Jump to content

Sign in to follow this  
NGruia

Concediu cu restrictii (partea I sper)

Recommended Posts

Ca sa nu mai stau fara sa scriu cu lunile la topic , incep de pe acum . 

An deosebit de interesant . Cu sud estul Europei am gatat asa ca drang nach westen . Toate bune si frumoase , insa cu niscai restrictii nu bas marunte . In primul rand nu e voie in iulie (pleaca colega de birou , pleca vorba vine , ii naste fica mai mare si ....) , nu e voie in august ca pleaca cealalta colega (astea parca is legate ombilical ...) care nu a plecat in august de nu stiu cand . Deci astea doua luni pica cu brio . Mai mult insa nu putem pleca nici in iunie , dupa data de 14 , ca are Juniorul sesiune . Nu , nu ma duc in locul lui la examene , dar prezenta acasa descurajeaza vizitele si eventualele chefuri aferente , de tip sesiune . Acum , chiar cand scriu imi dau sema ca s-ar putea sa fie o problema si in septembrie , o perioada oarecum traditionala in finalizarea studiilor aprofundate (restante pe sleau ) . Nu sunt sigur , poate pica totusi in august , mai bine nu intreb ca ma apuca pandaliile . Oricum acea perioada ar fi pentru concediu cu restrictii partea II . 

Prima care a sarit la lupta a fost Madam , care a propus sa mergem cateva zile (3-4 ) in Austria , sa vizitam manastirea din Melk (m-am dat dracului , a citit Numele Trandafirului acum 20 si mai bine de ani , ce memorie) si sa ne plimbam cu vaporul pe Dunare . O blagoslovesc in gand vreo 2 zile , dar cand vad ca o tine otova cu asta , tai in carne vie : dupa ce ca din cauza ei sunt blocat toata vara in Timisoara (obs. eu pot pleca cand imi vine ...cheful data fiind incheiera contractului cu CJASTM pe 2018 (in mai) , evaluarea achitata si platita , invatat personalul sa raporteze si sa factureze online , etc) , sa merg 4 zile care includ si drumul (sau nu , dar era mai dramatic asa ca da) , asta-i chiar o caricatura de concediu , ala a lu' peste prajit e un vis ; ce am ajuns sa imi faca programul toata lumea (invers e de bine) ; nici nu se incalzeste bine motorul , etc . Macar vreo 7-8 zile sa fie (clar ca planul meu initial mult mai spectaculos cade ) . Ca tot am pomenit planul meu (si tocmai de aceea inaplicabil) cuprindea Florenta (4-5 zile) , Milano  (2-3 zile) si halte la Venetia si Viena . Scandalul de rigoare , asta avea in mail oferta pentru Melk (deja !!) . Nu ma las , ca tot e totul troznit , macar sa troznesc eu nu ...vinovata . Discutii incinse , cu posibilitatea evitarii totale a concediului si cu promisiunea ca de fiecare data cand isi ia liber , eu stau la lucru , copilarii din astea . Pana la urma am (semi)invins . Semi : mai multe zile , Italia cu punct de iradiere zonala . 

A ramas deci asa : duminica viitoare 27.05.2018 plecam spre Graz , hotel Sud , aprox 720 de km (rezervat fara card de credit 102 Eur Junior suite) . Luni 28.05.2018 spre Bologna , hotel Holiday Inn Expres Fiera (alea cu camere cat parameciul , dar curate , ieftine cu mic dejun . 402 Euro 6 nopti prin  Eximtur) . In perioada marti -sambata ...iradieri : vreo 2 vizite de o zi la Florenta (34 de minute cu trenul rapid , 100 cu ala lent ) , o zi Ferarra , o zi Ravenna (sau Rimini sau San Marino ) . O zi de Bologna cel putin . Duminica 03.06.2018  spre Graz . Pe 04.06.2018 acasa , rupti de oboseala , ciufuti ca a fost prea scurt , buzunarele goale si chef de munca ioc . Toate acestea de corectat in ipoteticul concediu cu restrictii partea II . 

Capac la toate nu mergem cu Nubira din doua motive : vrea si Madam sa conduca (si Nubira e prea mare ?!) si lipsa acuta pitule , partea cu compresorul de AC e amanata pe sfarsitul lui Iunie . 

PS Pana la urma am intrebat , partea II dupa 16 septembrie 2018 .🤕

Edited by NGruia

Am ajuns intregi la Graz . Ei , ce mare lucru . Mare lucru zic eu , Madam a ras totul de pe sosea . De la benzinaria de dinainte de PTF Cenad , coada 23 de masini , control portbagaj , Ungaria , coada intrare Austria ( control prin sondaj ) , 2 pauze fumat , a scos viteza medie 96 km/h . Basca vreo 3-4 trosoane cu limitare severa viteza 80 max . Viteza maxima pe ceas 170 , pe GPS 167 ! Viteza minima cu exceptia vamilor si a trosoanelor cu restrictii si lucrari ... 117 . Grija intre Budapesta si Tatabanya , autostrada e troznita la greu , 100 pe ora e riscant .

D650A04E-B98F-426B-8F55-032F1A69FC2F.jpeg

Am mai redus consumul , pana la 5,9 cu media de 93 km/h . Jdemii de camioane dupa contopirea cu autostrada ce vine de la Trieste . Lucrari si ceva ambuteiaje . Lasa ca la Florenta mergem cu trenul . Am mers cu 28 de euro de caciula . Ne-am intors cu 49 , ultima varianta inainte de a sta la Florenta peste noapte . Practic toate celelalte variante erau vandute 😳

Lectie invatata , pentru Ferarra am luat de azi , dus-intors 39,60 euro . 

Mai departe mai vedem , am vrea si Pisa si San Marino si o zi de Bologna .

Sfat intelept (acum asa cred) : sa incepeti concediile de la mic la mare , altfel dupa Paris , Madrid (numai Madam) , Praga , Viena si Roma ... totul pare marunt si ceva mai sters . Pana si Florenta . 

Am vazut Ferrara o minunatie , Ravenna frumoasa ,  Bologna neasteptat de interesanta . Maine incercam un San Marino . Madam a facut sute poze ... ajung ele si pe forum .

N-am uitat , dar am avut urgente maximale de rezolvat (portare numar , e o poveste mirobolanta si aici) , de tras la cabinet , basca chestia personala de azi  . In plus Madam f..e muste si inca nu a facut selectia de poze de "aratat"  si trage si azi de timp intr-o veselie .