Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Amortizoare Cielo

Recommended Posts

in manualul de service se spune ca se folosesc doua cricuri - unul pentru ridicarea masinii si al doilea pentru ridicarea puntii

amortizorul nu e coaxial arcului deci e mai simplu ca in fata

 

important este sa schimbi amortizoarele pe rand - nu ambele desfacute simultan

Share this post


Link to post

merci amandorora, din pacate nu am gasit cu search topic-ul dedicat operatinuii de schimbare.

 

p.s. am sa folosesc in acest caz un cric de dacie pentru a salta puntea spate.

Edited by Banderas_232003

Share this post


Link to post

AMORTIZOR

Se demonteazã sau se deconecteazã

1) Se deschide portbagajul.

2) Capacul (1), dacã existã, ºi se scoate piuliþa

superioarã (2) a amortizorului. Când se înlocuiesc

ambele amortizoare se scoate doar un amortizor o

datã.

3) Se ridicã vehiculul pe elevator ºi se sprijinã

ansamblul punþii spate. Vezi capitolul 1.

A. Dupã ce ridicaþi vehiculul cu elevatorul, va trebui

sã sprijiniþi puntea din spate (26) cu cricuri

ajustabile.

B. Când ridicaþi vehiculul cu cricul sub punte, aveþi

grijã sã potriviþi bine puntea pe cric înaintea

ridicãrii.

4) Se desface ºurubul de prindere (8) ºi se scoate un

amortizor (7) apoi se pune amotizorul nou.

OBSERVAÞIE: Nu scoateþi ambele amortizoare

simultan deoarece suspendarea punþii pe toatã

lungimea ei poate duce la avarierea conductelor ºi

furtunurilor frânei.

 

citat din manual servis :)

post-1317-1231427688_thumb.jpg

Edited by madkat

Share this post


Link to post

am aplicat fix metoda de mai sus - cu ridicarea puntii cu un al doilea cric si merge perfect - maxim jumatate de ora/amortizor

doar sa aveti la indemana o cheie fixa de 5 pentru tinut axul superior in timpul desfacerii piulitei mari

Share this post


Link to post

pentru cei care n u stiu inca, asa cum sunt si eu:

1. care este diferenta intre amot\rtizoarele pe gaz si cele cu ulei. punctual daca se poate

1a care atenueaza mai bine gropile de pe drumurile noastre :)

1b care este mai fiabil

2. ce firme sunt mai bune, principial vorbind si cam ce diferente de pret exista intre ele...nu foarte exact in privinta pretului, doar principial

multumesc mult

Share this post


Link to post

ida, am avut pe gaz, bune amortizoare doar ca nu stii cand "au expirat" decat dupa ureche sau la un test.

acum am pe ulei, au cam 2 ani, si tre schimbate dupa ultima verificare...

bineinteles conteaza mult si:

- pe ce fel de drumuri obisnuiesti sa folosesti masina

- cat de mult o incarci de obicei (ca una e sa mergi 90% din timp doar tu in masina pana la serviciu si inapoi si alta e sa mergeti mai mereu 4-5 persoane cu bagaje )

- si cel mai important cred eu, calitatea arcurilor... ca pe mine, m-au innebunit, am schimbat vreo 3 - 4 tipuri , mai scumpe, mai ieftine, chiar tre sa-mi recomande cineva ceva ca nu mai supportttttttttt!

uhhhh, a deep breath, una peste alta se pare ca sunt mai fiabile cele pe gaz, dar sa iei unele de calitate... parerea mea!

Share this post


Link to post

Am pus amortizoare Kayaba pe un executiv 2002 si dupa 7000 km zici ca n-are deloc telescoape pe fata,parca e barca.Cele dinainte erau din fabrica,Bilstein, aveau 110k km. si se comportau mult mai bine ca astea de acum.Le-as pune la loc pe cele vechi daca n-as fi spart unul intr-un crater cu apa.Vreau sa-mi montez pe gaz pe fata.Sa-mi ziceti care vi s-au parut mai bune si in ce bani ?

Share this post


Link to post

Iti recomand amortizoarele Optimal. Sunt nemtesti, nu sunt scumpe si sunt peste toate facaturile "coreene" din comert.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
apropo - cum recunosc arcurile heavy duty fata de cele normale?

Eu am gasit arcurile HD pe autodaewoo.ro cu un cod iar la un magazin autorizat Daewoo din Craiova cu un alt cod. :o

 

in manualul de service se spune ca se folosesc doua cricuri - unul pentru ridicarea masinii si al doilea pentru ridicarea puntii

amortizorul nu e coaxial arcului deci e mai simplu ca in fata

 

important este sa schimbi amortizoarele pe rand - nu ambele desfacute simultan

 

Dar daca o asezi mai intai pe butuci(cate unul pe fiecare parte) si apoi ridici puntea cu un alt cric nu e mai bine?

