthell.com/

 

 

Asta este mai slabutz ...dar merge de furat idei:

http://www.funny-tshirts.com/

Share this post


Link to post

Corect si perfect adevarat! Cel mai cinstit e un banal tricou alb! Mi-am luat set de 3 bucati cu 150.000 din Selgros, supercalitate!

 

A, si multumesc razvani!!! Mercic pentru site-ul respectiv, am gasit ce-mi trebuia, 236.000/5 coli!!! Saru-mana, mai pune o bere la colectie!!!

Share this post


Link to post

Sar'na Viper pentru tutorial. :osanale: ...mai am o intrebare...pe ceva mai gros, un bluzon, de exemplu, se poate imprima...

Share this post


Link to post

Deci... urmatorul pas e "tricouri imprimate cu Daewoo Club " ?

Share this post


Link to post

@iuzar = da, dar sa nu fie cu porii prea mari sau cu desen in relief...

 

@NFS = hmmm, pai nu?

Share this post


Link to post

Mutati si voi topic-ul in alta parte, eventual la tutoriale sau utile, sa nu se piarda, ca e superutil. Nu vreau sa se stearga. Poate mai e nevoie de el.

(stergeti mesajul dupa modificare)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...