Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Motocros

Recommended Posts

Ca zarnestean de adoptie temporara (in vacante) am crescut cu urletul motoarelor juniorilor de la Torpedo ce se antrenau pe Dealul Coastei, peste Birsa ... evenimentul verii era cursa de motocros de la Gura Riului, la care veneau 2-3000 de oameni ... pe vremea aia se alerga cu CZ-uri cross si Ernest Mulner era idolul copiilor din Zarnesti; cind s-a transferat la Steaua a devenit inamicul public numarul unu, dar el a continuat sa cistige, talonat permanent de torpedisti.

A venit rivulutia, marii campioni s-au retras, materialul de concurs a devenit din ce in ce mai scump si mai greu de procurat. De ceva vreme insa, precum :D pasarica Phoenix :D , cross-ul romanesc incepe sa iasa din letargie ... toamna trecuta iar am auzit tintarii juniorilor haulind pe Coasta cit e ziulica de lunga ...

 

Deschid acest topic cu speranta ca nu sint singurul caruia ii place zborul peste trambuline de pamint sau demarajele furioase cu crampoanele muscind din pamintul reavan. Astazi am fost la Ciolpani, pe circuitul de motocros al clubului TCS, pentru a vedea etapa I a Campionatului National de Motocros; spectacolul sportiv si o jumatate de zi petrecuta in aer liber pot infrumuseta viata.

Regret ca n-am avut inspiratia sa anunt mai devreme evenimentul, dar promit ca pe masura ce aflu calendarul va voi informa in timp util, poate mergem in caravana. Pentru bucuresteni, urmatoarele locatii sint lesne de ajuns: Ciolpani, Cimpina, Buzau si (eventual) Zarnesti. In general, simbata sint antrenamentele cronometrate, duminica de la ora 9-9:30 incep cursele si tin pina la ora 15 - 15:30.

Ce se alearga:

- clasa 65cc automat - circuit scurt, 2 manse

- clasa 65cc cuplat cu clasa 80cc - 3 manse

- clasa 125cc cuplat cu clasa 250cc - 2 manse

- clasa amatori - toata lumea la gramada, cu ce apuca, 2 manse

clasamentele se fac pe clase de cilindree, fiecare mansa dureaza 30min.+2 tururi

 

Evident, show-ul il fac 250-urile, dar nici cei de la 125 nu-s departe, pacat ca alearga impreuna, dar sint prea putini pentru curse separate ... la 80cc e un brasovean (de la Vectra, fost Torpedo) foarte-foarte spectaculos, pacat ca alearga cam singur, ceilalti nu se ridica la valoarea lui.

 

In speranta ca v-am trezit interesul, promit sa va tin la curent cu desfasurarea etapelor.

 

PS: poze de la Ciolpani cind oi developa/scana ... pina atunci: http://www.motociclism.ro/forum/Foto-etapa...ros-t40569.html

 

PPS: iata programul, conform FRM

 

CNI 1 Motocros

01.04.

02.04.

Ciolpani

 

CNI 2/CB 2/CE Motocros

29.04.

30.04.

Zarnesti

 

CNI 3 Motocros

13.05.

14.05.

Reghin

 

CUPA Tg.Jiu Motocros

3,06

4,06

Tg.Jiu

 

CNI 4 Motocros

10.06.

11.06.

Campina

 

CNI 5 Motocros

08.07.

09.07.

Bistrita

 

CUPA LITORAL Motocros

5,08

6,08

LITORAL

 

CNI 6/CE 125 j Motocros

26.08.

27.08.

Ciolpani

 

CNI 7 Motocros

02.09.

03.09.

Faget

 

CN Echipe Motocros

09.09.

10.09.

Sf.Gheorghe

 

TROF. NATIUNILOR Motocros

30,09

01.10.

Zarnesti

 

CNI 8 Motocros

14.10.

15.10.

Share this post


Link to post

azi si maine la Buzau etapa de motocross (azi antrenamente, maine dimineata la 8.00 calificarile si apoi mansele)

 

mai merge cineva? :thumbl:

Edited by naylui

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...