Jump to content
Sign in to follow this  
xix1319

Zgomote Interior Cielo

Recommended Posts

Este cineva care a scapat de zgomotele bordului de cielo?

Daca da poate isi face mila si face un tutorial sa incercam si noi.

Multumesc!

Edited by xix1319

Share this post


Link to post

1. Mai întâi trebuie localizată sursa şi tipul zgomotului. La mine venea de la:

- torpedou

- cutia de deasupra torpedoului la îmbinarea cu bordul

- cutia de plastic din jurul schimbătorului de viteze

- faţă uşă şofer

2. Se stabileşte strategia de rezolvare :D .

 

Eu am fost la un magazin care vinde de toate legat de amenajare apartamente şi am cumpărat nişte cauciuc izolator pentru uşi (gen cheder) care are o parte autoadezivă - este finuţ şi se vinde în bandă dublă (foloseşti ambele jumătăţi ca să zic aşa). Singura problemă: este maro.

 

Ce am făcut:

 

1. Deschis torpedou şi scos ”zgârciurile” de la capete care ţin uşiţa pentru ca aceasta să coboare până jos

2. Desfăcut şuruburi prindere cutie plastic de deasupra torpedou

3. scos afară

4. scos şi gura de ventilaţie din dreapta + burlan aer - e plin de praf şi merită curăţat

5. desfăcut bandă cauciuc şi lipit pe dedesupt unde mi-am imaginat că freacă, zdrăngăne, hârşcâie

6. lipit două bucăţele pe cauciucurile de amortizare a închiderii uşiţei de la torpedou

7. monatat tot la loc - supărat :shock: pentru că am pus cauciucul prea în afară şi se vede - dar nu l-am mai demontat din nou (când voi avea timp)

 

Le fel am făcut şi cu plasticul din jurul schimbătorului

La fel am făcut şu cu faţa de uşă (am băgat un cauciuc dintr-ăla între faţa de uşă şi uşă)

 

Rezultat pozitiv: nu mai zdrăngăne nimic nici pe piatră cubică

Rezultat negativ: datorită neatenţiei se vede cauciucul maro - dar nu arată chiar aşa rău şi se poate remedia dar necesită încă o demontare.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

Fain topicul ... si pe mine ma exaspereaza aceste zgomote. Am condus pt o zi un Logan cu 13.000 km la bord, si am apreciat doar 2 lucruri la el : 1. nu zdranganea nimic, 2. geamurile electrice se ridicau mult mai repede decat la al meu Cielo. Am sa caut si eu zilele astea materialele despre care ati vorbit, si sper sa ramana un singur lucru pe care sa il apreciez la Logan. Sau, mai stii ...

Share this post


Link to post

Eu am scapat altfel de zgomotul bordului care cam scartaia peste tot.Am pus in locul unde am crezut eu k se produce zgomotul burete dela care se pune la usi iarna sa nu intre aerul rece in casa.Are o parte adeziva.Acum pot spune ca am scapat de zgomot :D :D

Share this post


Link to post

Cristaki, ala era un caz fericit (Loganul fara troncaneli). Un coleg are 8000 cu el si deja clantanesc enervant deflectorii interiori de pe conductele de aerisire, cei care deviaza aerul in directiile solicitate. Taceau abia dupa ce baga masina caldura, probabil se dilatau oleaca si compensau neindemanarea celor de la Pitesti. Referitor la zgomote enervante in habitaclu, eu am o tetiera pe spate care ma seaca la inima... ori tetiera ori ghidajele ei din scaun, trebuie sa pun pe cineva sa-mi miste salupa prin ceva denivelari (sunt destule in Buzau, slava Domnului!) si sa aflu exact sursa zgomotului. Si mai e si folia antiumezeala lipsa de pe usa soferului, parca intra mai multa galagie pe acolo... nu vine ea primavara sa ma apuc de treaba (a se intelege sedinta de antifonare!).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...