Jump to content
Sign in to follow this  
adinagsm

Racord Flexibil Toba Tico

Recommended Posts

am mare nevoie de un astfel de racord pt tico sau unul care sa se potriveasca.in magazin am gasit cu tot cu catalizator, dar nu am nevoie de catalizator decat de racordul flexibil. multumesc anticipat

Share this post


Link to post

In Pantelimon la Pilot Tuning au sau in targ la aia care vand tobe!

Share this post


Link to post

daca te ajuta cu ceva pot sa ti-l dau pe al meu de pe masina ca ma gandesc sa scot tobele si sa trag o teava ...

Share this post


Link to post
daca te ajuta cu ceva pot sa ti-l dau pe al meu de pe masina ca ma gandesc sa scot tobele si sa trag o teava ...

Racordul ala flexibil are rolul de a atenua vibratiile motorului care ajung la toba ... fara asa ceva s-ar putea sa sudezi ceea ce montezi cel putin o data pe saptamana ...

Share this post


Link to post

Am si eu aceeasi problema la Matiz. Mai exact "pufaie" pe la racordul flexibil. Se poate pune unul de pe alt tip de masina? (ex. Supernova, etc.)

Share this post


Link to post

Fratilor vreau sa-mi schimb toba de mijloc la Tico si am considerat ca ar fii mai bine sa-mi iau toba aceea care se leaga de toba finala si direct in fata de galerie , astfel scotand si catalizatorul . Problema este ca cica tre sa schimb si galeria ca nu se potriveste...toba am luat-o din targ din vitan am dat 140 RONi iar o galerie la mana a doau e 70 RONi cu mana de lucru 50 RONi ma duce ca si cum mi-as lua toba de mijloc adica vreao 250 RON ...ce parere aveti ...se merita ??

Share this post


Link to post

Nu stiam ca Tico are racord flexibil,poate ca cele dupa 2000 care sunt prevazute cu catalizator ! Cred ca racordul poate fi inlocuit cu succes de o bucata de teava de acelasi diametru, am vazut operatia asta facuta si nu s-a rupt nimic de 1 an! :) >-

Share this post


Link to post

Fara racordul flexibil, vibratiile motorului s-ar transmite catre caroserie prin intermediul traseului de evacuare, care, chiar daca este ancorat flexibil de caroserie, poate induce rezonante suparatoare la anumite turatii.

Share this post


Link to post

Asta-i teorie ,in practica nu am vazut nici un Tico cu racord fexibil. racordurile flexibile au aparut relativ recent o data cu catalizatoarele,din rationamente care se deduc din folosirea catalizatorului ,care este o piesa din portelan!

Share this post


Link to post

Exact...vibratiile care le reduce acel element sunt de frecventa prea joasa ca sa intre in rezonanta cu ceva.

Share this post


Link to post

Atunci uitati-va la Logan si pe daciaclub.ro, sa vedeti cum se chinuie unii sa-si adapteze racord flexibil pe traseul de evacuare, caci deh, Loganul nu are asa ceva... si intra in rezonanta...

Share this post


Link to post

Pai nu-i nevoie sa ma uit la Logan ,ca am unul in curte si sa stii ca nu intra in rezonanta! Nu mai lua de bun tot ce se scrie pe Dacia club :) >-

Share this post


Link to post

are dreptate baiatu care spune ca intra in rezonanta fara racord

deoarece aceeasi problema o am si eu am schimbat toba din mijloc care vine cu tot cu galerie pana in fata si in nici 2 luni de cand am schimbato s-a gaurit iar ca sa numai zic ca in viteza a 4 a la vreo 70 la ora toata masina vibreaza din cauza tobei,problema pe care nu o aveam cand aveam racordul flexibil

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...