Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Martor Benzina Tico Sx

Recommended Posts

Am si eu o intrebare pentru cei care au SX-uri sau care au mai desfacut borduri de Tico. Am citit si eu manualul recent si am observat ca ar trebui sa existe si un martor luminos pentru nivelul de benzina. Am aruncat o privire si pe bordul masinii si exista gaurica acolo. Dar eu nu stiu sa mi se fi aprins ceva vre-odata acolo. Vin si va intreb, ar trebui sa mi se aprinda becul si am ceva ars sau ala vine intr-o dotare superioara celor aduse in Romania ?

 

Cum il fac sa se aprinda, cum verific ce e acolo, cat ma costa, care e treaba cu beculetul ala ?

Share this post


Link to post

pot sa iti spun ca nici mie, ca posesor de tico sx, nu mi-a functiont nici o data martorul de benzina. cu alte cuvinte este pus la mishto pe bord la astea ale noastre, poate in alte tari...

Share this post


Link to post

Nici la mine nu functioneaza.

Dar in manual scrie de multe chestii pe care noi nu le avem, una dintre ele ar fi cutia automata...

Share this post


Link to post

valeeeeeeu! bine ca n-am tico, ca altfel eram de multe ori cu sticla cu benzina in portbagaj. la cat merg eu prin oras nici nu ma mai uit la indicator, doar cu becul ma ghidez (ce nevoie mai am de indicator la cat se misca la benzina de 150k lei? :tongue: )

Ar trebui totusi sa poata fi facut sa mearga, dar trebuie sa faceti rost de o schema a unei sonde "de export", e prea util.

Share this post


Link to post

Ok, ma bucur ca nu am eu nimic stricat la masina. Acum vin cu o continuare: cum il facem sa mearga ? E doar chestie de beculetz sau avem nevoie de cine stie ce modificari ?

Soran ne poate ajuta ? Presupun ca e destul de experimentat in desfacut borduri de Tico.

Share this post


Link to post

:tongue: Eu am pm (fabricat in Korea) si are asa cava. :tongue: Numai ca tocmai mi s-a defectat sonda . are o rezistenta care atunci cand se usuca isi schimba valoarea si aprinde un bec galben (intre faza lunga si centura). am desfacut sonda si rezistenta aia e sparta in doua. :mda:

cred ca are nicubarbu la ~500k Uitati-va daca sub bancheta din spate aveti 3 fire. (o mufa dreptunghiulara cu doua fire si una rotunda (cu unu'). sub masina, la rezervor e o mufa etansata, cu trei contacte

si daca pe cablajul bordului aveti contactele catre locul unde trebuie sa fie becul ala.

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

Citat din manualul de service:

"

OBSERVATIE : INDICATORUL "AVARIE"

POATE FI INSTALAT ÎN LOCUL MARTORULUI DE

AVERTIZARE "NIVEL MINIM COMBUSTIBIL"

PENTRU AUTOTURISMELE PENTRU EXPORT ÎN

POLONIA

"

 

Si au dreptate, acolo este triunghiuletzul de avarie si se aprinde. Deci, fara indicatoare nivel minim carburant decat daca stam sa modificam masina la greu (sonde, fire, martori).

 

As putea spune, Thread Closed.

Share this post


Link to post

nu stiu cat de la greu trebuie sa modificam..

nu cred ca e o problema sa mai adaugam un led pe bord...

problema este sa ne uitam la zli sa vedem cum arata cablajul ala

Share this post


Link to post

ledul in bord nu e o problema cred, dar daca sonda nu este dotata cu senzorul ala degeaba..

deci cred ca ar fi necesare sonda cu senzor,fir, bec... nu ?

Share this post


Link to post

Asa ca sa va linistiti putem face sa luam semnalul de la ceasul de benzina si cand ajunge in zona periculoasa de rosu sa se mai aprinda si un led/bec pe bord :)

Share this post


Link to post

Da, ar fi simplu si asa. De fapt eu asa credeam ca e facut, nu stiam ca e o rezistenta suplimentara pe sonda. Zilele astea o sa iau si eu ceasurile sus in casa sa ma uit prin ele si vedem ce idei imi vin.

