Jump to content
Sign in to follow this  
CFL

Senzor Nivel Vas Expansiune Cielo

Recommended Posts

Astazi fiind a doua oara cand ma trezesc fara gram de apa in vasul de expansiune pentru ca desteptii care au montat gpl-ul au pus t-uri de plastic ma vad nevoit sa intreb daca si-a pus cineva un senzor,un alt vas de expansiune cu senzor sau orice alta magarie care sa ma anunte cand raman fara antigel(bec,bazaitoare).Cred ca este foarte utila o asemenea modificare din perspectiva daunelor ce pot afecta motorul si buzunarul,mai ales ca la cielo nu prea se aprinde acel bec rosu la apa.


Rog un moderator sa mute acest topic unde crede ca-i este locul in forum!

Share this post


Link to post

Un indicator al lipsei antigelului in instalatie e caderea acului de temperatura in mers :D Cqt te costa sa schimbi teurile cu ceva mai bun?

Share this post


Link to post

Pai acul nu a cazut,mi-am dat seama ca e ceva in neregula cand am simtit ca baga aer rece in loc de cald iar de costat....30 lei 2 t-uri din aluminiu de la un montator de gpl si munca lui naiba azi sarbatoarea in drum(noroc ca am avut chei,ca am condus eu, nu nevasta-mea,ghinion ca am motorul dohc si e ingramadit de era sa-mi ramana mainile pe acolo).Totusi nu cred ca-i o idee rea sa adaptam ceva,mai ales ca alte marci au facut ceva in directia asta.

Share this post


Link to post

La opel astra (F sau G, nu mai stiu exact) am vazut ca vasul pt lichid racire are senzor

poate reusesti o adaptare la cielo

Share this post


Link to post

Da,as fi curios daca acel senzor poate sa faca sa se aprinda un bec/led singur sau semnalul de la senzor trebuie "tradus" de ecu,ecm sau ce calculatoare mai au respectivele masini dupa care se ia vasul.Poate ne ajuta vreun electronist

Share this post


Link to post

http://www.ebay.com/itm/New-Liquid-Water-Level-Sensor-Right-Angle-Float-Switch-/230697910942?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35b6aac29e

http://www.ebay.com/itm/Level-switches-Liquid-level-sensor-Liquid-Plastic-ball-float-for-arduino-/171309947731?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27e2de5b53

 

* nu sunt cele mai ieftine variante, sunt doar exemple.

 

Varianta 'dreapta' se monteaza pe fundul vasului, nu-ti da 'erori' cand se balangane dar nu stiu daca e 'normal inchis' sau 'normal deschis'

Varianta 'cu cot' se monteaza pe lateral, in functie de pozitie iti poate da sau nu erori, nu conteaza daca e 'normal inchis' sau 'normal deschis' pt. ca-l poti roti.

 

Pentru ambele circuitul va fi: + baterie -> siguranta -> senzor -> bec (sau buzzer) -> - baterie

E cea mai simpla si mai ieftina varianta.

Bineinteles, daca se arde siguranta, pa avertizare :)

 

Varianta 'corecta' ar fi senzorul 'cu cot', montat la un nivel la care sa nu fie periculos daca ajunge antigelul (adica mai sus in vasul de expansiune), cu un 'ceva' care sa nu-ti dea alarme false (adica sa 'tipe/aprinda becul' doar daca a stat cel putin 10 sec sub nivelul respectiv) si care sa tipe/tina becul aprins incontinuu din momentul in care a ajuns la acel nivel.

Eu as face asta cu un micro-controller, dar probabil ca sunt si variante mult mai simple.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu se poate adapta cumva senzorul de lichid de parbriz acolo? Becul este deja in bord, are tot ce trebuie. Imi cer scuze daca spun o prostie, imi dau cu parerea

Share this post


Link to post

Nu prea se poate macar si pentru faptul ca ca vasul este presurizat si nu prea ai cum sa-l adaptezi (teoretic se poate).

Share this post


Link to post

Caut pe la dezmembrari de astra f(din poze pare ca se potriveste) cu senzor.Tot nu stiu daca poate sa aprinda un bec in bord.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...