Jump to content
Sign in to follow this  
5orin

Taler - Jamba - Arc

Recommended Posts

Cit este de viabila solutia sudarii talerului care sustine arcul (din ansamblul numit "jamba") ?

Aproape jumatate din circumferinta talerului respectiv este mincata de rugina si nu mai e mult pina se va rupe de tot.

Am inteles ca se poate suda, pentru ca altfel intreaga piesa costa foarte mult, si nu merita investitia.

Va tine asa? E o chestie sigura?

Share this post


Link to post

Incearca la dezmembrari. Precis este o solutie mai buna deact sudura. Eu asa as proceda.

Succes.

Share this post


Link to post

Mecanicul care mi-a recomandat sudarea (ca alternativa la cumpararea uneia noi), mi-a spus ca e riscant sa cumperi asa ceva de la dezmembrari pentru ca, chiar daca arata bine, jamba poate sa prezinte anumite deformari (din accidente mai usoare), care in timp pot duce la tot felul de uzuri premature...

Share this post


Link to post

Decat sudata, mai bine de la dezmembrari. Te uiti si tu bine la ea. Cel mai bine cumpara una noua, cat poate sa coste...

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Nu stiu din surse foarte sigure, asa ca daca vorbesc prostii imi cer scuze anticipat:

Mi s-a spus ca jamba ar costa vreo 3 milioane, rulmentul acela care e interiorul ei (si care se distruge cind se scoate ?!?) cam 1 milion, iar manopera tot cam 1 mil, mai mult sau mai putin...

La mine trebuie reparate ambele :wallbanger: ...ar fi asadar cam 10 milioane...

Mi se pare foarte mult, (avind in vedere ca tocmai am cumparat anvelope+amortizoare=14 mil)....dar , repet, preturile astea sint cu titlu informativ, ar putea costa de fapt mai putin, nu stiu sigur...

Edited by 5orin

Share this post


Link to post

Cauta la dezmembrari cu incredere.Jambele nu se sudeaza.E o carpeala care iti pune nu numai viata ta in pericol dar si a celorlalti participanti la trafic.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri.

Am sa incerc la dezmembrari...

Inca o intrebare: sint identice cu cele de Cielo?

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu cu cele de executive.Difera mai ales daca e model cu abs.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...