Jump to content
Sign in to follow this  
masterbobs

Vpn Intre Un Linux Rh8 Si Un Router Smc Barricade(smc7004vbr)

Recommended Posts

Revin cu o problema de linux si "retelistica"...Adica:

Intr-o locatie(A) am un server(ip public) linux ce imi ruteaza in clasa C

In alta locatie(B) am un router (SMC7004VBR)(cu ip public) ce in ruteaza tot in clasa C

 

Cum pot face un VPN intre ele? ca nu stiu... :> nu stiu nici macar de unde sa ma apuc...

 

:osanale:

Share this post


Link to post

Intai spune ce fel de VPN vrei. VPN sau DNAT? Presupunand ca routerul hardware are macar o redirectionare de port, poti folosi OpenVPN in capatul cu cu router Linux, apoi redirectare de port din routerul hardware catre un ip intern, pe care ruleaza Linux si OpenVPN. Inca nu stiu totusi cum o sa mearga treaba tinand cont ca Linuxul din B nu e si gateway. :-W Din cate stiu eu, OVPN de la 2 in sus suporta nu doar tunel cu 2 capete, ci si server cu conexiuni multiple.

Dar depinde ce anume vrei sa faci, daca e vorba doar de administrare de la distanta, mai bine DNAT pe porturi separate catre fiecare PC din retea.

Nu poti scapa de routerul ala hardware? Sau macar sa pui un Linux intre el si reteaua interna, sa fie gateway.

Share this post


Link to post

Ce fel de VPN vreau?

Cum sa fiu mai explicit...vreau ca din lan-ul meu din A sa am acces la tot lan-ul din B si invers...cu tot cu printare, mail etc...

 

PS

nu pot scapa de routerul hardware.Asta e ...

linuxul din B nu exista

Share this post


Link to post

Din pacate, din cate rezulta din manual, SMC-ul ala nu are nici un mecanism de tunelare pentru un LAN2LAN. Are server virtual pentru a redirecta un eventual tunel catre un server din LAN-B, dar trebuie sa ai asa ceva.

Share this post


Link to post

Se pare ca mi-a priit ziua de 1 mai petrecuta la munca... :rtfm:

si dupa ce am mai citit prin "stufarisul" PPTP am pus-o de un server PPTP in locatia A.

Dupa ceva chin am reusit sa il fac sa mearga...si in locatia B am setat ROUTER-ul SMC sa se lege pe PPTP... restul se intelege de la sine...

 

Multumesc mult de ajutor tuturor . :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...