Jump to content
Sign in to follow this  
alexxutzu

Becuri Bord.....da Sau Nu?

Recommended Posts

La Tico Sl becul de conectare a centurii de siguranta ar trebuii sa se aprinda daca nu ai centura pusa sau doar la modelele SX este valabil?Si becul de la rezervorul de benzina nu ar trebuii sa se aprinda cand indicatorul de benzina este pe linia rosie???Are rost sa dau bordul jos sa ma uit la becuri sau stie cineva care-i treaba cu becurile astea???Multumesc anticipat.

Edited by alexxutzu

Share this post


Link to post

Becul de centura se aprinde si la SL, becul de benzina nu se aprinde decat la anumite modele (nici SL nici SX)

Share this post


Link to post

Pai ok se aprinde si la SL dar la mine nu se aprinde :) sti cumva vreo siguranta sau vreun fir ceva de la care nu s-ar putea aprinde???(ma refer la becul de la centuri)

Edited by alexxutzu

Share this post


Link to post

Siguranta fuzibila F8 ar putea cauza problema ta insa tot prin aceasta siguranta se alimenteaza mai multi martori din tabloul de bord, asa ca daca doar cu martorul de centuri ai probleme probabil ca este becul ars!

Share this post


Link to post

Da...eu am scos masca de la partea cu becurile de la kilometraj si sunt niste becuri minuscule si nici macar nu poti sa bagi degetele sa le scoti habar nu am cum se schimba adica cum se scot.Daca stie cineva poate ma lamureste si pe mine oricum mersi mult SORAN

Share this post


Link to post

Poti folosi o penseta cred. Becul de la centura a fost primul pe care l-am dezactivat :) Am SX dar nu am bec martor pentru benzina. Dar am invatat acul-stiu cat mai am.

Share this post


Link to post

Nu trebuia sa elimini becul pentru ca este o mufa sub plasticul din spatele franei de mana. Deconectezi mufa si s-a rezolvat cu stresul pe timp de noapte. :mrgreen:

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Pai tocmai aia e ca e vreau sa o activez nu sa o dezactivez :D si nu stiu daca e becul de vina sau altceva :)

Share this post


Link to post

Poate foloseste la ceva: becurile de prin borduri sunt de obicei montate prin spate. Sunt puse pe socluri care intra in diverse gauri si se asigura/desfac prin rasucire de 90 de grade precedata/urmata de impingere/extragere in/din gaura respectiva :D (atentie la compunerea variantelor: cititi ori numai la stanga lui / ori numai la dreapta, altfel iese... ). Ma cam indoiesc ca Matizul face exceptie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...