Share this post


Link to post

Nu poti sa o ridici cu un cric decat tot asimetric

fiecare parte pe rand - deci e cam tot aia

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Al meu coreean Cielo se vrea a fi inaltat putin de spate, maxim ca la executive-uri. Am si GPL pe el.

As vrea sa fac urmatoarea treaba:

 

Am arcurile stock si cate 2 dispozitive.din cauciuc (cele care se pun sa nu frece pe caroserie/punte).

 

Nu vreau sa schimb arcurile cu heavy duty.

 

Ma gandeam sa pun cate 2 "inaltatoare" originale din cauciuc sus pe caroserie sau jos pe punte, sau si sus si jos.

 

ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Am eu pe Espero asa si la inceput mi s-a parut ok, insa acum mi se pare muuuult prea sus, prea ridicata de fund!

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca la Cielo inaltarea doar a spatelui nu va face decat sa inrautateasca tinuta de drum, in special pe viraje...

amortizoarele ceva mai tari, dar de aceeasi lungime, si arcurile normale sunt o combinatie decenta, in orice caz peste flestile stock

Share this post


Link to post

@Madkat, deci sa inteleg ca te gandesti la KYB-uri?

 

Ideea este ca pot schimba pe cele stock originale (au 120k km, nu sunt curse inca), cu KYB-uri, dar pe topic-ul masinii tale spuneai ca nu s-a ridicat deloc de spate dupa montarea amortizoarelor noi.

Share this post


Link to post

Pai nu s-a ridicat deloc, asta imi si doream, insa e mai ferma suspensia - acum nu iti dai seama de fapt cat de barca e cu amortizoarele stock

a ajuns sa se simta fatza ciudat in virajele stranse, pentru ca acolo am inca amortizoarele stock si bara stabilizatoare de 18

 

edit: Si cand incarc masina se lasa mai putin spatele

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Ok, inteleg, eu as vrea sa o inalt putin mai mult pt imagine :) Nu am nevoi de a cara cu ea, in spate nu urca mai nimeni, in portbagaj nu car decat max 2 bagaje usoare :)

 

O sa vin la o intalnire cand participi si tu, sa facem o comparatie, una langa alta.

Parca (poate e doar o impresie) inainte sa ii pun GPL statea putin mai sus. Dar, poate doar am senzatia asta.

In week end o sa fac revizia de ulei si flitre si ma gandeam sa umblu si la spate putin, mai ales ca tb sa schimb un arc cu juma' de spira rupta. O sa schimb doar arcul, inspectez amortizoarele ca sa revad starea lor, apoi vad ce e de facut.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Joia asta vin daca nu ploua

si putem sa facem comparatia - si sa vezi si diferenta "la mana" intre amortizoare

Share this post


Link to post

Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat? Executive, 2005, gpl.

Vreau sa schimb amortizoarele spate cu unele Sachs pe gaz(sfat de la Ovi_jer). Ce cod au? Cum il aflu? Toate amortizoarele care merg pe executive au acelasi cod? Daca ma tzapeste vanzatorul intentionat sau din nestiinta? Amortizoarele de pe spate sunt toate la fel indiferent daca e pe 13 sau pe 14? Un sfat ar fi util. Multumesc!

Share this post


Link to post

salutare tuturor...am si eu nevoie de un sfat...masina care o am(un GLE din 96")are nevoie sa ai schimb suspensiile complet...am gasit la un depozit in IASI niste amortizoare noname si arcuri ..la un pret de 5 mil tot setul complet...fata de Monroe care ma costa undeva la 13 mil. Masina am de gand sa o tin inca 2-3 ani maxim..desi am bagat o caruta de bani in ea sa o aduc pe linia de plutire...si acum chiar pot spune ca este aproape noua(nu ma laud)...ce ma sfatuiti sa fac...sa cumpar acel set noname ori sa bag iar o caruta de bani in set de amortizoare Monroe si arcuri originale?...multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Daca tot esti din Iasi de ce nu aplezi la magazinul online de la voi? Vezi topic "magazine piese daewoo"

Share this post


Link to post

Ce tre sa schimb la masina ca sa atenueze gropile mai bine arcurile sau telescoapele?

Edited by flore_xp

Share this post


Link to post

Depinde ...Cel mai bine ar fi...ambele! :P

Share this post


Link to post

nu, toata masina

 

cum crezi ca iti poate spune cineva ceva coerent - cat timp nu stim cati km are masina, ce si cand s-a mai schimbat pe la suspensie?

Share this post


Link to post
nu, toata masina

 

cum crezi ca iti poate spune cineva ceva coerent - cat timp nu stim cati km are masina, ce si cand s-a mai schimbat pe la suspensie?

 masina are 80000km, telescoapele si arcurile pe fata nu le`am schimbat niciodata...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...