Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Macara Plus Camion

Recommended Posts

Cine s-a lovit de asa ceva ? i need heeelp. trebuie sa mut cat mai curand posibil un garaj de beton din Vitan Barzesti pana in comuna Magurele.

 

Am envoie de o macara si un camion/trailer. daca aveti numere de telefon, firme sunt bine venite.

Share this post


Link to post

240.60.35

 

SUT CARPATI SA- au si trailer si macara, dar nu cunosc preturi

 

sau mai stiu un particular care are trailer si banuiesc ca se descurca el si de macara Cornel 0722.514143

Edited by maxone2008

Share this post


Link to post

Steph daca ai rezolvat sa zici si tu ,ca am vorbit azi cu cineva de macara si-mi da raspunsul maine .

Dar vreau si eu citeva detalii :

1.lungime si latime

2.are bordura/talpa/prag de sprijin mai ales la usa ?

Am un prieten cu semiremorca dar daca(garajul) nu are o bordura /prag la usa nu prea poate sa-l care iar daca pune lemne de sustinere care trebuie sa fie mai late decit garajul intra la agabaritic si trebuie autorizatie si nu se justifica .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Nu am rezolvat inca. Astept raspunsuri din mai multe parti.

 

latime=3.2 si lungime 5.2. Nu are prag de sprijin la usa :(

 

Multam de numere de telefon.

Share this post


Link to post

Nu cred ca se pune problema de agabaritic sau nu ptr. distanta Vitan Barzesti - Magurele. De agabaritic te intreaba cei de la AND care stau de obicei in afara orasului.

Share this post


Link to post

Daca-l muti pe pamant sa-i faci inainte o bordura solida, inalta si adanca (in pamant).

Eu nu am facut-o de la inceput asa solida si a trebuit sa-l ridic vreo 30cm sa torn o bordura sub el.

Share this post


Link to post

@Steph daca nu are prag de beton la usa nu se poate pune decit pe platforma nu merge pe semiremorca de 20T deci i-ti trebuie tractor+platforma .

 

@Maxone daca garajul depaseste latimea semiremorcii de 20T trebuie autorizatie de agabaritic si pt DN daca ai platforma nu e nevoie .

Share this post


Link to post

Mersi tuturor.

 

Pana la urma am gasit trailer si macara cu 200 eu.

 

Garajul momentan se va pune pe pamant pe 4 caramizi de bca si ulterior se va turna planseu pe pamant. Osa serveasca drept dormitor pt. muncitor si depozit de scule.

 

Ultima problema o sa fie trailerul, nu stiu cum o sa intre printre blocuri sa il ridicam. :(

Share this post


Link to post

Foarte simplu exact cum a intrat cel care a adus garajul :D

Share this post


Link to post

A fost adus pe camion mic, adica erau niste camioane roman adaptate sa intre in garaj cu spatele si sa il ridice 20 cm de la sol cu niste brate hidraulice sau ceva de genu asta :( .

 

plus ca acum zona e mult mai plina.

Share this post


Link to post

I-mi aduc aminte de asemenea utilaje erau chiar de la Granitul ,si erau special concepute pentru acest scop.

S-ar putea sa nu reusesti in acest caz iar macaraua nu prea se poate misca cu garajul "in brate" .

Share this post


Link to post

hai sa nu cobim totusi :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...