Jump to content
Sign in to follow this  
UzzY

Zgomot Ciudat La Plecarea De Pe Loc

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un matiz din vara 2005 si am facut cu el destul de putini km aprox 10.000 (fac cam 10 km pe zi la servici dus intors). De aproximativ o luna se aude un zgomot ciudat la demarea de pe loc ,chiar si la schimbarea vitezei din treapta 1->2 daca viteza cu care ma deplasez este scazuta. . Zgomotul se aude din zona dreapta fata. Tin sa mentionez ca uleiul l-am schimbat la fiecare 6 luni impreuna cu filtrele. Aveti idee?. Se poate sa fie de la uleiul cutiei de viteze care trebuie sa-l schimb luna viitoare?. Zgomotul nu este foarte deranjant insa imi e teama sa nu se agraveze cu timpul si masina sa iasa complet din garantie.

 

Multumes Anticipat,

Florin Nistrea

Share this post


Link to post

Daca se aude si cand treci peste gropi, foarte probabil sa fie de la etrieri.

Share this post


Link to post

...

Nu , nu cred ca e de la etrieri pentru ca se aude si pe strada super buna... Am uitat sa precizez ca zgomotul se aude la forfecarea ambreiaj / acceleratie . Acest zgomot poate fi evitat daca tin motorul mai turat decat in mod normal si las ambreiajul mai usor.

Edited by tolin
sters citarea inutila, foloseste butonul Fastreply pentru a posta

Share this post


Link to post

Si eu am acelasi zgomot la Tico. Este un fel de "clantz". Nu e ca zgomotul de articulatie exterioara a planetarei. Este mai inalt. Banuiesc ori articulatia interioara, ori ceva rulment din cutie...

Share this post


Link to post

...

Exact...un fel de clantz...

Edited by tolin
same

Share this post


Link to post

Regleaza cursa pedalei de la ambreiaj, poate scapi de zgomot.

Share this post


Link to post

...

De unde reglez asta? Sau trebuie sa ma duc la un service?

Edited by tolin
same

Share this post


Link to post

Daca nu mai citezi inutil postarea anteriora, fie stergi textul, fie folosesti butonul Fastreply pentru a posta, iti spun.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pentru a regla pedala de ambreiaj trebuie ridicata pe elevator mi se pare.

Share this post


Link to post

Deloc. Pe loc drept, pui ceva pe jos si te bagi frumusel sub ea, decat cu capul, si ai acces destul de lejer la acea piulita. Mai exista o metoda care presupune bracarea spre dreapta maxim a rotilor si bagi mana prin fata rotii din stanga pentru a ajunge la piulita.

Share this post


Link to post

Ar fi bine sa fie asta o rezolvare a problemei mele. Sper insa sa nu fie problema la cutia de viteze/motor.

Share this post


Link to post

Am aceeasi problema la plecarea de pe loc .Daca accelerez mai mult nu se mai aude.Un inginer de la Autonet mi-a spus ca este un tampon de la motor si cred ca are dreptate.Bineinteles ca desteptul de mecanic nu a gasit nimic in neregula si nu stia de la ce este :grumpy: .Deci verifica asta la service.

Share this post


Link to post

Ma gandesc ca daca ar fi o problema de motor masina ar trebui sa faca acel zgomot si nebagata in viteza. Zic bine?

Share this post


Link to post

Sunetul ala este ca un clantanit metalic care se aude atunci cand cupleaza ambreiajul daca motorul este la o turatie mica?

Share this post


Link to post

Exact atunci se intampla , la cuplare.In seara asta ma uitai si la cablul de la acceleratie si mi se paru cam slabit, la modul ca puneam mana pe el si cam avea joc.

Edited by UzzY

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...