Jump to content
Sign in to follow this  
patratel

Matiz II

Recommended Posts

oameni buni, a aparut in vanzare Matiz II?

 

am vazut sambata un anunt intr-un ziar, era promotia asta cu reducerile curente care avea o poza cu matizul asta nou, cu semnalizatoare rotunde si capota modificata...

 

ar fi interesant de stiut

Share this post


Link to post

...cred ca era numai poza! Promotia era la matizul vechi. Pana nu se "rezolva" cu uzina de la Craoiva, dealerii Chevrolet nu vand Matiz. Numai celelate modele: Kalos, Nubira 3, etc...

Share this post


Link to post

pai asta inseamna ca n-o sa vanda deloc matiz :D ca n-au ce sa mai rezolve cu uzina aia... ori o baga-n faliment, ceea ce e mai probabil, ori o cumpara chevrolet, ceea ce n-o sa se intample

Share this post


Link to post

Eu am primit un pliant de la Chevrolet unde printre modele pentru vanzare era su Matiz 2.(adica sa fie vandut de catre Chevrolet).In rest nu am auzit nimic si nici la dealeri pe net nu e nimic.

Share this post


Link to post

Am si eu pliantul ala. Suna la orice dealer de pe ultima pagina si iti vor oferi orice model Chevrolet, cu exceptia Matizului. Eu am vorbit la Di-Bas.

Share this post


Link to post

Anu trecut, in noiembrie am fost in Italia, si era plin de Matiz II acolo. Deci, nu se poate zice ca nu se comercializeaza masina in Europa. Din cate am inteles eu, doar in Romania se mai comercializeaza acest tip de Matiz I, ba chiar am auzit ca se lichideaza stocul, fara productzie.

Share this post


Link to post

pai noi tocmai de asta ne enervam: ca Matiz II se comercializeaza NUMAI in Europa, iar Matiz I se comercializeaza in Romania si in alte cateva tari din astea bananiere...

Share this post


Link to post

N-am intrebat, dar cred ca daca dai banul iti aduc orice, inclusiv M II, pe vremea cind in RO se comercializau/fabricau doar Cielo, Tico, Espero puteai sa aduci la comanda Lanos, Nexia etc.; trebuie insistat si facut comanda ferma ... parerea mea ...

Share this post


Link to post

da frate, da' ti-ar conveni sa cumperi Matiz II importat, la care sa platesti accize (care de anul acesta sunt 80%), TVA, vama, transport? adica de ce pana calului sa dai 10.000 de euro pe un carucior cu coviltir la urma urmei cand cu banii astia poti sa-ti iei peugeot? a? :shock:

Share this post


Link to post

Mai eu pana la urma nici nu stiu de ce va excitati asa de M II asta...mie imi place mai mult asta al nostru...singura kestie care ma doare e motorul ala de 1 litru...aia da in rest nu-i nici-o smekerik...parerea mea!!!!!!

Share this post


Link to post

patratel, daca ai buba la cap cu M II, dai banu` si gata ... daca nu, iei Peugeot ... mai simplu de atit nu cred ca poate fi ...

Share this post


Link to post

las' ca o sa vezi cate deosebiri sunt intre ele :D cand o sa te urci intr-unu' si n-o sa mai clantzane schimbatoru de viteze, cand o sa franezi ca elegantu shi nu ca bicicleta, si cand o sa tzi se fleoshcaie airbagu pe ochelari :D si cand n-o sa-ti mai fuga (sper) matizu de pe drum cand bate vantu'...

Share this post


Link to post

mai deci eu am 14K km si nu mi se intampla nimic din ce zici tu acolo (nici aia cu air bag si crede-l pe baiatu si cu M II ar fi naspa sa ajungi sa se umfle ala) deci zic eu ca diferentele mai tin si de cum va purtati cu ele!...Si eu trag de ea da'nu iau never sine si alte hopuri cu mai mult de-a doua!.....

Share this post


Link to post

...si matale ai dreptate... toti aveti dreptate... da' cred ca e vorba despre acelasi lucru ca deosebirea dintre o dacie berlina si o solenza...

ma rog, stiti cu totii cum e intrebare cu gusturile omului, nu?

