Jump to content
Sign in to follow this  
danutzzul

Problema La Mers Constant Intr-o Viteza

Recommended Posts

Salut!

 

 

 

Daca s-a mai discutat aceasta problema pe alt topic imi cer scuze dar nu am reusit sa-l gasesc.

 

Matizul in cauza este Euro 3. A fost cumparat in Decembrie 2005 iar la ora actuala are 14,700 km.

 

Problema este urmatoarea: in orice treapta de viteza la mers constant se simte ca si cum as lua mereu piciorul de pe acceleratie. Parca as merge in hopuri. Daca accelerez mereu este merge ok. Nu se simte decat la mers constant intr-o viteza.

 

Sper sa intelegeti din aceasta explicatie cam despre ce este vorba. Daca nu o sa incerc sa ma explic mai bine. Poate unii dintre voi care va pricepeti mai bine la motoare cunoasteti fenomenul si ma puteti ajuta macar cu sfaturi.

 

De asemea as aprecia daca puteti sa-mi recomandati un mecanic la care sa ma duc. M-as fi dus la Pepinno dar el nu o sa lucreze cam o luna. Nu pot sta cu masina in halul asta atata timp pentru ca este foarte enervant.

 

 

 

Multumesc!

 

LE: Filtrul de aer l-am verificat acum cateva zile cand am scos restrictorul si parea curat. Merge la fel si cu restrictor si fara deci nu cred ca ar fi de la el. Am dat si reset atunci dar nu-mi dau seama daca a fost reusit sau nu. O s-o fac iar. Ramane sa verific fisele si bujiile si sa revin. Thanks!

Edited by danutzzul

Share this post


Link to post

- dai reset;

- verifici bujii;

- verifici fise;

- verifici sau schimbi filtru de aer.

Share this post


Link to post

...varianta doi:

- pcv înfundat (altul sau curăţă-l);

- cablu de acceleraţie foarte "strâns" (clapeta nu se rezeamă pe şurubul de oprire)

Share this post


Link to post

Citeşte şi pe aici:

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=10274&hl=

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=8308&hl=

 

S-ar putea să fie cam aceeaşi pb. La mine a fost ori de la bujii ori de la filtrul de benzină (după ce le-am schimbat nu a mai făcut - dar le-am schimbat în acelaşi timp aşa că nu ştiu care din ele)

Share this post


Link to post

Ce inseamna "pare curat", cati km sau cat timp are filtrul de aer?

Share this post


Link to post

@tolin_afc Filtrul a fost schimbat la revizia de 10.000 in martie. Acum am aproape 15.000

 

 

 

@alexmohora multumesc pt link-uri o sa citesc ce scrie pe acolo imediat.

 

As schimba bujiile dar momentan sunt intr-o acuta lipsa de fonduri.

 

 

 

@sprite Nu stiu exact ce face valva PCV dar o sa citesc topicurile referitoare la asta

 

La cablul de acceleratie nu s-a umblat pana acum. E asa cum a venit din fabrica.

 

 

 

 

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sper sa ii dau de cap. Va tin la curent.

Share this post


Link to post

Salutare! Azi am reusit sa schimb bujiile si PCV si si-a revenit masina. Nu stiu daca era de la bujii sau PCV ca le-am schimbat in acelasi timp. Ce conteaza e ca merge iar bine si nu se mai aude ca un tractoras.

 

Multumesc tuturor!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...