Share this post


Link to post
...problema este sa ne uitam la zli sa vedem cum arata cablajul ala

 

nici o problema! oricum trebuie sa schimb sonda.

o sa pun o poza cu becul ala. sa vedeti cum arata cand e aprins.

cred ca cel mai elegant ar fi sa puneti un led care sa lumineze puternic ceasul care indica nivelul de benzina.

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

Io zic ca mai util ar fi un dispozitiv de tip tija care sa-ti dea una dupa ceafa si sa-ti spuna: Baga mah benzina ca o iei pe jos...!

Share this post


Link to post

:) ) sau asa

Share this post


Link to post

deci cautam solutii pentru palma dupa ceafa... s-o putea ceva adaptat in tetiera.

Share this post


Link to post

:D un airbag in tetiera conectat la rezistenta aia din rezervor. sa te scoata prin aprbriz. "PALMA SOACREI" :D

eu am terimnat cu gluma

acum serios:

ma gandesc ca stabilirea unei limite de tensiune (pe rezistenta sondei pt indicator) pt aprinderea ledului nu e ceva complicat dar nici prea precis nu poate fi.

de exemplu la mine ajunge acul pe linia rosie (pe 0) cand inca mai am peste 7l in rezervor. si sta acolo pana cand ramai fara benzina.

tensiunea de pe sonda e direct proportionala cu pozitia acului - deci daca acul indica aiurea e din cauza tensiunii data aiurea de sonda aia din rezervor

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

Majoritatea masinilor Tico de la noi au martorul pentru benzina, singura problema fiind lipsa rezistentei din sonda litrometrica (in Romania numai citeva masini au acea rezistenta).

34810a78b01-000 este codul sondei cu rezistenta si costa 535.000 lei la autodaewoo.ro

In eventualitatea ca totusi nu aveti in bord becul corespunzator - se poate adapta usor un led. Din toate ideile citite aici, cea mai buna mi se pare cea cu ledul pozitionat chiar in preajma indicatorului litrometric din bord.

Share this post


Link to post

poze ceva cu bordu cu led ptr benzina ?

Ps am mesterit eu pe sub bancheta spate,si am gasit mufa cu 3 fire care vine din instalatia masini si mufa care se duce spre rezervor are doar 1 fir,dar am mai facut o belea :D

m-am pus eu sa trag de firu ala si cred ca a iesit din sonda acuma ca lam tras pe tot inautru,ciudat a fost ca na opus nici o rezistenta :P .acuma numi mai indica acu benzina din rezervor,si nici nam gasit mufa .ca nu prea e loc sa intru sub masina ea fiind foarte lasata.si mai sunt si slabut si tot nam avut loc :| .trebuie so ridic pe ceva ,nam capre si pe cric mie frica so ridic si sa ma bag sub ea :P

Share this post


Link to post

Oricum , ca sa pui firul acela inapoi la sonda trebe sa dai rezervorul jos , asa ca ...gaseste o rampa sau un canal!

Share this post


Link to post

cum mai sa dau rezervoru jos :( ca a iesit asa de usor nici nu stiam ce naiba se inatmpla eu tot trageam de fir si el tot venea ,fara nici un fel de rezistenta

Share this post


Link to post

eu am schimbat rezervorul fiindca cedase si acum imi merge acel martor de atentionare.

 

nu am schimbat nimic altceva, strict scos rezervor vechi, pus rezervor nou.

Share this post


Link to post

unu nu pune o poza cu martoru ala,doar vorbe :(

Share this post


Link to post

:) ) totusi, vorbim de tico, ai un pic rabdare pana mi se termina benzina...

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

de mentionat ca martorul are luminozitatea variabila, nu e doar 'on/off'.

 

atunci cand am facut poza nu am stiut ce sa mai fac sa mai aprind si ultimul bec,

insa mi-am adus aminte acum: trebuia sa scot centura :) .

post-8038-1229594900_thumb.jpg

Share this post


Link to post

salut eu am cielo si am acelasi tip de senzor de bec pentru lipsa benzina in rezervor astazi am demontat sonda si am observat ca acel cartus in care se afla rezistenta era la locul lui dar nu mai era rezistenta

 

ce valoare are ?

cu as putea so inlocuiesc?

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...