Share this post


Link to post

Deci intre o Dacie din aia si o Solenza e maaare deosebire intre piticaniile astea nu e crede-ma decat motorul e altul si (naspa ) cutia de viteze!....Hm naspa naspa nu stiu dk o sa apuc sa fac upgrade-ul asta !..EU i-as pune si motor de 1,4 dk ar mereg bagat acolo!.....

Share this post


Link to post
Deci intre o Dacie din aia si o Solenza e maaare deosebire intre piticaniile astea nu e crede-ma decat motorul e altul si (naspa ) cutia de viteze!....Hm naspa naspa nu stiu dk o sa apuc sa fac upgrade-ul asta !..EU i-as pune si motor de 1,4 dk ar mereg bagat acolo!.....

 

Zalmoxis, tu cumpara-ti Solenza si roaga-te sa nu te izbeasca cineva din lateral, ca in usile alea n-ai nimic, spre deosebire de Matiz care are destule bare de ranforsare, chiar daca e mic si se rastoarna cand bate vantul.

Share this post


Link to post
spre deosebire de Matiz care are destule bare de ranforsare, chiar daca e mic si se rastoarna cand bate vantul.

ahaaaa... deci nu era carucior cu coviltir, era masinuta de-aia de karting :lol:

Share this post


Link to post
spre deosebire de Matiz care are destule bare de ranforsare, chiar daca e mic si se rastoarna cand bate vantul.

ahaaaa... deci nu era carucior cu coviltir, era masinuta de-aia de karting :lol:

 

Pai da man ... daca ai si airbaguri, tragi si un pui de somn pana se opreste din rostogolit.

Share this post


Link to post
Zalmoxis, tu cumpara-ti Solenza si roaga-te sa nu te izbeasca cineva din lateral, ca in usile alea n-ai nimic, spre deosebire de Matiz care are destule bare de ranforsare, chiar daca e mic si se rastoarna cand bate vantul.

Ahem... aaaa... mai... cum sa zic... nu cred ca ai dreptate. Se poate ca tu sa ai alt model de Matiz (SE, SE Power), dar eu stiu ca E-urile noastre nu au bari de ranforsare in usi!

Btw, pune si tu o poza cu jucaria ta, sa stim si noi cu cine stam de vorba! Referitor la asta citeste aici: http://forum.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=86

Share this post


Link to post

Deci mie mi-a placut Matiz 2 cum arata.Cat despre bari si airbag-uri la 4.000 euroi ce vreti?Lasati dreaq D...a ca mie sa mi-o dea gratis si cel putin 5 ani nu imi mai trebuie.Dupa 5 ani(adica prin 2009) mai vedem.

Share this post


Link to post
Zalmoxis, tu cumpara-ti Solenza si roaga-te sa nu te izbeasca cineva din lateral, ca in usile alea n-ai nimic, spre deosebire de Matiz care are destule bare de ranforsare, chiar daca e mic si se rastoarna cand bate vantul.

Ahem... aaaa... mai... cum sa zic... nu cred ca ai dreptate. Se poate ca tu sa ai alt model de Matiz (SE, SE Power), dar eu stiu ca E-urile noastre nu au bari de ranforsare in usi!

Btw, pune si tu o poza cu jucaria ta, sa stim si noi cu cine stam de vorba! Referitor la asta citeste aici:http://forum.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=86

 

Cand am desfacut cartonul ala presat (fatza) usii, ca sa pun boxele fatza, am vazut bara de ranforsare in usa. Am tot Matiz E ca si voi (l-am luat pe vremea cand era 4990E :( ). Bara e pusa ca la masinile de raliu, oblic, si e un pic mai groasa decat degetul mare. O sa fac poze la Matiz in curand (poate si la bara aia), deocamdata sa-mi iau jegu de aparat digital de la reparat, ca l-am scapat pe jos (dupa ce ca e un junghi, l-am mai si trantit in tzarina).

 

La fel, si usile spate au bare de ranforsare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...